Najlepší čip na svete bol vyvinutý Slovákmi. Na jeho výkon sa nechytajú ani svetové značky ako Nvidia či Intel

  • Slovenský startup Tachyum vyvinul superrýchly procesor, ktorý má navyše super nízku spotrebu energie
  • Nový procesor Prodigy sa bude využívať v dátových centrách, po ktorých je zvýšený dopyt
  • Výroba čipu by mala začať v roku 2021
BeFunky-collage – 2020-08-19T155353.650
Zakladateľ Tachyum Radoslav Danilák, TASR/Jakub Kotian, AP
  • Slovenský startup Tachyum vyvinul superrýchly procesor, ktorý má navyše super nízku spotrebu energie
  • Nový procesor Prodigy sa bude využívať v dátových centrách, po ktorých je zvýšený dopyt
  • Výroba čipu by mala začať v roku 2021

Slovenský startup Tachyum úspešne otestoval svoj vynález, procesor Prodigy. Ukázalo sa, že ento univerzálny čip je omnoho rýchlejší a energeticky menej náročný ako konkurencia. Pre Tachyum je to dôležitý míľnik, pretože už na budúci rok chce začať Prodigy vyrábať a predávať.

Tento posledný míľnik nášho hardvéru je dôkazom usilovnej práce technického tímu a rozsiahlych ľudských zdrojov, ktoré sme boli schopní zhromaždiť, aby sme dokončili revolučné riešenie, aké doteraz ešte nikto nevidel,“ povedal Dr. Radoslav Danilák, zakladateľ a CEO Tachyum.

Rozhodli sme sa vyrobiť najvýkonnejší procesor s najnižšou spotrebou energie a nákladovo najefektívnejší procesor pre trhy hyperscale, HPC a AI a tieto míľniky dokazujú, že tieto ciele dosahujeme. S produktom, ktorý je rýchlejší než najrýchlejší čip Intel Xeon alebo NVIDIA A100, sa Prodigy blíži všetkým stanoveným cieľom a je na dobrej ceste, aby debutoval podľa plánu v budúcom roku.“

Zjednodušene povedané, ide o procesor, ktorý dokáže urobiť naozaj všetko, čo mu prikážeš. Využívať sa má najmä vo veľkých dátových centrách, ale aj v oblasti umelej inteligencie. Práve dátové centrá majú byť významným monetarizačným prvkom. Tento trh má obrat 50 miliárd dolárov a každoročne narastie o 20 percent.

Vlajkový produkt, ktorý sa v roku 2021 dostane do sériovej výroby, je 64-jadrový procesor s jednotlivými jadrami usporiadanými v mriežke 8×8, pričom každé jadro je prepojené so „susedom“ pomocou synchrónnych spojení. Každé jadro pracuje na frekvencii 4 GHz.

Ďalej má procesor prepojené globálne hodiny z jadier PLL na Prodigy a integrované kľúčové radiče ako PCIE 5,0, 112Gb SERDES, USB, GPIO či RAMBIST. Svoju jedinečnú univerzálnosť čip dokazuje aj prevádzkovaním starších binárnych kódov akými sú x86, ARM a RISC-V.

Keďze procesor Prodigy dokáže hladko a dynamicky prepínať medzi rôznymi pracovnými zaťaženiami (rôzne druhy záťaže pre umelú inteligenciu, dátové centrá, neurónové siete) a to na jedinej homogénnej platforme procesorov,  nevyužité servery sa môžu podľa potreby využívať ako ad hoc AI alebo HPC siete.

Vďaka spomínaným nízkym nákladom a jedinečnej univerzálnosti oproti iným konkurenčnými procesorom je procesor Prodigy schopný spoločnostiam ako Google, Amazon a Facebook ušetriť ročne rádovo niekoľko miliárd dolárov.

Dátové centrá však majú pomerne vysokú spotrebu energie- až tri percentá svetovej spotreby. Odhaduje sa, že v budúcnosti bude spotreba energie na tieto účely stúpať. Nový čip by mal problém s vysokým odberom vyriešiť.

Úspešný príbeh

Tachyum založil doktor Radoslav Danilák v roku 2016 a dodnes je CEO spoločnosti. Firma má vývojové centrum na Slovensku, ale aj v USA. Cieľom nie je iba vytvorenie superčipu, ale aj „príliv mozgov“. Tachyum do Bratislavy prilákalo mnoho odborníkov v oblasti technológií.

Procesor Tachyum Prodigy má potenciál znížiť náklady za rovnakú jednotku výkonu trojnásobne, celkové náklady na obstaranie a prevádzku dátových centier (TCO*) až štyrikrát a spotrebu elektrickej energie procesorov pre servery o viac ako desaťnásobne. Pôvodne mal byť vynález na trhu už tento rok, produkcia sa však mierne posunula a prvé čipy by mali uzrieť svetlo sveta už začiatkom roka 2021.

Tachyum sa orientuje na kombináciu equity, grantového a dlhového financovania. Minulý rok získalo pôžičku 15 miliónov eur od slovenskej vlády. Momentálne má Tachyum otvorené posledné ekvitné kolo, ktoré je vedené ich hlavným investorom, IPM Group, slovensko-britskou spoločnosťou a priekopníkom v InfraTech triede aktív. Podľa verejne dostupných finančných údajov má firma stratu viac ako 93-tisíc eur, to sa má čoskoro zmeniť. 

Zdroje: Tachyum, Finstat.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá