Biohacking pre mužov: Ultimátne triky na zvýšenie testosterónu a fyzického výkonu sú jednoduché

  • S pribúdajúcim vekom hladina testosterónu prirodzene klesá
  • Známy biohacker odhaľuje metódy, ako ju môžeš efektívne zvýšiť
Svalnatý muž
Freepik
  • S pribúdajúcim vekom hladina testosterónu prirodzene klesá
  • Známy biohacker odhaľuje metódy, ako ju môžeš efektívne zvýšiť

Optimalizácia testosterónu sa v posledných rokoch stáva horúcou témou. Testosterón, hlavný mužský pohlavný hormón, zohráva zásadnú úlohu v mnohých aspektoch zdravia – od regulácie libida, svalovej hmoty a sily až po správanie a celkovú energetickú hladinu.

Nedostatok tohto hormónu prispieva k rôznym zdravotným problémom, ako sú únava, depresia a znížené se*uálne funkcie. Na druhej strane, optimalizácia hladiny testosterónu môže priniesť výrazné zlepšenia vo fyzickej kondícii aj emocionálnom zdraví.

Predtým, ako sa ponoríme do mnohých, možno aj menej známych biohackov na zvýšenie hladiny testosterónu, je dôležité pochopiť niektoré základné princípy. Bez nich totiž žiadna stratégia nebude taká účinná, ako by mohla byť.

Ako funguje testosterón

Testosterón sa uvoľňuje najmä v Leydigových bunkách mužských semenníkov (95 %) a tiež vo vaječníkoch a nadobličkách žien. Nie je to teda výlučne mužský hormón, pretože sa produkuje aj u žien, aj keď v oveľa menšom množstve – muži majú približne desaťkrát vyššiu hladinu testosterónu ako ženy.

Tento hormón zodpovedá za mužské se*uálne charakteristiky. Stimuluje rast genitálií, zvyšuje ochlpenie na tele a tvári (čo je však podmienené aj geneticky, takže menej ochlpenia nemusí automaticky indikovať nízku hladinu testosterónu), ovplyvňuje schopnosť budovania svalovej hmoty, redukcie tukov a zosilňuje hlasivky.

Okrem toho je testosterón považovaný za hormón proti starnutiu a má zásadný význam v metabolizme sacharidov, tukov a bielkovín, čím výrazne ovplyvňuje zloženie telesného tuku a svalovú hmotu u mužov a v menšej miere aj u žien.

Od tridsiatky začína produkcia testosterónu u mužov klesať približne o 1 % ročne. Nízka hladina tohto hormónu môže negatívne ovplyvniť pamäť, hustotu kostí či zdravie srdca, a to nielen u starších ľudí. Známy biohacker Dave Asprey zažil problémy s nízkym testosterónom už v mladom veku.

„Keď som mal 26 rokov… nemohol som sa hýbať bez bolesti a mal som telesný tuk, ktorý sa nepohol, aj keď som vyskúšal všetko. Keď som bol pripravený prísť na to, prečo moje telo nefunguje, išiel som k lekárovi na kompletné vyšetrenie. Po nejakom testovaní som zistil, že moje hladiny testosterónu sú nižšie ako u mojej mamy po menopauze, a preto sa mi nedarí schudnúť. Po celý čas som sa cítil unavený a ubolený.“

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Dave Asprey, Ben Greenfield, JAMA Network, Cambridge Core, Springer, Anabolic Men, Pubmed

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá