Koniec lacného nabíjania: Slovensko prichádza so zmenou, ktorá nepoteší žiadneho majiteľa elektroauta

  • Nabíjanie elektromobilov doma už nebude také výhodné
  • Ceny energií majú opäť stúpať
  • Vláda však plánuje zaviesť inú formu príspevku
muž, elektromobil
Ilustračná fotografia Freepik/senivpetro
  • Nabíjanie elektromobilov doma už nebude také výhodné
  • Ceny energií majú opäť stúpať
  • Vláda však plánuje zaviesť inú formu príspevku

Na Slovensku sa zmenia náklady na nabíjanie elektromobilov, končí totiž dôležitá výhoda. Väčšina Slovákov si svoje elektromobily nabíjala doma, pretože je to z finančného hľadiska výhodnejšie. Využívať mohli dotované ceny energií na domáce nabíjanie svojich vozidiel, čo znížilo náklady na ich prevádzku.

Tento benefit však bude ukončený, pretože Slovensko plánuje konsolidovať verejné financie a zrušiť plošné dotovanie energií. Od roku 2025 sa očakáva zvýšenie cien energií, čo priamo ovplyvní náklady na prevádzku elektromobilov.

Vláda zvažuje zachovanie určitej formy podpory, no tá by bola cielená predovšetkým na nízkopríjmové domácnosti, informoval o tom portál topspeed.sk.

Elektrina má opäť zdražieť

Napriek tomu, že Slovensko ako jedna z mála vyspelých krajín Európy, nemá zavedenú žiadnu dotáciu na kúpu elektromobilov, plánuje ju čoskoro zaviesť. Na ceny energií pri nabíjaní sa to ale nevzťahuje. 

Jedným z hlavných aspektov, vďaka ktorým sa podarilo udržať ceny elektriny na nízkej úrovni, je spustenie tretieho bloku jadrovej elektrárne Mochovce. 

Vďaka tomu sa ceny energií stabilizovali, avšak analytici predpovedajú rast cien energií od plynu po elektrinu, pričom zdražovanie elektriny bude najnižšie vďaka memorandu so Slovenskými elektrárňami.

Štátni analytici predpovedajú, že s prechodom na trhové ceny môže plyn zdražieť až o 20 % od budúceho roka. Cena tepla by mala stúpnuť o 14 %, zatiaľ čo nárast cien elektriny by mal byť najnižší, odhadovaný na približne 7 %.

Google však prichádza s novinkou pre vodičov elektromobilov 

Google pridáva nové funkcie do svojich máp a vyhľadávania, aby uľahčil nájdenie nabíjacích staníc pre elektromobily. Tieto aktualizácie uľahčujú vyhľadávanie presných lokalít nabíjacích staníc a plánovanie nabíjacích zastávok.

Navigácia teraz dokáže poskytnúť detailné popisy umiestnení, vrátane tých v podzemných parkoviskách, informoval o tom portál openiazoch.sk.

Na snímke sú elektromobily
zdroj: Canva/Sorapong's Images

V najbližších mesiacoch začneme v Mapách zobrazovať súhrny poháňané umelou inteligenciou, ktoré budú opisovať konkrétnu polohu nabíjačky na základe užitočných informácií z recenzií používateľov, aby ste mohli presne nájsť, kam sa máte vybrať,“ uvádza sa v blogu Google.

Google tiež využíva recenzie od majiteľov elektromobilov na poskytovanie presných informácií o nabíjačkách a žiada užívateľov, aby pridávali detaily o svojich skúsenostiach s nabíjaním.

Vozidlá by sa mohli nabíjať priamo počas jazdy 

Ako sme ťa nedávno informovali, projekt spoločnosti Electreon by mohol zmeniť budúcnosť dopravy. 14. ulica v Detroite sa na prvý pohľad neodlišuje od ostatných mestských ciest v USA. Avšak 400-metrový úsek cez oblasť Corktown ukrýva niečo unikátne. Ide o skúšobnú zónu inovatívnej bezdrôtovej technológie, ktorá umožňuje nabíjať elektrické vozidlá priamo počas jazdy.

Pod povrchom vozovky sú uložené elektromagnetické cievky, ktoré sú napojené na mestskú elektrickú sieť. Tieto cievky generujú tesne nad cestou elektromagnetické pole, ktoré dokáže prenášať elektrickú energiu do špeciálneho prijímača umiestneného v aute. Tento proces, známy aj ako „indukčné nabíjanie“, je podobný technológii, ktorá sa používa pri bezdrôtovom nabíjaní smartfónov.

Podobne ako telefóny, ktoré kedysi potrebovali nabíjacie káble, ale teraz fungujú bez nich, rovnaký trend môžeme očakávať aj pri elektrických vozidlách. 

„Evolúcia nabíjania pôjde od kábla k bezdrôtovému,“ uviedol v rozhovore pre BBC Stefan Tongur, viceprezident pre rozvoj podnikania v spoločnosti Electreon. „A budeme mať cesty, ktoré budú môcť nabíjať vozidlá počas jazdy a tam, kde budú parkovať.“

Zdroje: topspeed.sk, openiazoch.zoznam.sk, google blog, archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá