Najkontroverznejší slovenský dokument Skutok sa stal bude v stredu na Dvojke

  • RTVS  uvedie v stredu 29. apríla o 21:05 na Dvojke jeden z najkontroverznejších dokumentárnych filmov posledných rokov Skutok sa stal
  • Dokument Skutok sa stal ti naozaj zdvihne mandle, ukazuje totiž drsnú realitu Slovenska v 90. rokoch
my-visual_46091710
FOTO: RTVS
  • RTVS  uvedie v stredu 29. apríla o 21:05 na Dvojke jeden z najkontroverznejších dokumentárnych filmov posledných rokov Skutok sa stal
  • Dokument Skutok sa stal ti naozaj zdvihne mandle, ukazuje totiž drsnú realitu Slovenska v 90. rokoch

Príbeh troch kamarátov Oskara Fegyveresa, Róberta Remiáša a Petra Tótha o tom, ako to bolo naozaj s únosom prezidentovho syna, vraždou Remiáša a kauzou Technopol. Aj o tom, čo s tým má Marián Kočner. Dokument Skutok sa stal ti zdvihne mandle, ukazuje totiž drsnú realitu Slovenska v 90. rokoch. Pozrieť si ho môžeš už v stredu večer na Dvojke. RTVS dokument uvedie v stredu 29. apríla o 21:05.

Obraz doby temna a kešu

Skutok sa stal nás vracia do temných 90-tych rokov mečiarizmu, únosov a výbuchov áut. Predtým, ako si páchatelia ekonomickej kriminality navliekli biele goliere, bolo Slovensko čiernou dierou Európy, kde bolo možné v spolupráci s tajnou službou uniesť prezidentovho syna a objednať si vraždu svedka únosu. Dokument cez príbeh troch hrdinov (či antihrdinov) Oskara Fegyveresa, Róberta Remiáša a Petra Tótha odhaľuje mozaiku vzťahov a udalostí, ktoré hýbu našou spoločnosťou dodnes,“  poznamenal šéfdramaturg dokumentárnej tvorby RTVS Ondrej Starinský.

Film sa zaoberá politickými zločinmi spáchanými v novovzniknutej Slovenskej republike v 90. rokoch minulého storočia, ktoré neboli nikdy potrestané – únos prezidentovho syna, vražda Róberta Remiáša a kauza Technopol. Príbeh je rozprávaný prostredníctvom troch zúčastnených postáv – obete vraždy, svedka únosu prezidentovho syna a vtedy mladého investigatívneho novinára.

Divák vidí, ako sa zapletú do vysokej politickej aféry a sledujú z retrospektívneho pohľadu, ako sa ich životy, postavy a motivácie vyvíjali.

Minulosť nás stále prenasleduje

„Jedného dňa počas natáčania mi Oskar Fegyveres poradil, aby som namiesto tejto ťažkej politickej témy spravila dokument o púpave. V tom čase to znelo smiešne, ale do tohto nápadu som sa zamilovala. Je aj politickým dokumentom o púpavách. Práve púpava sa neskôr stala pre mňa veľkou metaforou pre všetky politické zločiny, ktoré sa šíria po krajine ako semená púpavy,“ opísala režisérka Barbora Berezňáková.

Tá je presvedčená o tom, že precedens nepotrestaného trestného činu sa voľne šíri krajinou a robí zo všetkých obete systému. Film sa preto snaží nielen vyšetrovať zločiny z minulosti, ale aj poukázať na to, do akej miery sú tieto udalosti prepojené s prítomnosťou.

Film získal ocenenie Cinematik.doc na 14. ročníku medzinárodného filmového festivalu Cinematik Piešťany 2019 ako najlepší dokumentárny film.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK