Najlepšie mestá pre startupy na svete

  • Podnikanie vo forme startupu sa stalo veľmi populárnym. Neustále vznikajú nové pokusy, ktoré si hľadajú miesto na usídlenie. Hlavným svetovým centrom pre startupy je bezpochyby Silicon Valley. To sa však môže čoskoro zmeniť.
pexels-photo-24377
pexels.com
  • Podnikanie vo forme startupu sa stalo veľmi populárnym. Neustále vznikajú nové pokusy, ktoré si hľadajú miesto na usídlenie. Hlavným svetovým centrom pre startupy je bezpochyby Silicon Valley. To sa však môže čoskoro zmeniť.

Mestá po celom svete sa snažia zraziť kráľa z trónu. Neustále hľadajú spôsoby, ako zlepšiť prostredie pre nové potenciálne startupy. Startup Genome prišiel s prieskumom, ktorý tieto mestá porovnal.

Ich 150-stranová správa bola založená na ročnom výskume zahŕňajúcom 10000 startupov a 300 partnerských spoločností. Startup Genome pozoroval, ako mestá podporujú startupy prostredníctvom 8 faktorov: financovanie, dosah trhu, prepojenie so svetom, technický talent, skúsenosti so startupmi, zdroje, zapojenie spoločností a zakladateľské ambície a stratégia.

Správa vyhodnotila za najlepšie svetové centrá Silicon Valley, New York a Londýn. Tie ale neboli na zozname jediné.

Amerika

Spojené štáty obmedzujú svoje prepojenie so svetom. Tak negatívne ovplyvňujú podporu startupov a ako dôsledok USA stráca dominanciu v porovnaní s Európou alebo Áziou. Stále je však 7 z jej miest medzi 20 najlepšími pre startupy.

Silicon Valley je číslo jedna v niektorých kategóriách, ale v mnohých bolo prekonané Singapurom. To najmä kvôli vysokým platom a problematickému vývoju začínajúcich startupov v Kalifornii.

Výrazný pokrok urobilo Toronto. Vďaku svojmu prepojeniu mladých podnikateľov so svetovou komunitou sa presunulo na 16 miesto. Má však problémy s hľadaním talentov a ak sa chce ďalej rozvíjať, bude musieť túto prekážku odstrániť. To sa im pravdepodobne časom podarí, keďže študenti Univerzity Toronto a Univerzity Waterloo preferujú zamestnanie v lokálnych startupoch.

foto: pexels.com

Európa

Európa má v top 20 šiestich reprezentantov: Londýn (#3), Tel Aviv(#6), Berlín(#7), Paríž(#11), Štokholm(#14) a Amsterdam(#19). Zaujímavým pozorovaním je, že Brexit Britániu nezlomil. Naopak od posledného prieskumu v roku 2015 sa posunula o tri priečky vyššie a to najmä vďaka zlepšenému financovaniu. Londýn sa považuje za technologické hlavné mesto Európy s vyše 4300 tech-startupmi a štvrtou najväčšou produktivitou startupov na svete.

Nováčikom v top 20 bol Štokholm. Škandivávci majú skvelú kultúru práce a ich reprezentant skočil rovno na miesto 14. Hlavnou výhodou Štokholmu je orientácia jeho startupov na zahraničný trh, keďže domáci trh je značne obmedzený. Švédi mysleli krok vpred a v niekoľkých oblastiach ako financovanie alebo prepojenosť sa dostali dokonca do prvej desiatky.

foto: pexels.com

Ázia a Pacifik

Na rozdiel od USA startupy v Ázii sú podporované vládou, čo sa najviac prejavilo v Singapure. Ten sa stal najlepším na svete v podpore a zhromažďovaní talentov. Singapur dosiahol svoj úspech vďaka trpezlivosti a inovatívnym reformám, ktoré začali už v roku 1990.

Medzi zaujímavé mestá v tejto oblasti patrí aj Sydney. To skórovalo rovnomerne vo všetkých kategóriách, má však problémy s nízkym počtom startupov a ich lokálnym ohodnotením.

foto: pexels.com

Afrika

Žiadne Africké mesto sa nedostalo do top 20. To však neznamená, že Afrika nemá mestá podporujúce startupy. Počas prieskumu boli zvažované tri: Lagos(Nigéria), Kapské mesto a Johannesburg(Južná Afrika).

Prostredie v Lagose nie je pre startupy zo svetového hľadiska najlepšie, ale určite patrí medzi najlepšie, aké Afrika ponúka. Nie je dobre prepojený, nemá dostatok skúseností, ale vynahrádza si to lacnou anglicky-hovoriacou pracovnou silou.

Kapské mesto tiež stojí za zmienku. Patrí medzi najväčšie startupové ekosystémy na kontinente s viac ako 700 aktívnymi startupmi. V porovnaní so zbytkom sveta ale žalostne zaostáva. Jeho situácii značne pomáha dobré financovanie a opäť lacná pracovná sila.

zdroj: thenextweb.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech