tumblr login
tumbr login mobil
Ilustračná fotografia, Flickr/ Valentina Ramirez, Wikimedia Commons/dmuth

Najdivnejšie miesto internetu nechce ani influencerov. Je to raj pre ľudí, ktorí odmietajú bežný svet

  • Tumblr je relatívne malou sociálnou sieťou
  • Je domovom ľudí, ktorí úplne nezapadajú
  • Oplýva zvláštnym humorom aj postavením k svetu
  • Tumblr je relatívne malou sociálnou sieťou
  • Je domovom ľudí, ktorí úplne nezapadajú
  • Oplýva zvláštnym humorom aj postavením k svetu

Instagram, Facebook, TikTok či možno dokonca Telegram a Pokec. Tieto siete sú väčšine ľudí zrejme dobre známe a sú zároveň súčasťou ich každodenného života. Existuje však platforma, ktorá medzi Slovákmi nie je priveľmi populárna, a pokiaľ sa túžiš stať jej súčasťou, musíš byť aspoň trochu špecifickým typom človeka.

Reč je o pomerne malej sociálnej sieti s priemernými 300 miliónmi unikátnych návštev mesačne (oproti Facebooku s približne 3 miliardami). Má však za sebou skutočne dlhú a turbulentnú históriu, ktorú obohacuje jedinečná atmosféra tohto online prostredia a nekonvenčná nátura jeho obyvateľov.

Zoznám sa s Tumblr, bývalou platformou s obsahom pre dospelých, útočiskom všetkých umelcov, milovníkov umenia, podivínov, členov LGBTI+ komunity a ďalších. Ide o domov liberálnych ideológií, nezvyčajného humoru či miliárd unikátnych amatérskych blogov.

Kus histórie

Predtým, než sa dostaneme ku „šťavnatejším“ detailom, poďme si niečo povedať o histórii tejto unikátnej sociálnej siete. Tumblr odštartoval v zlatej internetovej ére začiatku 21. storočia. Po prvýkrát boli servery platformy spustené v roku 2007 jej zakladateľom Davidom Karpom, informuje portál Mashable.

Aj keď v súčasnosti ide o pomerne neznáme médium, dá sa mu pripísať mnoho zásluh. Ide totiž o jedného z prvých pionierov mikroblogovania, a teda konceptu písania krátkych a úderných textov, ktoré väčšinu času zachytávajú akúsi aktuálnu myšlienku autora. Mikroblogovanie neskôr prebralo a dodnes využíva obrovské množstvo sociálnych sietí hlavného prúdu, ide napríklad o Facebook a Twitter.

Paradoxne, mikroblogovanie, funkcia, ktorá na stránku prilákala majoritu jej užívateľov, vôbec nebolo niečím, do čoho zakladatelia vkladali priveľké nádeje. Pôvodne zmýšľaným stavebným kameňom platformy bola schopnosť užívateľov uverejňovať fotografie a videá.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Mashable, Vocal Media, Electronic Frontier Foundation, The New Yorker, BuzzFeed, The New York Times, Polygon

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá