PREHĽAD: Slovákov čaká zvyšovanie daní a koniec finančných dotácií. Vieme, ako plánuje vláda ušetriť miliardy

  • Slovenský dlh stále stúpa
  • Vláda predstavila nové riešenia
  • Slovákov nepotešia
Robert Fico a parlament
TASR/Jaroslav Novák, Pavol Zachar
  • Slovenský dlh stále stúpa
  • Vláda predstavila nové riešenia
  • Slovákov nepotešia

Slovensko sa ocitlo v ťažkej situácii. Dlhodobo totiž vytvára rozpočtové deficity a na rozdiel od našich susedov v EÚ naberá dlh. Ako však avizoval Robert Fico, vláda má na situáciu riešenie a plánuje nájsť potrebné miliardy. 

Takzvaná konsolidácia verejných financií má byť novou prioritou vlády a bola „horúcou“ témou aj na vládnom zasadnutí s názvom Program Stability Slovenskej republiky na roky 2024 a 2027. Ako informoval denník Pravda, v programe sa uvádza, že by vláda mala počas tohto volebného obdobia ozdraviť verejné financie až o 3,9 miliardy eur. 

Odkiaľ budú nové miliardy v rozpočte?

Kde chce vláda nájsť potrebné finančné prostriedky zatiaľ nie je úplne jasné. Ako však uvádza denník Pravda, s prehlbujúcim sa dlhom Slovenska sa znižuje aj naša šanca požičať si na finančných trhoch. 

Zdá sa, že prvým pokusom rezortu sú nové dane z tabaku a sladených nápojov, no nevyzerá to, že by nové opatrenie vedelo vytvoriť dostatočné prostriedky. V roku 2025 by mali vygenerovať okolo sto miliónov eur. 

Ďalšie opatrenia kabinet Roberta Fica zatiaľ nepredstavil. Vláda však upozorňuje, že verejné financie podporí aj koniec pomoci s energiami. Tá totiž z rozpočtu štátu v minulom roku „vytiahla“ až dve miliardy eur.

Čakajú nás výdavkové limity 

Vláda potvrdila svoj zámer pristúpiť k výdavkovým limitom, avšak so zmenou – namiesto národných limitov plánuje prijať vlastný zákon, ktorý bude zohľadňovať európsky rámec a čisté výdavky. Je však veľmi otázne, či táto nová podoba výdavkových limitov bude v súlade s ústavou. 

Správa o raste miezd tiež znepokojuje odborníkov. Naznačuje, že aj keď je potrebné šetriť verejné zdroje, mzdy vo verejnom sektore by sa mali zvyšovať. 

„Vyjednávania vo verejnom sektore by mali reflektovať na potrebu konsolidácie. Súkromný sektor by tak v roku 2024 mal predbehnúť vo zvyšovaní platov verejnú správu. V ďalších rokoch sa nožnice medzi rastom priemernej mzdy v ekonomike a produktivitou práce postupne uzavrú. Reálna mzda by sa od 2025 mala zvyšovať priemerným tempom dve percentá ročne,“ uvádza sa vo vládnom dokumente. 

Zvýšenie dôchodkov rozpočtu nepomohlo

Sociálna poisťovňa v minulom roku na dôchodky minula okolo 10 miliárd eur. Odvtedy narástli, boli valorizované a vláda zvýšila trinásty dôchodok. Celkové náklady na dôchodky tak vzrástli o 9 percent. 

„Kľúčovým faktorom rastu je aj v tomto roku silná valorizácia dôchodkov spôsobená minuloročným rastom inflácie. Na zvýšení výdavkov sa významne podieľa aj opatrenie umožňujúce odchod do dôchodku po 40. odpracovaných rokoch. Vplyv má aj zvýšenie 13. dôchodkov na úroveň priemerného dôchodku,“ uvádza správa. 

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Pravda, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá