Najhoršia debata v histórii. Trump s Bidenom sa prekrikovali ako tetky na trhu

  • Prvá prezidentská debata v noci z utorka na stredu už stihla dostať prívlastok najhoršia v histórii
  • Nechýbalo prekrikovanie a urážky. Biden nazval Trumpa klaunom a rasistom
  • Pozri si najdôležitejšie momenty v debate
  • Podľa prieskumu si 6 z 10 ľudí myslí, že debatu vyhral Biden
  • Na sociálnej sieťach sa šíria reči, že v skutočnosti prehral americký ľud a moderátor
Debata
TASR/AP, Julio Cortez
  • Prvá prezidentská debata v noci z utorka na stredu už stihla dostať prívlastok najhoršia v histórii
  • Nechýbalo prekrikovanie a urážky. Biden nazval Trumpa klaunom a rasistom
  • Pozri si najdôležitejšie momenty v debate
  • Podľa prieskumu si 6 z 10 ľudí myslí, že debatu vyhral Biden
  • Na sociálnej sieťach sa šíria reči, že v skutočnosti prehral americký ľud a moderátor

Prvá prezidentská debata v noci z utorka na stredu už stihla dostať prívlastok najhoršia v histórii. Označili ju tak mnohí americkí novinári aj politici. Debata nepripomínala nič, čo sme doteraz poznali. Vonkoncom nie debatu, ktorú sme mali možnosť sledovať pred štyrmi rokmi. Ak by sme ju mohli k niečomu prirovnať tak k prekrikovaniu tetiek na dedinskom trhu.

Prekrikovanie a nadávky

Správanie  Donalda Trumpa sa pritom nijak výrazne nezmenilo, ten sa správal rovnako ako pred štyrmi rokmi, keď svoju súperku neustále prerušoval a prekrikoval. Zmenu priniesol demokratický kandidát Joe Biden, ktorý sa správal úplne inak ako Hillary Clintonová pred štyrmi rokmi, a aj úplne inak ako on sám pri demokratický primárkach.

Prvé tri minúty by sa dali označiť za klasickú debatu, potom už nasledovalo skákanie do reči, prekrikovanie a nepustenie moderátora k reči. „Som moderátor tejto debaty, a bol by som rád keby ste ma nechali dopovedať túto otázku,“ povedal moderátor Chris Wallance Trumpovi potom, čo mu viackrát skočil do reči.

„Sklapni, chlap,“ povedal Biden Trumpovi v prvých minútach debaty potom, čo mu prezident skákal do reči a označoval ho za extrémneho ľavičiara. Biden na oplátku neprestal urážať Trumpa  v priebehu celej debaty. Nazval ešte  klaunom, bláznom, rasistom, najhorším prezidentom v histórii a klamárom.

Trump ho zase nazval „nie príliš múdrym“ , spochybňoval jeho politickú kariéru a tiež ho označil za klamára.

Najdôležitejšie momenty v debate

Moderátor sa Trumpa spýtal, čím chce nahradiť Obamacare, ktorú chce zrušiť a Trump mu nedal jednoznačnú odpoveď, okrem toho, že rozprával, aká je Obamacare zlá a predražená. „Sľubuje plány na medicínsku starostlivosť a žiadne pritom nemá, ako skoro na všetko. Nevie, o čom hovorí,“ odpovedal Biden, ktorý stál pri zrode Obamacare ako viceprezident.

Veľkou témou, pri ktorej zažiaril Biden, bolo Trumpovo zvládnutie pandémie vírusu COVID-19. Biden sa emotívne prihovoril pozostalým. „ Koľkí z vás stratili mamu alebo otca a nemohli ste sa s nimi rozlúčiť nijako inak, ako po telefóne, ktorý držala sestra,“ povedal Biden na margo 200 000 obetí koronavírusu a ich pozostalých v USA.

Pribudlo rekordných 567 nových prípadov koronavírusu a ďalšie úmrtia

Biden tiež upozornil, že Trump o nebezpečenstve, ktoré vírus predstavuje, vedel už vo februári. Biden sa vysmial aj Trumpovým slovám o tom, že nechcel vyvolať paniku u verejnosti a označil samotného prezidenta za toho, kto spanikáril. Kritizoval aj prezidentovu počiatočnú neochotu nosiť rúško a jeho výroky, ktoré prirovnávali COVID-19 ku chrípke. „Mimochodom, možno si môžeš vpichnúť nejaké bielidlo do ruky,“ dodal sarkasticky na margo Trumpovho komentáru, že by si ľudia mohli vpichovať bielidlo lebo zabíja koronavírus.

Trump mu oponoval, že veľa vojakov zomrelo preto, že nemali zdravotné poistenie počas Obamovej vlády. A práve vojenskí veteráni boli dôležitou témou. Biden Trumpovi vyčítal, že vojenských veteránov opakovane urážal a pripomenul, že aj on mal syna Beaua, ktorý bol vojak a zomrel na rakovinu.

Trump útočí

Trump zvolil taktiku, ktorou okamžite zaútočil na Bidena. „Nepoznám Beaua, poznám len Huntera,“ povedal Trump, ktorý hneď začal vyčítať Bidenovi drogový problém jeho syna Huntera a podľa neho „pochybný“ biznis.  Biden odmietol tvrdenia o pochybnom biznise so slovami, že nie sú pravdivé a uviedol, že jeho syn síce mal problémy s drogami ako veľa iných Američanov, ale so svojou závislosťou bojuje a on je na neho hrdý.

Taktika Trumpa zaútočiť na Bidena s jeho synom bola totožná s tým, čo predviedol s Clintovou pred štyrmi rokmi, keď mu vyčítala jeho správanie na uniknutej nahrávke, na ktorej hovoril o chytaní žien v intímnych partiách. Trump vtedy obrátil a začal hovoriť o manželovi bývalej ministerky zahraničia a jeho obvineniach so sexuálneho zneužívania.

Debata sa dotkla aj rasovej diskriminácie v USA, pričom Biden obvinil Trumpa, že je „rasista“. Trump zareagoval tvrdením, že Biden ako senátor v 90. rokoch odobril kriminálny zákon, ktorý poškodzuje Afroameričanov. „My veríme v právo a poriadok, ale ty nie,“ povedal Trump.

 Trump poukázal na svoju podporu medzi policajtmi, zatiaľ čo sa moderátor Bidena opýtal, prečo nevyzval na tvrdšie zásahy počas protestov, ktoré v lete vyústili do výtržností. Biden tieto násilné demonštrácie odsúdil.

Trump by podľa vlastných slov priamo neodsúdil belošské rasistické skupiny, vinu hodil na ľavicu, ktorej súčasťou má byť aj Joe Biden a jeho kandidátka na viceprezidentku Kamala Harris. „Toto nie je problém pravice, ale ľavice. Povedal by som, že všetko, čo v tejto súvislosti vidím, pochádza z ľavicového spektra,“ uviedol. Trump spresnil, že je „ochotný“ odsúdiť belošské rasistické skupiny.

Bývalý viceprezident obvinil Trumpa, že sa nedokáže postaviť Rusku, a amerického lídra označil za „šteňa“ ruského prezidenta Vladimira Putina. „Ja som šiel proti Putinovi nekompromisne a poslal som mu jasný odkaz. Trump je však iba jeho šteňa,“ povedal Biden.

Biden na záver debaty podľa tlačovej agentúry vyhlásil, že bude akceptovať výsledky novembrových volieb bez ohľadu na to, či zvíťazí, alebo nie. Zároveň vyzval ľudí, aby išli voliť – osobne alebo korešpondenčne. Trump naopak v závere debaty naznačoval, že hlasovanie poštou bude možné zmanipulovať a už sa tak deje.

Kto je víťaz ?

Jonathan Karl vedúci politického tímu ABC NEWS uviedol, že nevyhral nikto.  „Debata bola úplný chaos. Úplný chaos prerušovania, drobných urážok. Bol som v kontakte s pár ľuďmi v hľadisku, ktorí boli ohromení tým, čo vidia na pódiu. Donald Trump tam behal ako tyran,  bola tam lavína klamlivých tvrdení. Joe Biden nemal stabilné vystúpenie. Úprimne si myslím, že obaja muži prehrali, ale naozajstný loser je Donald Trump, pretože on je ten, kto potrebuje zmeniť dynamiku.  On je ten, čo prehráva.  On je ten, kto potrebuje veľké víťazstvo a to sa dnes nestalo,“ uviedol Karl.

CNN zverejnila aj svoj tradičný prieskum, v ktorom sa pýta divákov, kto z kandidátov vyhral debatu. Šesť z desiatich opýtaných uviedlo, že víťazom bol bývalý viceprezident. Iba 28% uviedlo, že víťazom bol  súčasný prezident.

Napriek tomu ľudia na sociálnych sieťach vyjadrujú pohoršenie nad debatou a množia sa aj komentáre, že najväčšími „losermi“ tejto debaty je americký ľud a moderátor Chris Wallence.

Za zmenou Bidenovho správania môže byť aj nová taktika. Clintonová síce bola označovaná za víťazku debát, ale prezidentskú nomináciu sa jej premeniť nepodarilo. Jej diplomatické a rozumné správanie jej v konečnom dôsledku nepomohlo, a to môže byť dôvodom, prečo to teraz demokrati skúšajú inak. Samotná Clintonová priznala, že keď pozerala svoje debaty spätne a bez zvuku Trump bol pre ňu so svojou agresívnou aurou a teatrálnym správaním zaujímavejší, a to isté muselo platiť aj pre divákov.  

V priebehu októbra budú nasledovať ešte ďalšie dve prezidentské debaty. Budúcu stredu sa uskutoční aj debata viceprezidentov. Debatovať na nej budú demokratická nominantka Kamala Harris a súčasný viceprezident Mike Pence.

 

Zdroje: CNN, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech