Svetovo najlepšie mesto sa nachádza len pár kilometrov od Bratislavy. Doprava ťa bude stáť do dvoch eur

  • Rebríček 140 miest ukazuje, v ktorých sa žije najlepšie
  • Zelená Viedeň je jedným z nich
  • Prinášame tipy, čo všetko by si mal v tomto meste vidieť
Petra Stanová/Wikimedia
Petra Stanová/ Wikimedia
  • Rebríček 140 miest ukazuje, v ktorých sa žije najlepšie
  • Zelená Viedeň je jedným z nich
  • Prinášame tipy, čo všetko by si mal v tomto meste vidieť

Nie je to ani Paríž, Tokio či Sydney. Necelých 60 kilometrov od nášho hlavného mesta sa nachádza podľa Economist rebríčka najlepšie mesto na život. Viedeň tak vyhrala spomedzi 140 svetových miest.

Kto rakúske hlavné mesto navštívil, nemá sa čomu čudovať. Veľkolepá architektúra, historické centrum, kultúrne vyžitie na každom kroku.

Je jedným z pár nemecky hovoriacich miest, ktoré si po vojne zachovali svoju historickú stránku a tú zároveň veľmi rozumne doplnili modernými inováciami, strategickým rozširovaním mesta, aj úzkym spatím s okolitou prírodou.

Práve vysokou starostlivosťou o mestskú zeleň sa Viedeň odlišuje od väčšiny svetových metropol.

Vieden
zdroj: Unsplash/Dimitri Ankov

Najlepšie mesto sveta už druhý rok v po sebe

Mesto popri svojich dominantách a kúzelných miestach má ešte dôležitejšiu rolu. Svojim obyvateľom poskytuje európsky nadštandard životnej úrovne.

Index Economist bral v mestách do úvahy viaceré faktory a Viedeň dosiahla najvyššie skóre v oblasti stability, kultúry a životného prostredia, vzdelávania a infraštruktúry a zdravotnej starostlivosti. Niet divu, že je prvá.

Momentálne ťahá rakúsku ekonomiku, ktorá patrí medzi tie najlepšie na svete, je sídlom vetvy Spojených národov, každoročne hostí mnoho medzinárodných kongresov a konferencií, ako aj vyše tri milióny turistov.

Nauč sa robiť pravú rakúsku štrúdľu alebo ochutnaj 60 druhov šampanského

Na to, aby si sa presvedčil, že Viedeň je dobré mesto, v nej ešte nemusíš žiť. Zober sa na výlet, pokojne si sprav jednodennú poznávačku. A ak sa rozhodneš ísť bez cestovnej kancelárie, pretože miesta plné turistov ťa veľmi nelákajú, máme pre teba pár atrakcii, ktoré sme sami vyskúšali.

Pre foodies a všetkých tých, ktorí vo všeobecnosti radi varia odporúčame navštíviť trh Naschmarkt, ktorí ponúka čerstvé potraviny od výmyslu sveta.

Naschmarkt
zdroj: Petra Stanová

Pre ešte väčších expertov odporúčame kurz pečenia pravej rakúskej štrúdle.

Takýchto kurzov môžeš nájsť na internete hneď niekoľko, avšak niekoľkokrát do roka ponúka zámok Schönbrunn ku svojej prehliadke tento kurz taktiež. 

A pre tých, ktorí skôr radi jedia, máme tip na Michelinskú reštauráciu, ktorú si už možno v našich článkoch stihol postrehnúť.

Vo Viedni aktuálne nájdeš 67 reštaurácií s Michelinskou nálepkou na dverách. Gastronomické oblasti sú rôzne. My sme si pre teba vybrali stredomorskú kuchyňu, konkrétne bistro, ktoré láka už zvonku. V O boufés  ti pomôžu skombinovať jedlo s famóznym vínom z naturálnymi vínami z južného stredomoria.

Za hlavné jedlo tu zaplatíš od 18 do 31 eur a za dezert, ktorý sa sezónne mení zaplatíš 14 eur.

Ak máš chuť vyskúšať naozaj kvalitné kokteily a ako sám podnik uvádza, viac ako 60 druhov šampanského, zájdi do vychýreného nočného baru Le Bar

Ako kontrast k luxusnému baru predstavujeme aj niečo pre milovníkov underground scény a barov, kde nikdy nevieš, čo čakať. Grelle Forelle je nočný klub, ktorý hráva prevažne elektronickú hudbu. Mainstream tu neočakávaj. 

Posledným tipom od nás je miesto, ktoré nájdeš v samotnom srdci Viedne. 

Na ploche 9 hektárov sa totižto rozprestiera jeden z najväčších kultúrnych areálov na svete – Viedenská štvrť múzeí – MuseumsQuartier.

Z pôvodných cisárskych stajní sa po rozsiahlej prestavbe vytvoril priestor pre takmer 60 kultúrnych inštitúcií, pribudli nové nádvoria s reštauráciami, kaviarňami, obchodíkmi a veľkorysé voľnočasové a odpočinkové zóny, dokonalé na príjemné strávenie letného večera s priateľmi.

MuseumsQuartier
zdroj: Wikimedia

Do Viedne len za 2 eurá

Ak sme ťa tipmi na výlet navnadili, neostáva nič iné, len vycestovať. A ešte pre väčší komfort, sme za teba spravili prieskum, ktorý typ dopravy je najlacnejší. 

Auto tentokrát nechaj doma, aby si v pokoji mohol navštíviť aj nočné bary, či MuseumsQuartier, ktorý sme ti odporučili. 

Väčšina obyvateľov Bratislavy je zvyknutá sa do Viedne dopravovať klasicky autobusom. Je to tradičný a lacný spôsob dopravy. Porovnali sme teda tri spoločnosti: Regio Jet, Flix Bus a Slovak Lines. Z trojice vyhrali Regio Jet a Flix Bus, ktorí svoje jednosmerné spoje ponúkajú od 5 eur. Avšak pri Flix Buse treba dbať na to, že cena sa môže meniť vzhľadom na čas, kedy sa rozhodneš vycestovať. 

Slovak Lines však nieje o nič drahší. Spoje ponúka od 5,90 eur

Čo sa týka dĺžky prepravy, všetky autobusy majú plánovaný príchod do hodiny a pol. Možno o niečo komfortnejší je Flix Bus, ktorý svojim zákazníkom dáva na výber, z ktorej zastávky v Bratislave ich vyzdvihne – autobusová stanica, Most SNP alebo z Petržalky na Einsteinovej.

Pre náročnejších cestujúcich, ktorí majú radi komfort, rýchlu dopravu a servis na palube, odporúčame cestu vlakom, ktorá je o niečo drahšia, ale stojí za to. Cena je jednotná pre všetky rýchliky, ktoré jazdia veľmi frekventovane, každý deň za 11,50 eur. Lacnejšia varainta je IC vlak, ktorý chodí až z Košíc cez celé Slovensko a na trati Bratislava – Viedeň stojí 9 eur.

Najlacnejšiu možnosť sme si nechali na záver. Možno poznáš Bla Bla Car a stránky tomu podobné. Ak nie, odporúčame ti ich navštíviť. Systém je postavený na tom, že ťa do vybraných miest prevážajú súkromné osoby, ktoré si môžeš sám vybrať na základe referencii. Nám sa pre nasledujúce dni podarilo nájsť lístky z Bratislavy do Viedne za dve eurá.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech