Najhorší gulag i klenot socializmu. Ruské mesto je dnes najdepresívnejším na svete

  • Najdepresívnejším mestom sveta je izolované mesto v Rusku
  • Pripojenie na internet bolo zriadené až v roku 2017
Vorkuta
Ilustračný obrázok Flickr/Giuseppe Lupo
  • Najdepresívnejším mestom sveta je izolované mesto v Rusku
  • Pripojenie na internet bolo zriadené až v roku 2017

Nie je žiadnym tajomstvom, že medzi 20. a 50. rokmi minulého storočia sa za Stalinovej diktatúry a jeho takzvanej Veľkej čistky alebo Veľkého teroru ocitli v sovietskych gulagoch, vzdialených pracovných táboroch, v ktorých boli politickí väzni, obyčajní zločinci a vzbúrení roľníci nútení pracovať, milióny ľudí.

Veľká čistka je označenie pre niekoľko súvisiacich kampaní politickej represie a perzekúcie v ZSSR.

Už menej známym faktom je, že medzi jeden z najhorších a najdesivejších patril ten, ktorý sa nachádzal v meste Vorkuta, ktoré sa nachádza približne 160 kilometrov severne od severného polárneho kruhu a 1 600 kilometrov od Moskvy, píše All That Is Interesting.

Ako to v pracovnom tábore Vorkuta, ktorému sa hovorilo aj Vorkutlag, vyzeralo a čo je s týmto mestom dnes?

Postavený politickými väzňami

Portál Dark Tourists podotýka, že Vorkuta bola objavená počas expedície ruského geológa Georgyho Černova na začiatku 20. storočia. Zistilo sa, že v tesnej blízkosti sa nachádzajú bohaté náleziská uhlia, čo samozrejme upútalo Stalina. Akonáhle si uvedomil obrovské bohatstvo, ktoré sa v tomto regióne vyťaží, stala sa práve táto oblasť mimoriadne dôležitou v jeho snahe industrializovať ZSSR.

The Atlantic uvádza, že Vorkuta bola pracovný tábor s mestom, ktoré vybudovali politickí väzni z ničoho na ľadovej pustatine v rokoch 1931 až 1957. Jeden čas bolo mesto zavalené politickými väzňami z toľkých krajín, že si vyslúžilo prezývku „hlavné mesto sveta“. ​​

All That Is Interesting dodáva, že väzni Vorkutlagu, rozmiestnení v približne 130 táboroch, trpeli dlhými pracovnými dňami, mrazivou zimou a nedostatočnými zásobami základných potrieb.

Dva milióny ľudí, ktorí prešli Vorkutlagom za 20 rokov jeho fungovania, boli nielen zločinci, ale aj intelektuáli, nacisti a iní, pričom pochádzali z USA a ďalších 21 krajín sveta. Toto obrovské množstvo väzňov boli obete Stalinovej Veľkej čistky, ktorej cieľom bola eliminácia politických hrozieb.

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.
Zdroje: All That Is Interesting, The Atlantic, Dark Tourists, Schools History, Russia Beyond, Time, War History Online , Radio Free Europe

Najnovšie videá

Trendové videá