Nájdeš ho konečne aj na Slovensku: Toto označenie pomáha lepšie sa zorientovať v kvalite potravín

  • Nutri-Score je určený na pomoc ľudom rýchlejšie sa zorientovať v potravinách
  • Hodnota Nutri-Score je vypočítaná podľa toho, aké výživové látky v potravinách prevažujú
  • Takéto označenie môžeš nájsť už aj na Slovensku
Čašníčka 2
Unsplash/kyryll ushakov/ Bimo Luki
  • Nutri-Score je určený na pomoc ľudom rýchlejšie sa zorientovať v potravinách
  • Hodnota Nutri-Score je vypočítaná podľa toho, aké výživové látky v potravinách prevažujú
  • Takéto označenie môžeš nájsť už aj na Slovensku

Možno ti názov Nutri-Score veľa nehovorí, no čoskoro sa s ním budeš môcť stretnúť, a to na obaloch rôznych výrobkov. Jedná sa o označenie výživovej hodnoty výrobkov, ktoré ti má pomôcť pri jednoduchej a rýchlej orientácii pri výbere potravín.

„Výsledná zodpovedná hodnota Nutri-Score je vypočítaná podľa toho, či vo vybranej potravine prevažujú priaznivé alebo nepriaznivé výživové látky,“ uvádzajú na webovej stránke.

Nutri-Score výživa životospráva
zdroj: Nutri-Score Slovakia

Zjednodušené nutričné označenie potravín a nápojov

Označovanie výživovej hodnoty na potravinách schémou Nutri-Score pomáha ľudom rýchlejšie sa zorientovať v potravinách. Odporúča ju aj európska kancelária Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO Europe).

Po novom sa s týmto označením môžu stretnúť aj ľudia v slovenských obchodoch. Pro Nutri-Score Aliancia taktiež prišla s novou informačnou webovou stránkou, kde spolupracuje s rôznymi špecialistami na produkciu a obchod. 

Nutri-Score výživa životospráva
zdroj: Unsplash/Dan Gold

Spomínanú Pro Nutri-Score Alianciu tvoria zástupcovia odborných spoločností pre výživu, zástupcovia producentov potravín, maloobchodu a spotrebiteľských združení. Nájdeš tam však aj vedeckých špecialistov pre oblasť zdravotníctva, výživy a potravinárstva.

Aliancia vznikla len nedávno, a to na jar tohto roku. Za cieľ si určili podporu zavedenia nutričného označovania výrobkov, pričom chcú týmto dosiahnuť efektívny nástroj na podporu zdravej životosprávy, informuje tlačová správa.

Označenie už používa niekoľko firiem na Slovensku

Medzi úvodné aktivity patrí sprístupnenie web stránky, na ktorej sa slovenskí spotrebitelia môžu oboznámiť s výhodami označovania potravín formou schémy Nutri-Score.

Európska únia má v pláne zaviesť jednotný systém nutričného označovania potravín od roku 2023 s cieľom budovania návykov lepšej životosprávy a znižovania epidémie obezity, ktorá zasiahla celý vyspelý svet. Na Slovensku už nájdeš niekoľko firiem, ktoré toto označenie začali používať dobrovoľne.

Od roku 2011 sú všetci výrobcovia potravín povinní informovať o výživovej hodnote potraviny uvedením povinných údajov na obale produktu – energetická hodnota, množstvo tuku, v rámci nich sa uvádzajú nasýtené mastné kyseliny, sacharidy, z nich cukry, bielkoviny a soľ.

Nutri-Score výživa životospráva
zdroj: Nutri-Score Slovakia

Nutri-Score sa vypočíta na základe vedeckého algoritmu

Napriek tomu, že pôvodným zámerom bolo uľahčiť spotrebiteľovi orientáciu medzi jednotlivými výrobkami, označovanie potravín vlastne neprinieslo dostatočný spotrebiteľský efekt.

Máloktorý spotrebiteľ dokáže reč čísel v tabuľke premeniť na jednoduchú odpoveď o miere vhodnosti a nutričnej vyváženosti konkrétnej potraviny.

Ako uvádza tlačová správa, Nutri-Score sa vypočíta na základe vedeckého algoritmu, ktorý zohľadňuje obsah negatívnych nutričných faktorov, akými sú energetická hodnota, obsah jednoduchých cukrov, nasýtených alebo saturovaných tukov a soli, ktoré sú uvádzané práve v rámci povinných výživových údajov výrobku.

Zároveň zohľadňuje pozitívne prvky ako sú vláknina, bielkoviny, ovocie, zelenina či vybrané orechy. Toto nutričné skóre pôvodne zostavil tím odborníkov pod vedením profesora Mike Raynera na Oxfordskej Univerzite s cieľom vytvoriť prehľadný systém označovania potravín.

Zdroj: Nutri-Score Slovakia

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech