Najlepšie letiská na svete sú v Ázii, ako sa umiestnilo to bratislavské?

  • Najlepšie letisko na svete je Singapore Changi
  • Vyplýva to z nezávislého prieskumu spoločnosti Skytrax, ktorého sa zúčastnili ľudia zo stovky rôznych krajín
  • Z európskych letísk zvíťazil Mníchov
Ilustračný obrázok (unsplash/Wikimedia, Roman Toldy)
Ilustračný obrázok (unsplash/Wikimedia, Roman Toldy)
  • Najlepšie letisko na svete je Singapore Changi
  • Vyplýva to z nezávislého prieskumu spoločnosti Skytrax, ktorého sa zúčastnili ľudia zo stovky rôznych krajín
  • Z európskych letísk zvíťazil Mníchov

Svetové ceny za najlepšie letiská udeľuje spoločnosť Skytrax už do roku 1999. Ide o firmu, ktorá pomáha cestovateľom orientovať sa vo svete lietania a leteckých spoločností. Na svojom počiatku začínala s jednoduchým dotazníkom zákazníckej spokojnosti na rôznych letiskách.

Jej rebríček dnes tvorí 550 letísk po celom svete a na aktuálnom dotazníku sa podieľali ľudia zo stovky rôznych krajín. Prieskum prebiehal od augusta 2018 do februára 2019.

Skytrax sa ľudí pýtala na to, ako boli spokojní s dostupnosťou letiska verejnou dopravou, taxíkom či osobným autom a samozrejme, orientáciou, prehľadnosťou a presunom medzi rôznymi bránami. Zaujímalo ich množstvo destinácií, aké letisko ponúka, ale aj prístup personálu, čistota priestorov či čakacia doba. Zisťovali, či letiská ponúkajú možnosti zábavy, ako veľmi sú bezpečné, aké bary a reštaurácie ponúkajú, aj to či majú detské kútiky.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Letiská potom rozdelili do rôznych regiónov, na základe ktorých zostavili zoznam. Rozdelené sú na africké, ázijské, centrálne-ázijské a indické, austrálske a pacifické, čínske, ruské, európske letiská, letiská stredného východu, severnej, južnej a strednej Ameriky.

Absolútnymi víťazmi sa stali ázijské letiská Singapore Changi na prvom mieste, Tokyo Haneda na druhom a Seoul Incheon na treťom. Do prvej desiatky sa z európskych miest dostalo letisko Mníchov (7.), London Heathrow (8.) a Zurich (10.).

Najlepšie africké letisko je to v Cape Town, za ním nasledujú ďalšie juhoafrické mestá Durban a Johannesburg. Obľúbená turistická destinácia Marakéš obsadila 5. priečku, Seychely 8. a Káhira 10.

V Ázii nájdeš najlepšie letisko v Singapure s názvom Singapore Changi, hneď za ním nasleduje Tokyo Haneda, Seoul Incheon a Hong Kong. V Indii sa najlepšie pristáva v Dillí, v Číne v Shanghai Hongqiao.

Austrália má svoje najlepšie letisko v Brisbane, až potom v Sydney a trojicu uzatvára Melbourne.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Najlepšie letisko v Rusku je moskovské Sheremetyevo a na druhom mieste skončilo Domodedovo.

Z európskych metropol vyhral Mníchov, až na druhom mieste sa tentokrát umiestnilo londýnske Heathrow. Na tretej priečke nájdeš letisko v Zurichu a na štvrtom vo Frankfurte. Viedenský Schwechat skončil v celkovom európskom hodnotení na siedmej priečke.

Z východnej Európy sa podľa rebríčku najviac oplatí lietať z Budapešti, na druhom mieste skončilo estónske letisko v meste Tallinn a na treťom ukrajinský Kiev Boryspol. Umiestnila sa aj Bratislava a to na 8. priečke, za nami zostal už iba chorvátsky Zagreb a bulharská Sofia.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: Wikimedia (The810)

Ak sa chystáš na letnú dovolenku do jednej z destinácií južnej Európy, pristávať by sa ti malo najhladšie v Madride, hneď potom v Aténach a v Barcelone, zle to nevyzerá ani na letisku v portugalskom Lisabone. Ak sa chystáš na väčšiu exotiku a túlavé topánky ťa zavedú napríklad do Južnej Ameriky, najlepšie letiská na teba čakajú v Lime, ekvádorskom Quito či kolumbijskej Bogote. V Karibiku sa zase najviac oplatí letieť z Panama Tocumen, San Jose aj Piarco, štvrté miesto obsadilo letisko v jamajskom hlavnom meste Kingston.

Ak ťa zoznam zaujal a chceš sa dozvedieť viac, navštív oficiálnu stránku Svetových cien letísk 2019.

Zdroj: Worldairportawards, Skytrax

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech