Najlepšia škôlka v meste: Rado vytvoril raj pre deti, ktorý predbehol dobu, vyzerá ako z budúcnosti

  • Architektonické štúdio RG architects vytvorilo ukážkovú stavbu
  • Stala sa rajom pre deti, no jej dizajn ulahodí aj oku dospelého
škôlka
BoysPlayNice
  • Architektonické štúdio RG architects vytvorilo ukážkovú stavbu
  • Stala sa rajom pre deti, no jej dizajn ulahodí aj oku dospelého

U našich českých susedov vyrástla nová materská škôlka, ktorá svojím moderným a inovatívnym dizajnom predbieha svoju dobu.

Materská škôlka GALAXIA eR, navrhnutá pre 50 detí, je viac než len predškolské zariadenie – je to priestor, kde sa stretáva súčasná architektúra s potrebami najmladších.

Toto dielo, ktoré vzišlo z mysle architekta a vizionára Radomíra Grafek, ponúka prostredie, ktoré podporuje rozvoj detí nielen fyzicky, ale aj duševne.

S ohľadom na rýchlo rastúci dopyt po predškolských zariadeniach sa GALAXIA eR stala neoddeliteľnou súčasťou komunity a novým symbolom vzdelania v meste.

„Vlastná stavba škôlky je prízemný murovaný objekt s pravidelným elipsovitým pôdorysom a vnútorným elipsovitým átriom, ktorý je prestrešený konštrukciou plochej zelenej strechy s nízkou atikou, resp. vyvýšenou časťou strechy nad multifunkčnou sálou.“

Tvar objektu bol navrhnutý s ohľadom na okolitú zástavbu aj existujúce komunikačné vzťahy.

Do úvahy sa brala aj nárožná poloha a tiež na orientáciu pozemku tak, aby sa dostatočne preslnili vnútorné priestory aj átrium a boli umožnené výhľady do okolitej krajiny a priľahlého lesoparku.

škôlka1
zdroj: BoysPlayNice

„Situovaním stavby vznikol pred škôlkou kvalitný verejný priestor s elipsovitými zelenými ostrovčekmi, umožňujúci taktiež prirodzenú komunikáciu pre peších.“

Organický tvar škôlky odzrkadľuje otvorenosť, voľnosť pohybu, harmóniu a krásu – nevyhnutnú „potravu“ ľudského ducha, žiaducu pre rozvoj detí.

Vnútri objektu sa otvára zelené átrium s novo vysadenými sakurami. Átrium tu vytvára pokojné miesto pre pohodu a hru detí.

„Svojím stvárnením symbolizuje ideu rajskej záhrady a čistú dušu dieťaťa. Vizuálne aj fyzické prepojenie átria s priľahlou záhradou ďalej rozohráva predstavu výstupu detí z raja do okolitého sveta.“

Vnútorná dispozícia škôlky je tvorená dvoma samostatnými oddeleniami pre 25 detí s potrebným prevádzkovým a hygienickým zázemím, vlastnou gastroprevádzkou a multifunkčnou sálou situovanou v pomyselnom strede škôlky.

Sálu je možné využívať na organizovanie besiedok a pohybových aktivít detí v rámci prevádzky škôlky, ale aj na usporadúvanie kultúrnych akcií a aktivít v mimoškolskej dobe.

Od susedných tried je sála oddelená mobilnými posuvnými panelmi, umožňujúcimi flexibilne meniť celý priestor podľa potrieb.

škôlka
zdroj: BoysPlayNice

„Triedy a herne, resp. lehárne detí, symetricky orientované v bočných krídlach škôlky, sú riešené ako otvorený priestor z vonkajšej strany ohraničený vstavaným atypickým mobiliárom s policami na hračky, vstavanými skriňami, mobilnými kontajnermi a integrovanými pásovými a bezrámovými štvorcovými oknami osadenými vo výške.“

Interiéry škôlky sú navrhnuté ako neutrálne prostredie.

Kombinované so svetlo šedou podlahou z prírodného linolea, svetlých brezových preglejok a vstavaného atypického mobiliára s integrovanými bezrámovými oknami. Nechýba ani biela výmaľba a akusticky dierované podlahy s kruhovými svietidlami.

„Vďaka zaskleniu na výšku podlažia orientovanom do dvora pásovým a štvorcovým okienkom v obvodovom plášti, sa záhrada stáva všadeprítomnou súčasťou interiérov a dotvára jednotné harmonické prostredie celej škôlky.“

Táto materská škôlka je nielen ukážkou modernej architektúry a funkčného dizajnu, ale aj priestorom, kde sa deti môžu cítiť ako doma, objavovať svet a rozvíjať svoje schopnosti v harmonickom prostredí.

Vďaka prepracovanému interiéru a exteriéru, ktorý kombinuje estetiku s praktickosťou, poskytuje škôlka ideálne podmienky pre hru, vzdelávanie a odpočinok.

Tento projekt je dôkazom toho, že keď sa spoja vášeň pre vzdelanie a architektonická inovácia, vzniká miesto, kde sa budúce generácie môžu rozvíjať a prosperovať. GALAXIA eR sa tak stáva majákom moderného vzdelania, pripraveným viesť deti do svetlej budúcnosti.

Zdroj: RG architects

Najnovšie videá

Trendové videá