VIDEO: Putin vyhlásil stav núdze, na ruskej Sibíri do riek uniklo cez 20 000 ton paliva

  • Rusko zaznamenalo mohutný únik paliva z tamojšej tepelnej elektrárne v okolí mesta Noriľsk
  • Putin vyhlásil núdzový stav, katastrofu pred ním dva dni tajili
pjimage(27)
Twitter/The Siberian Times reprofoto, TASR/AP/RU-RTR
  • Rusko zaznamenalo mohutný únik paliva z tamojšej tepelnej elektrárne v okolí mesta Noriľsk
  • Putin vyhlásil núdzový stav, katastrofu pred ním dva dni tajili

Únik paliva začal už 29. mája na pôde spoločnosti Nornickel, najväčšieho výrobcu niklu na svete. Netrvalo dlho a palivo si našlo svoju cestu do rieky Ambarnaja ležiacej len 12 kilometrov od miesta nešťastia a sfarbilo jej toky na červeno. Ďalších 800 ton pohltilo blízke okolie.

Putin vyhlásil stav núdze

Riaditeľ elektrárne Vyacheslav Starostin bol vzatý do väzby až do 31. júla, rozsudok však ešte nie je známy. Ruská investigatívna komisia začala trestné stíhanie za znečistenie a údajnú nedbanlivosť, keďže k oznámeniu nešťastia kompetentným moskovským orgánom došlo až s dvojdňových oneskorením. Dozvedeli sa to z fotografií uverejnených na sociálnych sieťach.

Putin je pre zahmlievanie tejto enviromentálnej katastrofy nahnevaný, keďže každá utajená minúta prispela k nezvratnosti situácie. Prečo sme sa o tom dozvedeli až dva dni neskôr? Skutočne sa dozvieme o mimoriadnych udalostiach prostredníctvom sociálnych sietí? Máme takýto problém?vyjadril sa Putin počas stredajšej videokonferencie.

Ako k úniku došlo

Prvotné dohady sa pohrávali s príčinou úniku paliva v dôsledku nárazu auta do niektorej z veží elektrárne, nateraz sa však zdá, že skutočnou príčinou je rozmrazujúci sa permafrost, ktorý má za následok pokles pôdy pod úložiskom paliva. Okrem stíhania riaditeľa sa započali aj ďalšie tri trestné prípady proti zamestnancom závodu v súvislosti s obvineniami znehodnocovania pôdy a znečistenia vody.

zdroj: TASR/AP/RU-RTR

Čistenie je v plnom prúde

Úrady tvrdia, že znečistenie nezasiahlo Karaské more, časť Severného Ľadového oceánu na Sibíri, tvrdenia si však vyžadujú vykonanie laboratórnych testov. Už 3. júna bolo odstránených 800 kubíkov kontaminovanej pôdy spolu s  262 tonami paliva. Enviroment však ostane postihnutý na desaťročia.

Zistilo sa, že najvyššie prípustné úrovne obsiahnuté vo vode a pôde boli prekročené desaťtisíckrát, informuje Svetlana Radionová, vedúca Rozprirodnadzor.

zdroj: Twitter/The Siberian Times reprofoto

Masívne ohrozenie voľne žijúcich živočíchov

„Takto masívny únik dieslového paliva je nebezpečnejší, ako únik ropy, vyjadril vo svojom stanovisku Alexey Knizhnikov, vedúci programu enviromentálnej zodpovednosti podnikov WWF-Rusko.

Pre tento únik sa očakáva vysoký úhyn voľne žijúcich zvierat, vtáctva a rýb.  Počas trvajúceho úniku, s ktorým sa pokúsili zamestnanci vysporiadať sami, bolo kontaminovaných až 100 000 metrov štvorcových pôdy.

zdroj: TASR/AP/RU-RTR

Dieslové palivo je omnoho ľahšie ako ropa, preto je predpoklad, že sa bude postupne vyplavovať, nie klesať, avšak náročnosti čistenia prostredia to neuberá. Koryto rieky je totiž pomerne plytké, a teda prístup člnov značne obmedzený. 

Minister životného prostredia Dmitrij Kobylkin momentálne odmieta návrhy na spálenie ropných látok. Tento spôsob ich likvidácie označuje za príliš riskantný.

Zdroje: Ifl Science, BBC, The Independant

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá