Slovensko čakajú dni teplého počasia. Meteorológovia však varujú pred novou vlnou búrok (PREDPOVEĎ)

  • Počasie sa začne v nadchádzajúcich hodinách na našom území zlepšovať
  • Ďalšia vlna búrok je na obzore už čoskoro
Blesky a mapa Slovenska
Ilustračné foto Freepik/@freepik, SHMÚ
  • Počasie sa začne v nadchádzajúcich hodinách na našom území zlepšovať
  • Ďalšia vlna búrok je na obzore už čoskoro

V posledných štyroch dňoch v Európe bolo veľmi premenlivé a občas aj búrlivé počasie. Našu oblasť ale tie najsilnejšie búrky minuli.

Ako informuje portál iMeteo.sk, v najbližších dňoch sa očakáva zlepšenie počasia, keďže studený front už ustúpil. Bude ale o niečo chladnejšie, čo by mohlo znamenať, že niektorí budú musieť zabudnúť na kraťasy a uprednostniť teplejšie oblečenie.

Od štvrtka slnečná obloha

Dnešný sviatočný deň prinesie na naše územie ešte prevažne oblačné až zamračené počasie a výnimočne sa môžu vytvoriť prehánky. Nad náš kontinent sa však nasúva oblasť tlakovej výše, ktorá už dnes začne ovplyvňovať počasie nad naším kontinentom.

Slovensko sa však slnečného počasia dočká až od štvrtka. Tlaková výš sa nad naše územie rozšíri od severu a ovplyvňovať nás bude až do víkendu. Od zajtra tak už zavládne prevažne jasné až polooblačné počasie bez zrážok.

Ako informuje portál Počasie & Radar, po teplotnej stránke bude počasie rovnaké a na pocit bude chladno. Bude to spôsobovať chladnejšie, severozápadné až severné prúdenie, ktoré prinesie teploty v intervale od +17 do +23 °C.

V porovnaní s tým, čo sme zažívali pred studeným frontom tak bude chladnejšie a pocitovú teplotu ešte zníži severozápadný až severný vietor.

Zmena príde až v nedeľu

Stabilné počasie nás zrejme bude sprevádzať až do nedele, čo bude iste vítaná zmena po období premenlivých podmienok. V nedeľu sa ale očakáva ďalší prechod studeného frontu, ktorý by mohol opäť priniesť búrky a nepríjemné zrážky.

Od zajtra do nedele nás teda čaká obdobie relatívne stabilného počasia, kedy sa môžeme tešiť na pokojnejšie dni bez väčších meteorologických turbulencií.

teplomer
zdroj: TASR/Dano Veselský

Netreba ale zabúdať na to, že príroda je vždy plná prekvapení, a preto je dobré byť pripravený na možné zmeny.

Nadnormálne teploty

Nadnormálne teploty vzduchu a pôdy, ktoré pretrvávali od januára do polovice apríla, spôsobili mimoriadne skoré nástupy jarných životných fáz rastlín na celom Slovensku. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na svojom webe.

Vo februári zaznamenali meteorológovia kvitnutie liesky obyčajnej, jelše lepkavej, vŕby rakytovej, drieňa obyčajného, na západe Slovenska aj zlatovky previsnutej a slivky trnkovej. „Ojedinele baza čierna od 20. februára začala vytvárať prvé listy,“ uviedli.

Ku koncu februára SHMÚ lokálne pozoroval pučanie púčikov hrabu obyčajného, ruže šípovej a orgovánu obyčajného. V tretej dekáde februára plne kvitla aj snežienka jarná.

V marci začali kvitnúť hrab obyčajný, smrekovec opadavý, breza previsnutá, jaseň štíhly, slivka trnková a ojedinele dub letný, zimný. „Najväčšia odchýlka nástupu fenologickej fázy od normálu (1991 – 2020) u brezy previsnutej bola zaznamenaná na stanici Stará Bystrica, a to o 41 dní, na stanici Stupava o 22 dní a na stanici Kecerovce o 19 dní,“ zhodnotili meteorológovia.

Ruža šípová si v polovici marca vytvárala listy. Neskôr tak robili aj lesné dreviny ako hrab obyčajný, vŕba rakytová, hloh obyčajný, ostružina malinová, pagaštan konský, smrekovec opadavý, orgován obyčajný a ojedinele lipa malolistá. „Pri lesných drevinách nastupovali jarné fenologické fázy v porovnaní s normálom o desať až 20 dní skôr,“ tvrdí meteorologický ústav.

Priblížil, že na ovocných drevinách pozorovali od konca februára a v priebehu celého mesiaca pučanie listových a zmiešaných púčikov. Na západe územia od konca februára, na ostatnom území Slovenska začiatkom marca zaznamenali začiatok kvitnutia marhule obyčajnej a prvé listy ríbezle čiernej a červenej. Lokálne, na Považí a Dolnej Nitre, sa vplyvom mrazov počas marca poškodili kvety marhúľ, ojedinele aj čerešní.

Zdroje: iMeteo.sk, Počasie & Radar

Najnovšie videá

Trendové videá