Najlepšia zdravotná starostlivosť za najlepšiu cenu, taká je Nemocnica roka 2019 na Slovensku

  • Najlepšiu štátnu univerzitnú a fakultnú nemocnicu nájdeš v Banskej Bystrici
  • V kategórii všeobecných nemocníc si v prieskume INEKO počínala po prvý raz najlepšie Nemocnica Košice - Šaca 1
  • Prieskum a hodnotenia pomáhajú nemocniciam, ale aj pacientom byť informovaní a lepšie sa rozhodovať o vlastnej zdravotnej starostlivosti
nemocnica roka
TASR/unsplash.com
  • Najlepšiu štátnu univerzitnú a fakultnú nemocnicu nájdeš v Banskej Bystrici
  • V kategórii všeobecných nemocníc si v prieskume INEKO počínala po prvý raz najlepšie Nemocnica Košice - Šaca 1
  • Prieskum a hodnotenia pomáhajú nemocniciam, ale aj pacientom byť informovaní a lepšie sa rozhodovať o vlastnej zdravotnej starostlivosti

Po niekoľkých druhých miestach z predošlých rokov sa nemocnici na predmestí Košíc, v Šaci – podarilo dosiahnuť prvé miesto.

Výsledky z predošlých ročníkov ich totiž motivovali a aj vďaka transparentnosti a nepriamemu tlaku verejnosti a lekárov, získať tento rok celoslovenské prvenstvo.

Košická nemocnica si totiž niesla so sebou dlhodobú vlnu dobrých ohlasov a bolo len otázkou času, kedy sa umiestni na popredných priečkach. Hoci ide o súkromnú nemocnicu, ktorej financovanie je na dohode so zdravotnými poisťovňami, či priamo pacientmi, nie je to jednoznačnou zárukou kvality.

Prvá súkromná nemocnica na Slovensku

Podľa agentúrnych správ, získala vo všetkých šiestich hodnotených kritériách najvyššie hodnotenie a uspela tak v konkurencii niekoľkých desiatok slovenských nemocničných zariadení. Na prvom mieste vystriedala súkromnú nemocnicu v Starej Ľubovni, ktorá si prvenstvo vyslúžila až štyri razy po sebe.

,,Ocenenie Nemocnica roka si nesmierne vážime. Tohtoročné prvé miesto je pre nás určitým spôsobom zadosťučinením, že snahu našich zdravotníkov poskytovať vysoko odbornú a čo najkvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť vnímajú samotní pacienti a klienti vysoko pozitívne. Že sa v našej nemocnici cítia komfortne, že vnímajú, že je o nich postarané odborne, kvalitne, ale zároveň s úctou k človeku. Že pacient je u nás na prvom mieste. Tohtoročné prvé miesto je pre nás záväzkom a obrovskou výzvou do ďalšieho obdobia. Získať prvenstvo je fajn, ale udržať si ho znamená ešte tvrdšiu prácu našich zdravotníkov na sebe samých a na poskytovaných službách“, uviedol pre lokálny portál kosice.dnes24.sk riaditeľ Nemocnice Košice-Šaca Ján Slávik.

Táto nemocnica je vôbec prvou súkromnou nemocnicou na Slovensku a pre verejnosť ju otvorili v roku 1970.

zdroj: TASR - Milan Kapusta

Rooseveltova nemocnica je nadpriemerná

Ako jediná z veľkých štátnych zariadení dosiahla nadpriemerné bodové hodnotenie v každej zo šiestich hlavných oblastí sledovaných ukazovateľov. Medzi silné stránky nemocnice sa radí transparentnosť, kde patrí dlhé roky medzi lídrov.

„Chcela by som sa poďakovať pacientom, že nám dôverujú, zamestnancom, tímu mojich kolegov aj INEKU za to, že robí vynikajúcu vec, lebo vytvára priestor prirodzenej konkurencie v systéme,“ povedala pre tlačovú agentúru SITA riaditeľka Rooseveltovej nemocnice Miriam Lapuníková.

zdroj: Urgentný príjem II. typu, ktorý nedávno spustili v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici, Foto:TASR - Dušan Hein

Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku exceluje v ukazovateli spokojnosť pacientov. Jej silnou stránkou sú aj indikátory kvality, kde má vo svojej kategórii najlepšie čísla v rámci nutnosti reoperovať pacientov, pri úmrtnosti po operáciách a na akútnu mozgovo-cievnu príhodu. Vďaka týmto kvalitám a hodnoteniam sa umiestnila na druhom mieste.

Univerzitná nemocnica Martin lieči náročné diagnózy pacientov, ktorí sú s jej prácou spokojní, nemocnica sa zároveň stala medziročným skokanom v zlepšení transparentnosti. Vlani bola podľa agentúrnych slov v hodnotení medzi poslednými, dnes je na treťom mieste.

zdroj: Chirurgický pavilón UN v Martine. FOTO TASR - Pavol Ïurèo

Najmenej spokojný budeš v Leviciach

Medziročne sa však nemocnica výraznejšie zlepšila v transparentnosti, hoci je pri tomto ukazovateli stále podpriemerná.

Celkový druhý najnižší rating v hodnotení dosiahla nemocnica Prievidza, ktorú okrem zlých hospodárskych čísel ťahajú nadol najhoršie indikátory kvality spomedzi všetkých všeobecných nemocníc. Nemocnica na okraji mesta z Partizánskeho skončila v aktuálnom porovnaní všeobecných nemocníc na poslednom mieste. Nevyniká v žiadnej zo sledovaných oblastí.

Zdroj: SITA, kosice.dnes24.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK