Fico možnú stratu eurofondov nepopiera. Hrozí Slovensku vystúpenie z Európskej únie?

  • Hrozí nám strata európskych peňazí
  • Priznáva to už aj premiér
  • PS sa obáva referenda o vystúpení z EÚ a NATO
Na snímke Robert Fico na návšteve Euróspkej komisie v roku 2023 a vlajky Európskej únie a Slovenska.
Ilustračné foto TASR/Štefan Puškáš, Martin Baumann
  • Hrozí nám strata európskych peňazí
  • Priznáva to už aj premiér
  • PS sa obáva referenda o vystúpení z EÚ a NATO

Od nástupu novej vlády opozícia upozorňuje na to, že môžeme prísť o eurofondy. Ako sme ťa informovali už v predchádzajúcom článku, na túto problematiku Progresívne Slovensko (PS) upozorňovalo už vo februári.

Opoziční poslanci varovali, že Slovensko môže prísť o miliardy eur. Schválenie novely Trestného zákona je podľa PS v rozpore s európskym právom. Europoslanec Martin Hojsík priblížil, že eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders mal v deň schvaľovania spomínanej novely zaslať Slovensku list. Mal v ňom žiadať zastavenie schvaľovania novely v skrátenom legislatívnom konaní.

Vládu následne žiadali o vysvetlenie, ale minister Richard Raši vtedy tvrdil, že žiadny list nedostali. „Pokiaľ má ktorýkoľvek euroúradník pochybnosti, môže prísť na Slovensko a radi mu naše postoje objektívne vysvetlíme,“ uzavrel šéf rezortu.

Fico viní iných

Robert Fico zo začiatku na hrozbu ohľadom európskych peňazí nijak nereagoval. Opoziční poslanci na to pritom upozorňovali už koncom minulého roka. Keď pochopil, že viac už mlčať nemôže, zvolil si jasnú stratégiu. Obviniť opozíciu.

„Škodia Slovensku v Európskej únii, keď slovenskí opoziční europoslanci pravidelne žiadajú orgány Európskej únie, aby nás potrestali a zakázali používať európske fondy,“ hovorí vo videu zo 17. marca.

Dodal, že sa „do tejto križiackej výpravy“ zapojili aj niektoré členské štáty EÚ. „Nie preto, že by mali problém s našou novelizáciou Trestného zákona alebo naším rozhodnutím urobiť poriadok v RTVS. Ale preto, že chcú v zárodku zlikvidovať ideu suverénnej slovenskej zahraničnej politiky, ktorú tak úspešne presadzujeme,“ tvrdil premiér.

Možnosť, že o peniaze prídeme, už nepopiera. „Musíme rátať aj s trestom Západu za to, že sme zvolili Petra Pellegriniho a nie Ivana Korčoka. Vôbec by som sa preto nečudoval, keby nám teraz z čisto politických dôvodov a výsledku prezidentských volieb EK skočila na fondy,“ povedal Fico vo videu tesne po voľbách.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Zdroje: Archív Startitup, Denník N, Teraz.sk, Facebook/Robert Fico, Facebook/Robert Fico, RTVS, SITA webnoviny, Youtube/Smer - sociálna demokracia, SITA webnoviny, Facebook/Progresívne Slovensko, SaS, Noviny, Facebook/Ľudovít Ódor, Denník N, Denník N, SITA webnoviny, Euractiv, Euracitiv, Denník N, Denník N, Partnerská dohoda, Novinky.cz, Presse Augsburg

Najnovšie videá

Trendové videá