Tisíce Slovákov dostanú nižší predčasný dôchodok. Na požiadanie v plnej aktuálnej sume máš už len 2 týždne

  • Od mája nastávajú na Slovensku zmeny
  • Predčasný dôchodok bude nižší
Žena umýva zeleninu a peniaze
Ilustračná fotografia Unsplash/@cdc, Unsplash/Markus Spiske
  • Od mája nastávajú na Slovensku zmeny
  • Predčasný dôchodok bude nižší

Od mája 2024 dochádza k významným zmenám v podmienkach predčasného dôchodku pre tých, ktorí odpracovali 40 rokov. Novela zákona o sociálnom poistení, ktorú minulý týždeň schválil parlament, prináša dve kľúčové zmeny.

Nielenže sa bude zvyšovať počet potrebných odpracovaných rokov, ale žiadatelia dostanú aj menej peňazí. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú minulý týždeň schválil parlament. Upozornil na to portál Finsider.

Zmeny sa týkajú len predčasného dôchodku 

Do 14. mája 2024 môžete požiadať o predčasný dôchodok podľa pôvodných pravidiel. To znamená, že sa vám nárok na penziu a jej výška posúdia podľa doterajších podmienok, ktoré boli výhodnejšie.

Od 15. mája 2024 už bude platiť nová novela zákona, ktorá prinesie prísnejšie podmienky a nižšie penzie pre predčasných dôchodcov po 40 rokoch práce.

Ako pripomína portál Finsider, túto úpravu presadilo ministerstvo práce kvôli tomu, že viacerým firmám chýbajú zamestnanci, ktorí začali využívať výhodnejšie podmienky odchodu do predčasnej penzie. Nedostatok zamestnancov majú dopravné firmy, no chýbajú aj pekári. 

„Zmeny sa týkajú len predčasného dôchodku po 40 rokoch, ktorý funguje od začiatku vlaňajška. Pri klasickej predčasnej penzii, do ktorej sa môže odchádzať dva roky pred riadnym starobným dôchodkom, sa nič nemení. Na získanie klasického predčasného dôchodku je potrebné odpracovať aspoň 15 rokov,“ informuje Finsider. 

Dôchodkový vek sa zvyšuje o dva mesiace ročne 

Po novom sa počet odpracovaných rokov bude zvyšovať podľa strednej dĺžky života. Takýto princíp funguje aj pri starobnom dôchodku. Ako pripomína Finsider, dôchodkový vek sa zatiaľ zvyšuje o dva mesiace ročne. A ako to bude fungovať v praxi?

„Od všeobecného dôchodkového veku daného ročníka sa odpočíta číslo 23. Výsledok potom bude určovať potrebné obdobie platenia dôchodkového poistenia na získanie predčasného dôchodku,“ vysvetľuje Finsider. 

Pripomína tiež, že ak je niekto napríklad narodený v roku 1963, jeho klasický dôchodkový vek je 63 rokov a šesť mesiacov. Ak by ale chcel využiť možnosť odísť do predčasného dôchodku, musí odpracovať minimálne 40 rokov a šesť mesiacov.

„Do úvahy sa bude brať vždy dôchodkový vek bez započítania počtu vychovaných detí.“

Výška predčasného dôchodku sa bude znižovať o 0,5 % za každý mesiac, o ktorý si penzista predčasne vyberie penziu pred dovŕšením dôchodkového veku.

Slovák, ktorý odpracuje 40 rokov a dosiahne dôchodkový vek o 25 mesiacov neskôr, bude mať v súčasnosti o 7,5 % nižší predčasný dôchodok, ako keby si počkal na riadny dôchodok. Ak však požiada o predčasný dôchodok až 15. mája, jeho predčasný dôchodok bude krátený až o 12,5 %,“ informuje Kryptomagazín

Ak teda Slovák, ktorý počas života odpracoval 40 rokov a zarábal 1 500 eur mesačne, požiada o predčasný dôchodok o dva roky skôr, dostane dnes penziu vo výške 868,80 eur mesačne. Ak však svoju žiadosť o predčasný dôchodok podá až 15. mája, jeho penzia bude na úrovni len 823,80 eur mesačne.

Zdroje: Kryptomagazín, Finsider , NRSR

Najnovšie videá

Trendové videá