„Ruský Mordor“ obýva 170 000 ľudí. Je tu šialená zima, tma a vzduch, ktorý zabíja

  • Ruské mesto Noriľsk je depresívne už od začiatku svojho príbehu
  • Dva mesiace tu nevidia svetlo a teploty vedia extrémne klesnúť
  • Vďaka miestnej fabrike patrí medzi najznečistenejšie miesta sveta, kde vzduch doslova zabíja, dospelých aj deti
zle ovzdusie v meste norilsk
Pinterest/ Twitter/ Possum Reviews a Greenpeace
  • Ruské mesto Noriľsk je depresívne už od začiatku svojho príbehu
  • Dva mesiace tu nevidia svetlo a teploty vedia extrémne klesnúť
  • Vďaka miestnej fabrike patrí medzi najznečistenejšie miesta sveta, kde vzduch doslova zabíja, dospelých aj deti

Tisíce kilometrov severovýchodne od Moskvy, ďaleko v ruskej Sibíri, leží mesto Noriľsk.

Ako pre život najdepresívnejšie a najviac znečistené miesto sveta, kde žiť sa doslova rovná pomaly umierať, už prilákalo pozornosť viacerých médií, písali o ňom napríklad v The New York Times či v denníku The Guardian.

Zopárkrát sa objavilo aj v našich článkoch, napríklad keď tam v roku 2020 do miestnych riek uniklo 20 000 ton paliva, čo sa miestne spoločnosti snažili zatajiť aj pred ruskou vládou a neskôr tým rozzúrili aj samotného Putina.

Prečo sme sa o tom dozvedeli až neskôr? Skutočne sa dozvieme o mimoriadnych udalostiach prostredníctvom sociálnych sietí?“ reagoval nahnevane prezident Ruska.

putin
zdroj: TASR/Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Takýto masívny únik dieselového paliva je nebezpečnejší ako únik ropy… Očakáva sa vysoký úhyn voľne žijúcich zvierat, vtáctva a rýb. Počas trvajúceho úniku, s ktorým sa pokúsili zamestnanci vysporiadať sami, bolo kontaminovaných až 100 000 metrov štvorcových pôdy,“ opisovali sme škody v júni 2020.

Mesto sme spomenuli aj v článku o najmocnejších, najbohatších Rusoch, medzi ktorých patrí aj spolumajiteľ miestnej spoločnosti Nornickel – najväčší producent paládia a niklu na svete – a tvorca ruskej oligarchie, Vladimír Potanin.

Potanin už čelil mnohým vážnym kritikám ohľadom ekológie. Dokonca si ho musel zavolať a napomenúť aj samotný Putin… Mesto Noriľsk je vďaka aktivite Potaninovej spoločnosti zaradené medzi najviac znečistené miesta na Zemi.“

„Novinári hovoria o mŕtvej prírode v širokom okolí, ale aj o podstatne nižšej priemernej dĺžke života tunajších ľudí, až o 10 rokov,písali sme tento rok v apríli.

Jednoducho povedané, ak sa Noriľsk objaví v médiách, nikdy to nie je v pozitívnom slova zmysle. Pozreli sme sa na toto mesto aj detailnejšie a zistili sme, že jeho príbeh a skutočnosť je ešte depresívnejšia, než sa zdá.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: archív Startitup, Interez.sk, the Guardian, Topky, Pravda, Twiiter, Youtube

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá