Najdrahší hráč slovenskej futbalovej ligy má hodnotu viac ako 1 milión eur

  • Pozri si rebríček výnosov slovenských futbalových klubov, ktorý zostavila spoločnosť Deloitte
  • Prvú priečku obsadili „belasí“, vďaka celkovým výnosom na úrovni 9,1 milióna eur
  • Celkové výnosy všetkých porovnávaných klubov v rebríčku dosiahli za finančný rok 2017 viac ako 42 miliónov eur
sporar_titulka
Facebook ŠK Slovan Bratislava/Freepik
  • Pozri si rebríček výnosov slovenských futbalových klubov, ktorý zostavila spoločnosť Deloitte
  • Prvú priečku obsadili „belasí“, vďaka celkovým výnosom na úrovni 9,1 milióna eur
  • Celkové výnosy všetkých porovnávaných klubov v rebríčku dosiahli za finančný rok 2017 viac ako 42 miliónov eur

Historicky prvým víťazom rebríčka Výnosov slovenských futbalových klubov sa stal bratislavský ŠK Slovan Bratislava. Prvú priečku obsadili „belasí“ vďaka celkovým výnosom na úrovni 9,1 milióna EUR. Na druhom mieste sa umiestnil MŠK Žilina, bronzová priečka patrí AS Trenčín. Vyplýva to z prvého rebríčka Futbalová finančná liga (FFL), ktorý zostavila spoločnosť Deloitte na základe oficiálnych údajov klubov.

Celkové výnosy všetkých porovnávaných klubov v rebríčku dosiahli za finančný rok 2017 viac ako 42 miliónov eur. To pri 12 hodnotených tímoch predstavuje priemerný výnos 3,5 milióna eur na klub.

Tri kluby Slovan Bratislava, MŠK Žilina a AS Trenčín, spolu dosiahli cez 23 miliónov EUR, čo je viac ako polovica výnosov všetkých porovnávaných klubov. Aby sa klub umiestnil v prvej päťke Futbalovej finančnej ligy, musel vygenerovať výnosy aspoň vo výške 4 mil. eur.

Výnosy klubov v rebríčku FFL sú rozdelené podľa nasledujúcich kategórií – deň zápasu, vysielacie práva, komerčné zdroje, výnosy z predaja a hosťovania hráčov a ostatné výnosy. Podľa zistených výsledkov sú celkové výnosy väčšiny klubov postavené na položke „ostatné výnosy“, do ktorej sa radí viacero typov výnosov od predaja majetku až po dotácie. Komerčné zdroje ešte nie sú v slovenskom futbale tak silnou zložkou ako v tradičných európskych tímoch, kde často tvoria základ výnosov.

Pre zostavenie rebríčka boli použité údaje o celkových výnosoch z hospodárskej činnosti získané zo zverejnených účtovných závierok futbalových klubov za rok končiaci sa 31. decembra 2017. Nefinančné ukazovatele boli použité zo sezóny 2017/2018.

„Sme radi, financovanie športu a predovšetkým futbalu sa stáva spoločenskou témou, keďže celý slovenský šport je dlhodobo finančne poddimenzovaný. Celkové výnosy klubov si nemožno zamieňať s ich hospodárskymi výsledkami. Ak totiž od celkových výnosov klubov odpočítame ich celkové náklady, získame hospodársky výsledok klubu za daný rok a zistíme, či klub skončil v zisku alebo v strate. Údaje ukazujú, že veľká väčšina klubov Fortuna ligy sa správa z pohľadu vyrovnanosti rozpočtov zodpovedne a nejde do výrazne záporných čísel, teda reálne míňa iba toľko, koľko je schopná vygenerovať. Zvyšovanie zadlženosti klubov sa už stáva vážnym problémom aj v silných európskych ligách, preto je toto pozitívna správa o zodpovednosti manažmentov jednotlivých klubov v rámci našej ligy,“ povedal výkonný riaditeľ ÚLK Michal Mertinyák.

Najdrahší hráč sledovaného obdobia:
1. Andraž Šporar (ŠK Slovan Bratislava): 1 250 000 €

2. Zsolt Kalmár (FC DAC 1904 Dunajská Streda): 675 000 €

3. Michal Škvarka (MŠK Žilina) / Erik Daniel (MFK Ružomberok): 650 000 €

Priemerná návštevnosť na ligovom zápase v sezóne 2017/2018:
1. FC DAC 1904 Dunajská Streda: 6 918 divákov

2. FC Spartak Trnava: 6 734 divákov

3. MŠK Žilina: 3 136 divákov

Podľa očakávaní odborníkov zo športovej skupiny spoločnosti Deloitte, by ďalší ročník Futbalovej Finančnej ligy mohol priniesť navyšovanie výnosov niektorých klubov. Otázne je, v akej miere, pretože do hry vstupuje niekoľko pozitívnych, ale aj negatívnych faktorov.

Na jednej strane sa uskutočnilo niekoľko zaujímavých predajov hráčov, nové štadióny by mohli priniesť zvýšený divácky záujem a ďalším faktorom je účasť Spartaka Trnava v skupinovej fáze Európskej ligy. Bude preto zaujímavé sledovať, ako sa všetky tieto ukazovatele podpíšu na umiestnení klubov v rebríčku výnosov za rok 2018.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK