Najkrajšie miesta Malej Fatry, ktoré ako pravý Slovák musíš vidieť

  • Práva tu nájdeš jeden z najkrajších vrchov Slovenska
  • Nádherné výhľady, skalné kaňony i vodopády
  • TOP 5 miest Malej Fatry
František Kekely Malá Fatra
SIU/František Kekely
  • Práva tu nájdeš jeden z najkrajších vrchov Slovenska
  • Nádherné výhľady, skalné kaňony i vodopády
  • TOP 5 miest Malej Fatry

Aj keď Slovensko je známe ako krajina z pod Tatier, nie sú ani len z ďaleka jediným, nádherným miestom, kade sa dá u nás chodiť po horách. Tatry navštívim každý rok, no mojim najobľúbenejším pohorím – zrejme aj vďaka tomu, odkiaľ pochádzam – je jednoznačne Malá Fatra.

Národný park a taktiež jedno z našich najvyšších pohorí ponúka množstvo zaujímavých turistických trás, krásnych vrcholov a výhľadov, systém tiesňav a kaňonov s vodopádmi. A nie len to. Toto je výber tých najkrajších miest, ktoré ma neomrzí navštíviť ani po x-krát a mal by si ich zažiť aj ty:

5. Tiesňavy

Aj keď už je tomu niekoľko rokov, čo som do Malej Fatry a konkrétne Vrátnej doliny, prišiel prvýkrát, stále sa rovnako teším už na samotný príchod tam. Dôvodom je vstupná brána tejto doliny, ktorú tu príroda vytvorila.

Takzvané Tiesňavy – systém rôznych skalných útvarov, ktoré sú na ľavom i pravom brehu rieky Varínka. Popri tejto rieke vedie i cesta, takže keď vstupuješ do Vrátnej doliny, skalné „sochy“ sa budú nad tebou týčiť po oboch stranách a ty máš dojem, že vstupuješ akoby skalnou bránou.

zdroj: Tiesňavy – vstupná brána do Malej Fatry a Vrátnej doliny. Foto: František Kekely

Vždy mám chuť zastaviť auto a kochať sa. Mnohé tieto útvary si pomenované podľa toho, čo pripomínajú. Môžete tak skúsiť nájsť Mnícha, Ťavu, Krokodíla či Päť furmanov. A nechýba ani posteľ či kolkáreň Juraja Jánošíka, ktorý je s týmto región najviac spájaný.

Vďaka svojej geologickej extravagantnosti, ale i tomu, že tu žije či rastie viacero ohrozených rastlín a živočíchov, sú samotné Tiesňavy brané ako prírodná rezervácia.

Možno keď sa budeš pomedzi ne po turistickom chodníku štverať hore, ponad tieto skalné útvary a s výhľadom na symboly Malej Fatry (ku ktorým sa dostanem), s dávkou šťastia môžeš vidieť napríklad orla skalného, ktorý tu rád hniezdi.

4. Jánošíkove diery

Snáď najznámejšie a najnavštevovanejšie miesto Malej Fatry – Jánošíkove diery – nemôžu na tomto zozname chýbať. A niet sa ich popularite vôbec čo čudovať.

Systém krásnych skalných tiesňav a kaňonov, ktoré aktívne zdolávaš i za pomoci rebríkov, vedúcich niekedy ponad vodopády, je neuveriteľným lákadlom pre každého, kto si chce vo voľnom čase užiť prírodu a dopriať si pri tom trochu pohybu.

zdroj: Nezabudnuteľná prechádza pomedzi skalné steny. Foto: František Kekely

Ich popularitu a krásu však vnímam i ako isté mínus. Obzvlášť ak je pekný, víkendový, letný deň, dvakrát by som si premyslel, či sa rozhodnem práve pre Jánošíkove a či sa mi chce risknúť, že budem čakať niekde v rade pod rebríkom. No napríklad teraz cez týždeň a už mimo prázdnin by som si túto zaujímavú trasu zopakoval.

Každá návšteva zo vzdialenejších regiónov, z Čiech či dokonca z iného kontinentu, ktorú som tu už zobral, bola z Jánošíkovych očarená. A niektoré jej miesta vedia stále očariť i mňa, aj keď ich rozhodne nevidím po prvýkrát.

3. Veľký Rozsutec

Vždy keď idem prejsť Jánošíkove diery, zakončím to zdolaním jedného z vrcholov – Malý alebo Veľký Rozsutec. Väčšina turistov končí túru Jánošíkovymi práve medzi týmito dvomi vrcholmi, na mieste zvanom Pod Tanečnicou, a potom si ešte môže vybrať, ktorý z nich zdolať.

Rýchlejšie voľba je Malý Rozsutec, no mojim favoritom na výhľady a jednoznačne najkrajším vrcholom celej Malej Fatry je práve Veľký Rozsutec.

Niet sa čo diviť, že práve tento vrchol sa stal i symbolom a logom celého národného parku Malá Fatra. A ani tomu, že je považovaný za jeden z najkrajších vrcholov Slovenska vôbec.

zdroj: Veľký Rozsutec – jedna z najkrajších hôr Slovenska a symbol národného parku Malá Fatra. Foto: František Kekely

zdroj: Malá Fatra a jej symbol s vychádzajúcim slnkom. Foto: František Kekely

Dokonca, kedysi sa vraj premýšľalo, či sa práve on nestane akýmsi symbolom krajiny. Tu napokon padla voľba na tatranský Kriváň, ktorý predsa len má iné miery i predpoklady.

Keď sa na tento vrch pozrieš, ihneď pochopíš aj jeho názov, lebo vyzerá, ako keby sa tento vrch rozsul, teda rozpukal a rozsypal, a všade ostali oddelené časti jeho skál.

Zbožňujem pohľady z neho na susedný Stoh, hrebeňovku Malej Fatry, tam dole na Tiesňavy a z ďalšej strany na jeho taktiež pekného, zaujímavého menšieho brata – Malý Rozsutec. Ten vyzerá odtiaľto naozaj zaujímavo.

zdroj: Cestičkami Veľkého Rozsutca. V pozadí Malý Rozsutec. Foto: František Kekely

Veľký Rozutec, ako každá hora, vyzerá z každej strany trochu inak. Najkrajší je podľa mňa zo smeru Vrátnej doliny a od Štefanovej, kade sa dá tiež začať túra naň, alebo z hrebeňov Malej Fatry i susedného Stohu.

View this post on Instagram

My favorite national park in Slovakia 🇸🇰 – Malá Fatra. 😊 And its most beautiful peak and symbol of this national park – Velky Rozsutec. ⛰️ 🙂 + my beautiful "dwarf" 😀 . . . ………………………. 🇸🇰 slovensky 🇸🇰: Môj najobľúbenejší národný park Slovenska – Malá Fatra. 😊 🇸🇰 A jeho najkrajší vrchol a symbol tohto národného parku – Veľký Rozsutec. ⛰️ 🙂 + môj najkrajší „drobec" 😀 Článok o najlepších miesta Malej Fatry už čoskoro! ⛰️ 🙂 #MalaFatra #VelkyRozsutec #MalaFatramountains #mountains #nature #Slovakia #Slovensko #thisisSlovakia #vyletSlovenskom #turistikanaSlovensku #livingsvk #horyapriroda #horyacestovanie #goodideaSlovakia #hikingSlovakia #slovakadventures #Slovakgirl #daybyme #photooftheday #travel #instatravel #traveler #travelers #travelerssk

A post shared by František Kekely •Travelers.sk (@travelers.sk.frantisek.kekely) on

Najmenej sa mi páči, priam nezaujímavý mi príde z Malého Rozsutca. Okrem toho, že to nie je jeho najkrajšia strana, zakrýva i ďalšie vrchy za sebou. Preto keď už si mám vybrať medzi týmito dvomi, idem priamo naň.

2. Stoh – fatranský Mont Blanc

Z tohto fatranského vrchu som proste paf. Stačí sa naň pozrieť a hneď vidíš, že je proste iný, jedinečný, zvláštny, než všetky ostatné. Ako typický, veľmi masívny, holý kopec, bez skál, ktorý sa však výškovo doťahuje na tie najvyššie vrcholky celej Fatry.

Nikdy si neodpustím prirovnanie, že mi strašne pripomína vrchol samotného Mont Blancu – najvyššej hory Álp a pre niekoho i celej Eúropy. A naopak, keď som párkrát stál pod Mont Blancom, spomenul som si na náš Stoh.

zdroj: Pohľad na zasnežený masív Stohu z Veľkého Rozstuca. Foto: František Kekely

No nie len zvláštny, jednoduchý, masívny tvar tejto hory je dôvodom, prečo Stoh dávam medzi top miesta. Ale aj vďaka výhľadom, ktoré ponúka. Či už budeš pozerať na fatranskú hrebeňovku priamo pred sebou alebo sa otočíš a najkrajšiu horu národného parku – Veľký Rozustec – ktorý budeš mať ako na dlani.

zdroj: Pohľad na Veľký Rozsutec zo Stohu. Foto: František Kekely

1. Chleb a hrebeňovka Malej Fatry

No mojim úplným číslom jedna je vďaka výhľadu Chleb. Tu máš totiž obe vyššie spomínané veci – hrebeňovku Malej Fatry i Veľký + Malý Rozustec – priamo pred sebou v jednom pohľade. Skrátka obrázok, ktorý mi úplne vystihuje tento národný park a jeho hlavné prvky.

View this post on Instagram

My favourite national park in Slovakia 🇸🇰⛰️ – the National Park of Mala Fatra. It is not the highest and the most famous in our country (as High Tatras) but when you love it ❤️😀 it doesn't matter… . . . ………………………. 🇸🇰 slovensky 🇸🇰: Môj najobľúbenejší národný park na Slovensku 🇸🇰 ⛰️ – Malá Fatra. Nie je tým najvyšším a ani najznámejším, ale keď ho miluješ ❤️😀 nie je čo riešiť… . . . #MalaFatra #MalaFatramountains #Rozsutec #Chleb #Slovakia #goodideaSlovakia #ThisIsSlovakia #turistikanaSlovensku #Slovakadventures #vyhrajnadsebou #vyletSlovenskom #livingsvk #insta_svk #Slovakmountains #Slovaknature #nature #Slovakianaturehd #Slovakwild #hikingSlovakia #horyapriroda #horyacestovanie #uzasnimista #mountains #travel #dnescestujem #daybyme #photooftheday #Kysucannacestach #exploreSlovakia #travelerssk

A post shared by František Kekely •Travelers.sk (@travelers.sk.frantisek.kekely) on

Chleb je taktiež obľúbeným vrcholom, aj vďaka tomu, že si cestu naň vieš zjednodušiť lanovkou, ktorá jazdí z Vrátnej doliny na Snilovské sedlo (do výšky vyše 1500 m.n.m.). Toto sedlo sa nachádza presne medzi Chlebom – tretím najvyšším vrcholom Fatry (1646 m.n.m.) a Veľkým Kriváňom – najvyšším vrcholom Malej Fatry (1709 m.n.m.).

Ty sa teda zo Snilovského môžeš rozhodnúť, ktorým smerom sa vyberieš. Každé má svoje čaro a špecifické výhľady. Alebo pokojne a za krátky čas môžeš stihnúť aj oba spomínané vrcholy.

Ak aj ty patríš k priaznivcom istej politickej strany a chceš sa vybrať po stopách Štúra na Kriváň, tak pripomínam, že on chodil na ten v Tatrách a nie ten vo Fatre.

Niektorým je lanovka cudzia a ubrala by z pocitu „odmakal som si to“. Môžeš tu prísť viacerými cestami. V podstate jedna trasa vedie aj popod spomínanú lanovku z Vrátnej doliny alebo naposledy som tu skúsil trasu zo Šútova, teda z druhej strany, kde ťa cestou čaká i najznámejší a najväčší vodopád Malej Fatry – Šutovský vodopád.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech