Elita epidemiológov pomenovala vírus, ktorý vie spôsobiť novú pandémiu. Podľa expertov hrozí každých 50 rokov

  • Najpravdepodobnejšou príčinou bude chrípka
  • Na konci apríla sa zídu epidemiológovia v Barcelone
  • Diskutovať budú o hrozbách
pandémia
Ilustračná fotografia, Pexels/Anna Shvets, TASR/AP
  • Najpravdepodobnejšou príčinou bude chrípka
  • Na konci apríla sa zídu epidemiológovia v Barcelone
  • Diskutovať budú o hrozbách

Pandémie, rozsiahle epidémie, ktoré sa šíria naprieč celými kontinentmi a postihujú milióny ľudí, sú hrozbou, ktorej ľudstvo čelí už od nepamäti. Vzhľadom na rastúcu globalizáciu, mobilitu a hustotu obyvateľstva sú pandémie v 21. storočí stále reálnejšou hrozbou. Okrem starých známych patogénov, ktoré by sa mohli znovu objaviť, existuje aj riziko vzniku nových a neznámych chorôb.

Téma pandémií je predmetom diskusií aj u odborníkov. Ako informuje ČT24, podľa popredných svetových expertov zasiahne svet približne raz za polstoročie nejaká pandémia. Potvrdili tiež, že najpravdepodobnejšou príčinou tej budúcej bude chrípka. 

Neznámy patogén sa môže objaviť kedykoľvek 

ČT 24 pripomína, že na konci apríla sa v Barcelone zíde špička epidemiológov a expertov na infekčné choroby z celého sveta. Diskutovať budú o najnaliehavejších pandemických hrozbách.

Pred konferenciou publikoval odborný časopis Travel Medicine and Infectious Disease výsledky prieskumu medzi účastníkmi, v ktorom mali zoradiť 57 potenciálnych pandémií podľa ich pravdepodobnosti a závažnosti.

Chrípka sa umiestnila na prvom mieste so 74 % hlasov, pričom 57 % ju označilo za najpravdepodobnejšiu a 17 % za druhú najpravdepodobnejšiu pandemickú hrozbu. Na druhom mieste sa s 21 % hlasov umiestnila „choroba X“, hypotetický patogén, ktorý zatiaľ nebol objavený, ale v budúcnosti by mohol spôsobiť pandémiu. Covid-19, napriek celosvetovej pandémii, sa umiestnil až na treťom mieste s 8 % hlasov.

Choroba X je neznámy patogén, ktorý sa môže objaviť kedykoľvek a predstavuje vážnu hrozbu, pretože vedci o ňom nevedia nič. Pred rokom 2019 by do tejto kategórie spadala aj samotná Covid-19. Na štvrtom a piatom mieste sa s 1,6 % hlasov zhodne umiestnili vírus krymsko-konžskej hemoragickej horúčky a vírus eboly. Ďalšie miesta obsadili vírus Nipah, henipavírus a vírus horúčky Rift Valley.

Výsledky prieskumu zdôrazňujú dôležitosť globálnej spolupráce a pripravenosti na pandémiu. Vedci vyzývajú na investície do výskumu a vývoja vakcín a liečebných postupov proti novým a starým infekčným chorobám.

Prevencia epidémií 

V roku 2016 sa Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) chopila dôležitej iniciatívy v boji proti hrozbe epidémií. Po konzultácii s poprednými odborníkmi v tejto oblasti vydala plán výskumu a vývoja zameraný na prevenciu epidémií. Tento plán, známy ako WHO R&D Blueprint, identifikoval niekoľko infekčných chorôb ako priority, ktoré si vyžadujú urgentnú pozornosť a investície do prevencie.

Medzi tieto priority patrili:

  • Krymsko-konžská hemoragická horúčka: Infekcia prenášaná kliešťami, ktorá môže viesť k závažným vnútorným krvácaniam a zlyhaniu orgánov.
  • Vírus Ebola: Vysoko virulentný vírus, ktorý spôsobuje horúčku, krvácanie a multiorgánové zlyhanie.
  • Vírus Marburg: Podobný vírus Ebole, ktorý vyvoláva podobné príznaky a má vysokú úmrtnosť.
  • Horúčka Lassa: Infekcia prenášaná hlodavcami, ktorá môže viesť k hemoragickej horúčke a multiorgánovému zlyhaniu.
  • Respiračný syndróm na Blízkom východe (MERS): Vírusová infekcia dýchacích ciest, ktorá sa prenáša z ťaviel na ľudí a môže viesť k závažnému zápalu pľúc.
  • Závažný akútny respiračný syndróm (SARS): Vírusová infekcia dýchacích ciest, ktorá sa v roku 2003 rozšírila po celom svete a vyžiadala si tisíce životov.
  • Nipah a henipavírusové ochorenia: Infekcie prenášané netopiermi, ktoré môžu viesť k zápalu mozgu a respiračnému zlyhaniu.
  • Horúčka Rift Valley: Infekcia prenášaná komármi, ktorá môže viesť k horúčke, bolestiam svalov a v závažných prípadoch k zápalu mozgu a zraku.
  • Ochorenie vírusom Zika: Vírusová infekcia prenášaná komármi, ktorá môže u tehotných žien viesť k vrodeným vadám u detí.
  • Ochorenie X: Hypotétická infekcia, ktorá zatiaľ neexistuje, ale predstavuje potenciálnu hrozbu pre globálne zdravie.

Výskumníci čoraz viac spomínajú vírus X

„Choroba X je pojem, ktorý označuje možnosť vzniku závažnej medzinárodnej epidémie spôsobenej doteraz neznámym patogénom. Na rozdiel od konkrétnych ochorení, ako je COVID-19, nie je s chorobou X spojený žiadny konkrétny mikroorganizmus. To sťažuje prevenciu a boj proti tejto hypotetickej hrozbe, ale zároveň otvára priestor pre rôzne scenáre a prípravu na ne,informuje štúdia.

Aby sa zvýšila globálna pripravenosť na pandémiu spôsobenú chorobou X, konzorcium VACCELERATE implementovalo sieť miest pripravených na rýchlu reakciu a register dobrovoľníkov, ktorí sú ochotní zapojiť sa do výskumu a vývoja liečebných postupov a vakcín v prípade jej prepuknutia.

Zdroje: ČT 24, Sciencedirect , who 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá