Za koľko státisícov eur sa vydražil najdrahší slovenský obraz?

  • Diela najlepších slovenských maliarov sa hodnotou blížia k 200 000 eurám
  • V TOP 3 nájdeš mená ako Martin Benka, Cyprián Majerník či Ľudovít Fulla
  • Slovenskými velikánmi umenia sa inšpirujú aj mnohí súčasní umelci
tatrabankaumenie16
  • Diela najlepších slovenských maliarov sa hodnotou blížia k 200 000 eurám
  • V TOP 3 nájdeš mená ako Martin Benka, Cyprián Majerník či Ľudovít Fulla
  • Slovenskými velikánmi umenia sa inšpirujú aj mnohí súčasní umelci

Aj napriek tomu, že Slovensko nepatrí medzi svetové veľmoci umenia, máme sa rozhodne čím pochváliť. Najdrahšie slovenské diela historicky dosahovali vysokú hodnotu, pričom je reč najmä o obrazoch.

Obrazy úspešných slovenských maliarov dosahujú hodnotu ďaleko cez 100 000 eur. Na špičke stojí slovenský maliar Martin Benka narodený koncom 19. storočia, ktorého najvzácnejšie dielo Po žatve bolo vydražené za 180 000 eur, aj keď sa jeho hodnota predpokladala 80 000 až 90 000 eur.

Najdrahšie slovenské obrazy majú obrovskú hodnotu

Plátno skrýva všetko, čím bol Martin Benka charakteristický. Výjav páru na žatve je poňatý modernistickým štýlom s prísnou pyramídovou kompozíciou zvládnutou Benkovou majstrovskou olejovou technikou.

Dielo je zvyčajne rozdeľované na tri časti – scénu so stuhnutými postavami, prvky dopĺňajúce scénu (ako kravy či stohy slamy), to všetko zarámované v nádherných slovenských štítoch.

zdroj: TASR – Po žatve, Martin Benka, 180 000 eur

Zasnežená Bratislava za 160 000 eur

Benka však nie je jediný, za koho diela sú ľudia ochotní vyvaliť astronomické sumy. Dielo Cypriána Majerníka s názvom Utečenci bolo vydražené za 170 000 € a hneď na ďalšom mieste by si zasa našiel Ľudovíta Fullu s výjavom bratislavského Blumentálu pod pokrývkou čerstvo napadnutého snehu, ktorý sa predal za 160 000 eur.

Spomínané diela sú však už desaťročia staré a o slovenskom umení dnes počúvame len minimálne. Aj napriek tomu sa na Slovensku skrýva množstvo talentovaných a šikovných umelcov, ktorým rozhodne treba venovať pozornosť.

zdroj: TASR – Blumentál v zime, Ľudovít Fulla, 160 000 eur

Súčasné umenie sa inšpiruje historickým

Kvalitný vizuálny umelecký zážitok ti dnes dokážu ponúknuť maliari ako Lucia Tallová a Erik Šille, maliar a dizajnér Miroslav Cipár, výtvarníčka Mikina Dimunová, fotografky Milota Havránková, Mária Švarbová alebo dizajnéri ako Ondrej Jób alebo Lenka Sršňová.

Tváre moderného umenia sa pritom častokrát inšpirujú práve slovenskými velikánmi. Dizajnérka Lenka Sršňová stojí na čele štúdia LS, ktoré vytvorilo aj veselú a farebnú kolekciu Fullove, priamo inšpirovanú Ľudovítom Fullom, ktorý stojí napríklad za spomínaným Blumentálom.

Kvalitné umenie priamo v tvojej peňaženke

Slovenské umenie pritom nemusí vždy stáť astronomické sumy. Diela od spomínaných umelcov sú napríklad súčasťou nových dizajnov platobných kariet od Tatra banky. Kreditné karty s novým dizajnom získavajú noví klienti už od 1. januára.

Klienti, ktorí už kreditnú kartu majú, si ju môžu v banke vymeniť do konca februára, dokonca úplne zadarmo. Od apríla ku kreditným kartám pribudnú aj nové debetné karty. Ich dizajn si však môžeš pozrieť už dnes.

zdroj: StartItUp & Tatra banka

Karta zachytáva fragment látky z odevnej kolekcie Fullove, ktorá je voľne inšpirovaná tvorbou významného slovenského modernistického maliara, grafika a ilustrátora Ľudovíta Fullu,“ opisuje svoje dielo s Ondrejom Jóbom Lenka Sršňová.

Každá karta má svoj vlastný dizajn a okrem karty inšpirovanej Ľudovítom Fullom sa môžu klienti Tatra banka pochváliť aj ďalšími dielami od špičky slovenskej scény. Nové karty si môžete pozrieť na manifest.sk.

Nie je to pritom prvýkrát, čo sa Tatra banka spojila s umelcami pre podporu lokálnej tvorby, ktorá je viac než dôležitá. Ako generálny partner dlhodobo podporuje napríklad Slovenskú národnú galériu, vďaka čomu majú všetci návštevníci vstup do SNG v Bratislave zadarmo.

Veľkým plusom sú aj Grantové programy Nadácie Tatra banky na podporu umenia a vzdelávania a tiež odovzdávanie Cien Nadácie Tatra banky za umenie – práve nominovaní umelci alebo laureáti sú autormi diel na nových platobných kartách.

 

Moderné umenie už dávno nie sú len obrazy

V množstve kariet od Tatra banky je možné nájsť diela maliarov, fotografov aj grafických dizajnérov. Ondrej Jób sa napríklad venuje tvorbe fontov a aj jeho dielo nájdeš na kreditnej karte.

Venujem sa niekoľkým písmam na mieru pre väčších aj menších klientov na Slovensku a popri tom pracujem na niekoľkých logotypoch v spolupráci s miestnymi štúdiami.Návrh logotypov takisto nepochybne spadá pod súčasnú umeleckú činnosť.

V prípade Lenky Sršňovej to je zasa módne návrhárstvo. Umenie je však v dnešnej dobe už aj biznisovou aktivitou. „Nedávno sme prezentovali novú kolekciu COLORLOVE, v novembri sme pripravovali jej výstavu a medzitým fotili lookbook a editoriál. Do toho priebežne pracujeme na projektoch pre rôznych klientov, či na individuálnych zákazkách na mieru.

Lenkine diela považujeme za umelecky nádherné, na jej e-shope sú pritom dostupné iba za približne 200 eur, čo je znakom toho, že je nezávislé umenie dostupné pre každého.

zdroj: Lenka Sršňová

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech