Priprav sa na zmenu, ktorá zasiahne enormný počet Slovákov. Na predčasný dôchodok budú musieť zabudnúť

  • Nové pravidlá spojené s predčasným dôchodkom znamenajú, že mnohí Slováci ho ani nedostanú
  • Odchodový vek sa im už bude kryť s riadnym dôchodkom
Slováci nedostanú predčasný dôchodok
Ilustračná fotografia Archív Canva
  • Nové pravidlá spojené s predčasným dôchodkom znamenajú, že mnohí Slováci ho ani nedostanú
  • Odchodový vek sa im už bude kryť s riadnym dôchodkom

Tento mesiac prináša významné zmeny v oblasti predčasného dôchodku. Ako sme ťa informovali, platnosť nadobudli nové podmienky pre osoby, ktoré už odpracovali 40 rokov.

Ešte do 14. mája máte šancu požiadať o predčasný dôchodok podľa pôvodných pravidiel. Od polovice mesiaca sa to však mení, platiť začne novela zákona. Tá zapríčiní prísnejšie podmienky aj nižšie penzie v predčasnom dôchodku.

Ministerstvo práce chce týmto spôsobom bojovať s nedostatkom zamestnancov v rôznych firmách. Pracovná sila chýba v doprave, no primálo máme aj napríklad pekárov.

Zmeny sa týkajú len predčasného dôchodku po 40 rokoch. V prípade klasickej predčasnej penzie, do ktorej sa odchádza dva roky pred riadnym dôchodkom, sa nič nemení.

Niektorým ľuďom predčasný dôchodok ani nevyjde

Novela zavádza pravidlo, na základe ktorého sa počet potrebných odpracovaných rokov bude zvyšovať podľa strednej dĺžky života. Takýto princíp funguje aj pri starobnom dôchodku – dôchodkový vek sa zatiaľ zvyšuje o dva mesiace ročne.

Výška predčasného dôchodku sa bude znižovať o 0,5 % za každý mesiac, o ktorý si penzista predčasne vyberie penziu pred dovŕšením dôchodkového veku.

V princípe to znamená, že Slovák, ktorý odpracuje 40 rokov a dosiahne dôchodkový vek až o 25 mesiacov neskôr, bude mať predčasný dôchodok v súčasnosti o 7,5 percenta nižší oproti riadnemu dôchodku. A ak o predčasný dôchodok až 15. mája, jeho predčasný dôchodok bude dosahovať až o 12,5 percenta nižšiu sumu.

Pravda v tomto zmysle upozorňuje, že pre neustále zvyšovanie dôchodkového veku už vlastne súčasným dvadsiatnikom ani nárok na predčasný dôchodok nevznikne.

Keď totiž odpracujú potrebné roky, už sa im predčasný dôchodok bude kryť s riadnym dôchodkovým vekom. Platí totiž, že ak niekto v súčasnosti nastupuje prvýkrát do práce, odpracovať bude musieť 46 rokov. Pre porovnanie, súčasní šesťdesiatnici musia mať odpracovaných 40 rokov, tridsiatnici 43 rokov.

Osobám narodeným v roku 2004 vznikne nárok na riadny dôchodok vo veku 69 rokov. Aby ale mohli nastúpiť na predčasný dôchodok, musia pracovať aspoň 46 rokov. Ak by teda začali pracovať vo veku 23 rokov, nárok na predčasný dôchodok by im vznikol v rovnakom veku ako nárok na riadnu penziu.

Zvyšok Európy

Ako sme ťa už informovali v tomto článku, dôchodkový vek je v mnohých iných krajinách podobný alebo ešte vyšší. Napríklad v Belgicku v tomto roku platí vek 65 rokov pre obe pohlavia. Od budúceho roka to bude 66 rokov a od roku 2030 67 rokov.

Takí Francúzi majú v súčasnosti dôchodkový vek na úrovni 62 rokov. Taliani či Holanďania už dnes odchádzajú na penziu ako 67-roční, Íri ako 66-roční a Luxemburčania či Slovinci ako 65-roční.

V Česku sa vek taktiež zvyšuje každý rok. Odhaduje sa, že v roku 2030 dosiahne úroveň 65 rokov pre ženy aj mužov s deťmi aj bez nich. V Rakúsku muži odchádzajú na dôchodok ako 65-roční už v súčasnosti, pre ženy by to malo platiť až v roku 2033. V Poľsku platí vek 65 rokov pre mužov a 60 rokov pre ženy. Maďari majú od roku 2022 dôchodkový vek 65 rokov.

Zdroje: Pravda, Archív SIU

Najnovšie videá

Trendové videá