Najlepším mestom pre život je mesto na skok od Slovenska. Rebríčku 2022 kraľuje Európa

  • Viedeň je v roku 2022 najlepším mestom na život
  • Tohtoročnému rebríčku kraľujú mestá Európy
Viedeň a slečna, ktorá sa usmieva
Unsplash/Leyre, Gian Cescon
  • Viedeň je v roku 2022 najlepším mestom na život
  • Tohtoročnému rebríčku kraľujú mestá Európy

Ak zvažuješ, že by si sa rád presťahoval, v rebríčku miest najlepších na život možno nájdeš odpoveď na otázku kam. Za tým najlepším, čo v súčasnosti svet ponúka, nemusíš ísť vôbec ďaleko. Rebríčku kraľujú susedia Slovenska.

Titul mesta, v ktorom sa žije najlepšie, sa podľa výročnej správy časopisu Economist vrátil rakúskemu hlavnému mestu, Viedni. Nový rebríček zverejnil časopis vo štvrtok.

Viedeň v tohtoročnom zozname vyfúkla prvenstvo novozélandskému mestu Auckland. Ten sa z trónu prepadol až na 34. miesto, a to v dôsledku obmedzení, ktoré boli zavedené kvôli pandémii koronavírusu. Tie vlani uškodili Viedni, informuje The Guardian.

Prečo Viedeň?

„Viedeň, ktorá bola začiatkom roka 2021 v našom rebríčku na 12. mieste, pretože boli zatvorené miestne múzeá aj reštaurácie, sa odvtedy odrazila späť na prvé miesto,“ uvádza správa. Viedeň si prvenstvo držala aj v rokoch 2018 a 2019.

„Hlavnými pôvabmi mesta sú stabilita a dobrá infraštruktúra. Viedeň obyvateľom ponúka dobrú zdravotnú starostlivosť a množstvo príležitostí na kultúru a zábavu.“

jacek-dylag-5SjAaqqCCmY-unsplash
zdroj: Unsplash/jacek dylag

V prvej desiatke sa tento rok nachádza len jedno austrálske mesto, a to Melbourne, ktorý rebríček top 10 uzatvára. Práve Melbourne si od roku 2011 sedem rokov držal titul najpríjemnejšieho mesta sveta, kým ho v roku 2018 z trónu nezosadila Viedeň. Melbourne zdieľa tento rok svoju 10. pozíciu s japonskou Osakou.

Poradenská spoločnosť Economist Intelligence Unit, ktorá rebríček každoročne zostavuje, z neho vylúčila pre ruskú inváziu na Ukrajinu tento rok Kyjev. Moskva a Petrohrad sa v súvislosti so sankciami Západu prepadli o viacero priečok.

Zažiarila Európa

Za to Európa sa tento rok môže výsledkami chváliť. V rebríčku top 10 najlepších miest sveta na život sa umiestnilo až šesť európskych krajín.

Za Viedňou nasleduje hlavné mesto Dánska Kodaň a švajčiarsky Zürich. Švajčiari v top 10 nájdu aj iné svoje mesto, Ženeva sa umiestnila na šiestom mieste. Frankfurt nad Mohanom v Nemecku je na siedmom a Amsterdam v Holandsku na deviatom mieste.

kodan
zdroj: Pixabay/jonny joka

Dobré výsledky má v tohtoročnom vyhodnotení najmä Kanada, ktorá z pohľadu počtu miest v prvej desiatke na krajinu vyhrala. Mesto Calgary sa umiestnilo na zdieľanom treťom mieste, za ním nasledoval Vancouver na piatom a Toronto sa ocitlo na ôsmom mieste.

Na vyšších priečkach rebríčka sa umiestnili aj Paríž (19.), Brusel (24.), Londýn (33.),  Barcelona (35.), Madrid (43.) a Miláno (49.). Metropoly východnej Európy sú však podľa EIU menej stabilné najmä pre narastajúce napätie súvisiace s vojnou na Ukrajine. Na poslednom mieste sa opätovne ocitol sýrsky Damask.

Možno ťa samého prekvapilo, že Londýn či Paríž nefigurovali v rebríčku vyššie. V oboch metropolách zohrali nepriaznivú rolu zvýšené životné náklady, ako aj rozhodnutie Spojeného kráľovstva vystúpiť z Európskej únie, uvádza CNN.

Zdroje: Economist, The Guardian, CNN, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá