Najlepšie svetové univerzity vyšetrujú pre podozrivé dary zo zahraničia

  • Úrady predtým označili financovanie amerických univerzít zo zahraničia za „čiernu dieru"
BeFunky-collage
Pexels
  • Úrady predtým označili financovanie amerických univerzít zo zahraničia za „čiernu dieru"

V Spojených štátoch amerických vyšetrujú Harvardovu a Yalovu univerzitu pre podozrivé finančné dary zo zahraničia. Americké ministerstvo školstva uviedlo, že tieto dve prestížne školy nepodali úplné správy týkajúce sa stoviek miliónov dolárov od zahraničných sponzorov. Zástupcovia oboch univerzít pre BBC potvrdili, že pripravujú správu pre vládu.

Podľa amerického zákona musia školy zverejniť všetky dary a zmluvy súvisiace so zahraničnými zdrojmi, ak je ich hodnota vyššia ako 250-tisíc dolárov (v prepočte 230-tisíc eur).

Čítaj viac TU>>Vyštudoval Oxford a vrátil sa na Slovensko: Ľudia nepochopili, prečo Bill Gates a Mark Zuckerberg odišli zo školy

Zamlčané príspevky z rôznych krajín

Ministerstvo uviedlo, že od júla odhalilo zamlčané finančné príspevky vo výške 6,6 miliardy dolárov (zhruba šesť miliárd eur) pochádzajúce z krajín ako Katar, Spojené arabské emiráty, Čína a Saudská Arábia. Táto suma pritom môže byť oveľa vyššia.

Úrady predtým označili financovanie amerických univerzít zo zahraničia za „čiernu dieru“. „Je to o transparentnosti. Ak školy prijímajú peniaze zo zahraničia, ich študenti, darcovia a daňovníci si zaslúžia vedieť, aké sú to sumy a odkiaľ pochádzajú,“ vyjadrila sa ministerka školstva Betsy DeVos. „Bohužiaľ, čím ideme hlbšie, zisťujeme, že mnohí nepodávajú úplné správy alebo ich nepodávajú vôbec,“ dodala.

Ministerstvo potvrdilo, že Yalova univerzita za uplynulé štyri roky nepodala žiadnu správu o zahraničných daroch, ktoré môžu predstavovať až 375 miliónov dolárov (približne 344 miliónov eur). Harvardovej univerzite zase chýba „dostatočná kontrola financií prichádzajúcich zo zahraničia“, pričom škola nepodala úplnú správu o týchto daroch.

Tento mesiac obvinili riaditeľa chemického odboru na Harvarde a tiež dvoch čínskych výskumníkov z klamstva o ich napojení na čínsku vládu. Ministerstvo školstva ich vyzvalo, aby poskytli mená a adresy zahraničných zdrojov a takisto aby zverejnili, aké projekty financovali z týchto darov od augusta 2013. Univerzitu požiadali, aby sprístupnila záznamy, v ktorých vystupujú aj vlády Číny, Kataru, Ruska, Saudskej Arábie a Iránu a tiež firmy, ako napríklad Huawei.

Yalovu univerzitu požiadali o zverejnenie podobných informácií týkajúcich sa zahraničných príspevkov.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK