Najhorší gulag i klenot socializmu. Ruské mesto je dnes najdepresívnejším na svete

  • Najdepresívnejším mestom sveta je izolované mesto v Rusku
  • Pripojenie na internet bolo zriadené až v roku 2017
Vorkuta
Ilustračný obrázok Flickr/Giuseppe Lupo
  • Najdepresívnejším mestom sveta je izolované mesto v Rusku
  • Pripojenie na internet bolo zriadené až v roku 2017

Nie je žiadnym tajomstvom, že medzi 20. a 50. rokmi minulého storočia sa za Stalinovej diktatúry a jeho takzvanej Veľkej čistky alebo Veľkého teroru ocitli v sovietskych gulagoch, vzdialených pracovných táboroch, v ktorých boli politickí väzni, obyčajní zločinci a vzbúrení roľníci nútení pracovať, milióny ľudí.

Veľká čistka je označenie pre niekoľko súvisiacich kampaní politickej represie a perzekúcie v ZSSR.

Už menej známym faktom je, že medzi jeden z najhorších a najdesivejších patril ten, ktorý sa nachádzal v meste Vorkuta, ktoré sa nachádza približne 160 kilometrov severne od severného polárneho kruhu a 1 600 kilometrov od Moskvy, píše All That Is Interesting.

Ako to v pracovnom tábore Vorkuta, ktorému sa hovorilo aj Vorkutlag, vyzeralo a čo je s týmto mestom dnes?

Postavený politickými väzňami

Portál Dark Tourists podotýka, že Vorkuta bola objavená počas expedície ruského geológa Georgyho Černova na začiatku 20. storočia. Zistilo sa, že v tesnej blízkosti sa nachádzajú bohaté náleziská uhlia, čo samozrejme upútalo Stalina. Akonáhle si uvedomil obrovské bohatstvo, ktoré sa v tomto regióne vyťaží, stala sa práve táto oblasť mimoriadne dôležitou v jeho snahe industrializovať ZSSR.

The Atlantic uvádza, že Vorkuta bola pracovný tábor s mestom, ktoré vybudovali politickí väzni z ničoho na ľadovej pustatine v rokoch 1931 až 1957. Jeden čas bolo mesto zavalené politickými väzňami z toľkých krajín, že si vyslúžilo prezývku „hlavné mesto sveta“. ​​

All That Is Interesting dodáva, že väzni Vorkutlagu, rozmiestnení v približne 130 táboroch, trpeli dlhými pracovnými dňami, mrazivou zimou a nedostatočnými zásobami základných potrieb.

Dva milióny ľudí, ktorí prešli Vorkutlagom za 20 rokov jeho fungovania, boli nielen zločinci, ale aj intelektuáli, nacisti a iní, pričom pochádzali z USA a ďalších 21 krajín sveta. Toto obrovské množstvo väzňov boli obete Stalinovej Veľkej čistky, ktorej cieľom bola eliminácia politických hrozieb.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Zdroje: All That Is Interesting, The Atlantic, Dark Tourists, Schools History, Russia Beyond, Time, War History Online , Radio Free Europe

Najnovšie videá

Trendové videá