simiparallax1
simimobile parallax

Najkultúrnejšie miesto na Slovensku sa skrýva v Trnave: Počas leta ho nesmieš vynechať

Trnava si za posledné roky upevnila svoju pozíciu progresívneho západného mesta s bohatou históriou, prenádherným historickým centrom, rozmanitou kultúrou či chutnou gastroscénou, za ktorou sa oplatí vycestovať aj z hlavného mesta.

Je fascinujúce, ako je život v Trnave diametrálne odlišný od 30 minút vzdialenej Bratislavy. Po vydláždených a čistých uliciach sa zrazu nikto neponáhľa. Tempo v Trnave je voľné a ležérne, väčšina miestnych si letné slnko vychutnáva na káve na veľkej pešej zóne, ktorou sa „Malý Rím“ môže chváliť.

Modernou kultúrou Trnava dýcha a okrem historického divadla je známa najmä netradičnejšími projektami – okrem hashtagu v centre mesta na hlavnom námestí každý rok prebieha Silent Disco festival a známy je aj veľkolepý Trnavský jarmok. Inými slovami, kultúra je v Trnave veľmi zažitá, mesto dokonca kandiduje na Európske hlavné mesto kultúry.

Mladí ľudia by však mali v Trnave dať prednosť Nádvoriu, ktoré môžeme s čistým svedomím označiť za najkultúrnejšie miesto na Slovensku. Vedľa Trojičného námestia sa totiž za nenápadnými uličkami skrýva opatrne vybraná kombinácia prevádzok, ktoré reprezentujú trnavskú kultúru.

 

Kultúrne srdce Trnavy v skratke

Nádvorie funguje úplne inak, ako bežné mestské námestia. Pripomína skôr vnútroblok dozdobený idylickými svetielkami, ktoré celý priestor zútulňujú. Prevádzkovatelia do Nádvoria s citom namixovali veľmi špecifickú kombináciu prevádzok – okrem dobre známej reštaurácie Akademia, ktorá bezpochyby patrí medzi najlepšie na Slovensku, tu nájdeš všetko, čo reprezentuje rôzne trnavské subkultúry.

Oáza kultúry v Trnave sa ľuďom zapáčila natoľko, že ju ihneď zaradili medzi svoje obľúbené miesta. Vznikol tu aj coworking či AirBnb byt, ktorý si môžeš prenajať aj ty. Nádvorie stojí za návštevu, aj keď nie si z Trnavy – ide o námestíčko, ktoré sa síce dá pozrieť za minútu, no každý tu však ostane minimálne niekoľko hodín. 

Nádvorie sa navyše na leto poctivo pripravilo. Okrem letného baru je v pláne aj bohatý program s hudbou, DJ-mi či kultúrou, ktorý fantasticky ukazuje, ako má súčasná kultúra v pokrokovom meste vyzerať.

Najčerstvejšie pečivo v Trnave

Niektoré z prevádzok Nádvoria presahujú samotný priestor. Napríklad remeselná pekáreň Chlieb Náš má vchod priamo zo Štefánikovej ulice. Pravdepodobne ide o najikonickejšiu pekáreň na Slovensku – miestni pekári sa špecializujú na domácu výrobu troch rôznych druhov chleba, pričom v ponuke je, samozrejme, aj kváskový.

Pekáreň si zakladá na poctivej pekárskej práci – ich chlieb sa môže pochváliť chrumkavou kôrkou, živým kváskom a vláčnou štruktúrou – z pece ho vyberajú priamo pred zákazníkmi.

Za zmienku nepochybne stoja aj priestory – trnavskú pekáreň zdobí neprehliadnuteľný barokový strop, ktorý patrí medzi najoriginálnejšie v celej Trnave. Zvyšok prevádzky je zariadený minimalisticky práve preto, aby strop vynikol.

zdroj: Startitup – Kváskový chlieb z pekárne Chlieb Náš patrí medzi najobľúbenejšie v Trnave.
zdroj: Startitup – Barokový strop v pekárni Chlieb Náš prekvapí každého.

Jedna z najznámejších gastroprevádzok na Slovensku

Jednoznačne najznámejšou prevádzkou Nádvoria je reštaurácia Akademia, ktorá patrí medzi najlepšie reštaurácie na Slovensku. Nám najviac chutila šiška s orechovým krémom či ich známy langoš, ktorý je perfektný snack na letné dni. Pre milovníkov mäsa je tu aj výborný steak s horčicovou omáčkou.

Kombinácia bistra a reštaurácie sa špecializuje na sezónnu kuchyňu z celého sveta. Aj napriek kvalite zážitku ostávajú ceny na rozumnej úrovni.

V Akademii však zaujme nielen menu, ale aj unikátny priestor. V interiéri reštaurácia stavila na priestranné haly s výrazným dreveným prvkom, ktoré do konceptu priestoru určeného modernému umeniu dokonale zapadajú. Vďaka prepracovanému, no neutrálnemu dizajnu sa návšteva hodí na romantickú večeru aj dôležité pracovné stretnutie.

zdroj: Startitup/@akademia_trnava – Akademia ponúka kuchyňu z celého sveta a ak Trnavu navštíviš, tu sa skrátka musíš zastaviť.

Trnava, mesto kultúry

Priamo oproti nádvoriu sídli rozkošný obchodík Kumšt, ktorý sa hrdí tým, že predáva „samé dobré veci“. Keďže ide o concept store, svoje produkty tu majú lokálne slovenské značky zo všetkých sfér – od oblečenia cez obrazy až po diáre.

Kumšt vytvára dobrý priestor na prezentáciu akejkoľvek šikovnej slovenskej značky. Väčšinu produktov tvorí kreatívna tvorba od malovýrobcov a neziskových organizácií. Tie získajú priestor na predaj svojich vecí a ľudia za Kumštom zas posúvajú súčasné umenie ešte bližšie k ľuďom.

Nazvali sme ho Kumšt, pretože vytvára priestor na prezentáciu a predaj toho najlepšieho, čo na Slovensku vzniká v oblasti kreatívnej tvorby. Chceme Trnavčanom a Trnavčankám odprezentovať ponuku poctivých a kreatívnych produktov od malovýrobcov a neziskových organizácií, ktoré si dávajú záležať na nápade, prepracovanosti a detaile svojich produktov,“ vysvetľujú zakladatelia.

zdroj: Nádvorie – V concept store Kumšt sa predávajú výrobky od lokálnych producentov s vysokou kvalitou.

Mladí zlatníci si splnili svoj sen

Hneď vedľa pekárne Chlieb Náš má adresu Motivo – jediná zlatnícka dielňa v Trnave. Za sympatickým projektom stoja Edo a Katka, ktorí si svoju dielňu otvorili len v roku 2018.

Na rozdiel od klasických zlatníctiev však neskrývajú prácu so zlatom za oponou. Na prácu pravého majstra sa môže prísť pozrieť každý – Edo je totiž zlatník srdcom aj profesiou a šperkom sa venuje už vyše 20 rokov.

Šperky si vyrábajú sami a chvália sa príjemným dizajnom, ktorý inde nie je možné nájsť. Zrejme aj preto patrí Motivo medzi najpopulárnejšie podniky, pokiaľ ide o personalizované šperky. Edo s Katkou dokážu na objednávku vyrobiť prakticky čokoľvek, či už ide o prírodné kamene, diamanty, drahokamy či polodrahokamy.

zdroj: Startitup – Zlatníctvo Motivo nájdeš v projekte Nádvorie na Štefánikovej 3.
zdroj: Startitup – Edo a Katka si vždy chceli otvoriť vlastné remeselné zlatníctvo.

Leto, na ktoré nezabudneš

Najviac pozornosti z celého Nádvoria si však počas leta pýta hlavný priestor, ktorý sa počas víkendov i pracovných dní zmení na letné kino, koncerty a párty. Tu sa stretneme – pozývajú verejnosť na Nádvorie jeho organizátori, ktorí stavili na kombináciu rôznych letných aktivít.

Počas leta totiž Trnavu navštívia Blues Moods či DJ Kinet a trnavské leto už odštartovali The Crownies. V pláne je swap rastlín a program celý čas sprevádza Tiki Bar. Niekoľkokrát do týždňa sa tiež na Nádvorí premietajú filmy v rámci letného kina.

V kontraste s množstvom unikátnych prevádzok, ktoré priestor ponúka, sa tak o Nádvorí dá hovoriť ako o najkultúrnejšom priestore na Slovensku, ktorý nesmie uniknúť žiadnemu nadšencovi zábavy.

Aktuálny program nájdeš vždy na webe Nádvoria →

Tu zoznam výnimočných prevádzok trnavského Nádvoria nekončí – v srdci mesta sídli aj umelecký ateliér Makuki či štúdio s bytovým textilom Localhand.

Veľmi zaujímavý je aj AirBnb byt, ktorý sa nachádza priamo nad námestíčkom. Dizajnový strešný apartmán s dvojitou spálňou, Wi-Fi, klimatizáciou, výťahom priamo do predsiene a žiadnymi susedmi je ale takmer vždy zabookovaný, výlet preto odporúčame plánovať dopredu.

Nádvorie si z unikátneho uhla vychutnávajú aj študenti trnavských vysokých škôl, ktorí v priestore Kampus získali v rámci štipendia byty priamo v srdci umeleckého priestoru. Šiesti štipendisti dostali úplne zadarmo prvotriedne bývanie, ktoré im pomáha začleniť sa do života v Trnave a dáva aj lepší štart do kariérneho života.

Byt je súčasťou programu Nádvorie Kampus, ktorý cez špeciálne aktivity študentom pomáha pripraviť sa na trh práce, pričom zároveň rozvíja ich manažérske i komunikačné schopnosti.

Na Nádvorí je pritom možné aj pracovať, Nádvorie Coworking je tichým miestom v rušnom trnavskom centre a zameraný je predovšetkým na kreatívcov, profesionálov a študentov. Zdieľaný kancelársky priestor je veľmi príjemný aj z hľadiska ceny. Vlastný súkromný stôl stojí len 150 €/mesiac a coworking na skúšku ponúka aj deň zadarmo.

zdroj: Startitup – Výhľad zo študentského Kampus bytu priamo do srdca Nádvoria.

Každý kút Nádvoria je tak naplno využitý a dýcha lokálnou kultúrou. Na Nádvorí sa myslelo na všetko – od kvalitného jedla cez remeselné výrobky až po lokálne produkty a nechýba ani ubytovanie, program na večer či spoločenské vyžitie pri dobrom pive či drinku.

Program na tohtoročné leto je mimoriadne nabitý a návšteva Trnavy spojená s Nádvorím rozhodne stojí za to – a to aj v prípade, že by si do Trnavy musel cestovať napríklad z Bratislavy či ešte vzdialenejších miest. Nádvorie odporúčame spojiť práve s večerným programom a prespať napríklad v tunajšom AirBnb byte – všetky aktivity na Nádvorí totiž bohato vystačia aj na celý deň.

Najnovšie