Najlacnejšie auto na svete Tata Nano si môžeš kúpiť už aj v Európe. Stojí menej ako si dokážeš predstaviť. Z 0 na 60 dá za 30 sekúnd

  • Z odvážneho projektu indického magnáta Ratana Tata sa dnes smeje celý svet
  • Jeho miniautomobil Tata Nano bol až tak lacný a nebezpečný, že ho nechceli ani v Indii
  • Na stránke holandského autobazáru ale zasvietila jedinečná ponuka
1c
Tweedehands
  • Z odvážneho projektu indického magnáta Ratana Tata sa dnes smeje celý svet
  • Jeho miniautomobil Tata Nano bol až tak lacný a nebezpečný, že ho nechceli ani v Indii
  • Na stránke holandského autobazáru ale zasvietila jedinečná ponuka

Na stránke holandského autobazáru sa objavila fascinujúca ponuka, aká v Európe ešte nebola. Predajca totiž ponúka indické auto Tata Nano, ktoré je známe ako najlacnejšie na svete. Doteraz sme o tomto aute mohli iba čítať kopec bizarností a pritom sme ani netušili, že jedno sa nám na európskych cestách aj premáva. Totiž už len pri pohľade na tento mini automobil nám môže napadnúť, či vôbec spĺňa európske parametre. Jeho majiteľom sa tak môžeš stať aj ty, aj keď cena za ktorú ho na portáli ponúkajú, rozhodne nemá prívlastok najlacnejšia.

Auto, ktoré malo motorizovať Indiu

Vynálezca najlacnejšieho auta na svete mal pôvodne veľké a úctyhodné plány. Indický magnát Ratan Tata chcel Indom ponúknuť bezpečnejšiu verziu prepravy ako obľúbené bicykle, skútre alebo rikše, na ktorých sa vozia celé rodiny. Rovnako ako Volkswagen Chrobák motorizoval Nemecko a Fiat 500 Taliansko, túto úlohu malo Tata Nano splniť v jednej z najľudnatejších krajín sveta.

miniautomobil
zdroj: Wikipedia/Nikkul
 

Prvý model bol uvedený na autosalóne v Dillí v roku 2008, kde mini automobil okamžite vzbudil záujem. Nie len jeho netradičný vzhľad, ktorý pripomína vajíčko alebo futuristickú kapsulu,  ale hlavne cena bola najväčším lákadlom. Pôvodne sa totiž predávalo za 100 000 rupii, čo predstavovalo približne 2 000 eur. To mu zabezpečilo titul najlacnejšie auto na svete. Tata Nano tak malo naozaj našliapnuté stať sa ľudovým vozidlom.

Chýbajú airbagy ako aj posilňovač riadenia

Ako už môže byť každému jasné, ak sa cena auta pohybuje v takýchto medziach, veľa toho do výbavy nedostalo. Nie len, že mu chýba všetko čo môže, ako napríklad airbagy, jedno spätné zrkadlo, jeden stierač či dokonca posilňovač riadenia, aby sa využil každý priestor, palivová nádrž sa nachádza v kapote motora, ktorý je umiestnený v batožinovom priestore. Čo ale môže byť pri tak malom prevedení auta pochopiteľné.

miniautomobil
zdroj: Wikipedia/Clayton Tang

Jeho dĺžka je totiž niečo cez 3 metre, šírka 1,5 metra a výška 1, 6 metra. Hmotnosť sa pohybuje okolo 600 kg a to aj s plnou 15 litrovou nádržou. Poháňané je dvojvalcovým motorom s objemom 624 cm³ a ako výrobca uvádza, jeho maximálna rýchlosť je 105 km/h. Ako sa ale na viacerých automobilových portáloch píše, toto autíčko dokáže vytočiť z 0 na 60 za 30 sekúnd. Jeho spotreba sa pritom pohybuje okolo 4,5 litra na sto kilometrov.

miniauto
zdroj: Wikipedia/Clayton Tang

Nespoľahlivé a až príliš lacné

Prvé roky sa predajnosti auta pomerne darilo, v roku 2012 sa predalo 74 527 kusov, čo síce nebola ani tretina podľa optimistických plánov výrobcu, pre Tata Nano to však predstavoval najúspešnejší rok. Odvtedy išli predajné čísla rapídne dole, až dospeli k tomu, že v roku 2018 sa predal iba jeden kus. Aj keď sa výrobca snažil o modernizáciu a inováciu modelu, vyrobil aj dieselovú verziu či model s klimatizáciou, k prežitiu to nepomohlo. Ratan Tata tak informoval, že mini automobil stiahne z ponuky v tomto roku.

Tata Nano totiž od začiatku muselo bojovať so svojimi nedostatkami. Po sérii niekoľkých samovznietení auta prišli na radu aj príbehy, kedy sa auto prevrátilo na strechu už pri rýchlosti 30 km/h. Na predajnosti nepridal ani fakt, že pri Crash Testoch od GommeBlog nedostalo ani jednu hviezdičku.

Za jeho neúspechom ale tiež môže stáť to, čo malo byť pôvodne hlavným lákadlom, a to cena. Titul najlacnejšieho auta na svete totiž neznie príliš lákavo, a tak Indovia radšej ostali verní svojim skútrom a bicyklom akoby sa mali premávať na niečom, čo je znakom chudoby.

Jedinečná ponuka v Európe

Ak ťa ale popis auta neodradil a rád by si vlastnil tento unikát, nemusíš sa sťahovať do Indie. Na holandskom autobazári Tweedehands sa objavila jedinečná ponuka tohto auta. Cenu pohybujúcu sa v stovkách eur ale nečakaj. Keďže ide o naozaj výnimočný predaj, ktorý v Európe inak nevidieť, cena je 4 950 eur. Sedemročné strieborné Tata Nano má najazdených 32 150 kilometrov a podľa predajca je v dobrom stave. Má dokonca aj klimatizáciu, nové pneumatiky a autorádio, ktoré sa vo výbave tohto modelu inak nenachádza.

miniauto
zdroj: Tweedehands
Zdroje: Tweedehands, Pravda, AutoForum.cz

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie