Naj­lep­šie mes­tá pre star­tu­py na sve­te

Christián Mikláš / 2. apríla 2017 / Startupy

zdroj: pexels.com

Pod­ni­ka­nie vo for­me star­tu­pu sa sta­lo veľ­mi popu­lár­nym. Neus­tá­le vzni­ka­jú nové poku­sy, kto­ré si hľa­da­jú mies­to na usíd­le­nie. Hlav­ným sve­to­vým cen­trom pre star­tu­py je bez­po­chy­by Sili­con Val­ley. To sa však môže čosko­ro zme­niť.

Mestá po celom svete sa snažia zraziť kráľa z trónu. Neustále hľadajú spôsoby, ako zlepšiť prostredie pre nové potenciálne startupy. Startup Genome prišiel s prieskumom, ktorý tieto mestá porovnal.

Ich 150-stranová správa bola založená na ročnom výskume zahŕňajúcom 10000 startupov a 300 partnerských spoločností. Startup Genome pozoroval, ako mestá podporujú startupy prostredníctvom 8 faktorov: financovanie, dosah trhu, prepojenie so svetom, technický talent, skúsenosti so startupmi, zdroje, zapojenie spoločností a zakladateľské ambície a stratégia.

Správa vyhodnotila za najlepšie svetové centrá Silicon Valley, New York a Londýn. Tie ale neboli na zozname jediné.

Amerika

Spojené štáty obmedzujú svoje prepojenie so svetom. Tak negatívne ovplyvňujú podporu startupov a ako dôsledok USA stráca dominanciu v porovnaní s Európou alebo Áziou. Stále je však 7 z jej miest medzi 20 najlepšími pre startupy.

Silicon Valley je číslo jedna v niektorých kategóriách, ale v mnohých bolo prekonané Singapurom. To najmä kvôli vysokým platom a problematickému vývoju začínajúcich startupov v Kalifornii.

Výrazný pokrok urobilo Toronto. Vďaku svojmu prepojeniu mladých podnikateľov so svetovou komunitou sa presunulo na 16 miesto. Má však problémy s hľadaním talentov a ak sa chce ďalej rozvíjať, bude musieť túto prekážku odstrániť. To sa im pravdepodobne časom podarí, keďže študenti Univerzity Toronto a Univerzity Waterloo preferujú zamestnanie v lokálnych startupoch.

foto: pexels.com

Európa

Európa má v top 20 šiestich reprezentantov: Londýn (#3), Tel Aviv(#6), Berlín(#7), Paríž(#11), Štokholm(#14) a Amsterdam(#19). Zaujímavým pozorovaním je, že Brexit Britániu nezlomil. Naopak od posledného prieskumu v roku 2015 sa posunula o tri priečky vyššie a to najmä vďaka zlepšenému financovaniu. Londýn sa považuje za technologické hlavné mesto Európy s vyše 4300 tech-startupmi a štvrtou najväčšou produktivitou startupov na svete.

Nováčikom v top 20 bol Štokholm. Škandivávci majú skvelú kultúru práce a ich reprezentant skočil rovno na miesto 14. Hlavnou výhodou Štokholmu je orientácia jeho startupov na zahraničný trh, keďže domáci trh je značne obmedzený. Švédi mysleli krok vpred a v niekoľkých oblastiach ako financovanie alebo prepojenosť sa dostali dokonca do prvej desiatky.

foto: pexels.com

Ázia a Pacifik

Na rozdiel od USA startupy v Ázii sú podporované vládou, čo sa najviac prejavilo v Singapure. Ten sa stal najlepším na svete v podpore a zhromažďovaní talentov. Singapur dosiahol svoj úspech vďaka trpezlivosti a inovatívnym reformám, ktoré začali už v roku 1990.

Medzi zaujímavé mestá v tejto oblasti patrí aj Sydney. To skórovalo rovnomerne vo všetkých kategóriách, má však problémy s nízkym počtom startupov a ich lokálnym ohodnotením.

foto: pexels.com

Afrika

Žiadne Africké mesto sa nedostalo do top 20. To však neznamená, že Afrika nemá mestá podporujúce startupy. Počas prieskumu boli zvažované tri: Lagos(Nigéria), Kapské mesto a Johannesburg(Južná Afrika).

Prostredie v Lagose nie je pre startupy zo svetového hľadiska najlepšie, ale určite patrí medzi najlepšie, aké Afrika ponúka. Nie je dobre prepojený, nemá dostatok skúseností, ale vynahrádza si to lacnou anglicky-hovoriacou pracovnou silou.

Kapské mesto tiež stojí za zmienku. Patrí medzi najväčšie startupové ekosystémy na kontinente s viac ako 700 aktívnymi startupmi. V porovnaní so zbytkom sveta ale žalostne zaostáva. Jeho situácii značne pomáha dobré financovanie a opäť lacná pracovná sila.

zdroj: thenextweb.com

Pridať komentár (0)