Najlepšie útulne na Slovensku: Tu sa skryješ pred dažďom a užiješ si super výhľad

  • Ak ťa na horách chytí zlé počasie, obyčajný dáždnik ti nepomôže
  • Aj preto je tradíciou na okrajoch turistických chodníkov stavať malé chatky, ktoré prichýlia turistov v núdzi či na noc
  • Klub slovenských turistov získa od jedného fanúšika zoznam tých najlepších, ktoré na svojich cestách našiel
collage
Pavel Forgáč
  • Ak ťa na horách chytí zlé počasie, obyčajný dáždnik ti nepomôže
  • Aj preto je tradíciou na okrajoch turistických chodníkov stavať malé chatky, ktoré prichýlia turistov v núdzi či na noc
  • Klub slovenských turistov získa od jedného fanúšika zoznam tých najlepších, ktoré na svojich cestách našiel

Hoci dnes to vonku vyzerá na zimnú rozprávku (pre vodičov skôr čisté peklo) a na hory sa možno tak skoro nechystáš, ulož si tento náš článok do záložiek a určite ho v lete opäť vytiahneš. Reč bude totižto o výletoch na hory. Vieš o tom, že v rámci Európy sme najväčšími milovníkmi turistiky a na hory smeruje každý náš štvrtý výlet? Niet sa čo čudovať. Slovensko sa môže pochváliť naozaj krásnou prírodou.

Na facebookovej fanpage Klubu slovenských turistov sme narazili na príspevok veľkého nadšenca do turistiky, Pavla Forgáča, ktorý sa rozhodol, že svojim „spolufanúšikom“ bližšie ukáže na turistických chodníkoch miesta, kde sa dá ukryť pred zlým počasím alebo dokonca stráviť noc v prípade nečakanej krízy. Tzv. útulne sú menšie, jednoduché chatky na odľahlých miestach, ktoré by si mal vždy pred cestou na výlet zmapovať. Na Slovensku ich máme naozaj mnoho. Luxus však nečakaj.

Skúsený turista Pavel urobil zoznam tých najlepších útulní, ktoré mu prišli do cesty na potulkách Slovensku v minulom roku a vytvoril aj vlastný rebríček TOP 3. Toto sú oni aj s Pavlovým popisom:

Útulňa Andrejcová

Najlepšia útulňa nie len v Nízkych Tatrách, ale v mojom rebríčku aj na Slovensku. Vždy priateľský personál pridáva tejto útulni veľké plus. Navyše nocľah je za dobrovoľný príspevok, a keď som tam bol naposledy mali aj polievku za dobrovoľný príspevok. Myslím, že keď vedia ľudia utratiť 20 eur za kofolu na Kamienke , tak ich pár eur pre naozaj dobrú útulňu nezabije. Jediným mínusom je to, že sa stáva príliš známou. Paradoxne toto ju môže turisticky zabiť, ale dúfam, že sa to nestane.

Útulňa Kečka

Malá chatka pár kilometrov od horského priechodu Donovaly. Bol som v nej deň po tom, ako sa tam oficiálne nasťahovali chatári. Personál tak isto milý, ako aj na Andrejcovej. Noc je za dobrovoľný poplatok. Tiež si tu môžete zakúpiť jedlo, čaj a iné veci. Nachádza sa na menej dôležitom mieste a zatiaľ je neznáma. Myslím, že sa môže stať dobrým nástupným bodom na hrebeňovku Nízkych Tatier.

Útulňa Čierna hora

Najlepšia útulňa bez chatára. Vo vnútri je krb a pohodlne sa tu vyspíte. Je to jedna z mala útulní, ktorú by som odporučil aj pre rodiny s deťmi. Ak trafíte čas, keď tu nikto nie je môže to byť pekný a lacný výlet.

Do Pavlovej fotogalérie však pribudlo mnoho ďalších:

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK