Najhoršou investíciou pre mladých je kúpa nového auta, tvrdí odborník

  • Nie sú to kapitálové fondy a ani akcie, ktoré vychýrený odborník na financie považuje za najhoršie možné finančné rozhodnutie mileniála
  • Je to kúpa drahého, nového, voňavého auta
  • Sú predsa spôsoby, ako sa z miesta na miesto dostať za zlomok ceny
lasaye-hommes-401998-unsplash
Unsplash
  • Nie sú to kapitálové fondy a ani akcie, ktoré vychýrený odborník na financie považuje za najhoršie možné finančné rozhodnutie mileniála
  • Je to kúpa drahého, nového, voňavého auta
  • Sú predsa spôsoby, ako sa z miesta na miesto dostať za zlomok ceny

Tak si to zhrňme. David Bach je jedným z najuznávanejších finančných analytikov a motivátorov Ameriky s miliónmi predaných bestsellerov a zároveň miliónmi na účte. Ľuďom po celom svete radí ako, kedy a kde správne investovať tak, aby sa nakoniec peniaze zúročili. Z času na čas sú jeho rady naozaj kontroverzné.

Hovorí napríklad, že pri prvom zárobku tvojho biznisu musíš odmeniť predovšetkým seba. Nedávno pomyselne „naložil“ aj mileniálom. Pamätáš si ešte náš článok Prečo mladí Slováci uprednostňujú luxusné autá pred úspešnou kariérou?

Pre CNBC Make it Bach povedal: „Nič, čo počas svojho života spravíš, neznamená väčšie vyhodenie peňazí von oknom, než kúpa nového auta. Je to jednoducho to najhoršie finančné rozhodnutie, aké len môžu mileniáli urobiť.“ V okamihu, keď totižto svoje nové auto zaparkuješ doma v garáži, začína sa znehodnocovať a už do konca prvého roka od kúpy to môže byť strata 20-30 %, za päť rokov dokonca až 60 % z pôvodnej hodnoty. Ešte menej logické podľa neho je fakt, že mnoho mladých ľudí si na svoje nové auto požičiava. Prečo by si sa zaviazal banke kvôli produktu, ktorý takmer okamžite stratí približne tretinu svojej hodnoty?

Riešenie je jednoduché

Odborník tvrdí, že oveľa vhodnejšou cestou, ako sa k vlastnému dopravnému prostriedku dostať, je lízing. Za auto v často vynikajúcom stave totižto zaplatíš len zlomok jeho pôvodnej ceny a v dlhodobom horizonte so svojimi financiami narábaš omnoho rozumnejšie. A nemusí to byť dokonca ani Bentley. Veď nakoniec, miliardár Mark Zuckerberg nedá dopustiť na svoju Acura TSX či Hodnu Fit, ktoré nepatria medzi luxusné, drahé autá a dnes už bývalý šéf nábytkárskeho gigantu IKEA až do smrti jazdil na starom Volve 240 GL. Kanadský biznismen a televízna osobnosť Kevin O´Leary dokonca priznal, že autá neznáša a vždy, keď sa potrebuje dostať z miesta na miesto, zavolá si radšej jednu z dostupných taxi služieb.

Zdroj: CNBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá