Najlepšiu reputáciu vo svete má Lego. Google z rebríčka po rokoch vypadol

  • Reputation Institute zverejnil rebríček značiek s najlepšou povesťou. Víťazom je Lego
  • Rebríček hodnotí nielen produkty a inovácie, ale aj to, či ľudia chcú pre firmu pracovať
Stavebnica Lego
Foto: Pixabay.com/M W
  • Reputation Institute zverejnil rebríček značiek s najlepšou povesťou. Víťazom je Lego
  • Rebríček hodnotí nielen produkty a inovácie, ale aj to, či ľudia chcú pre firmu pracovať

Najlepšiu povesť na svete má spoločnosť Lego. Reputation Institute vydal rebríček RepTrak a oslovil kvôli nemu viac ako 80-tisíc ľudi na celom svete. Na druhom mieste skončila spoločnosť Disney, tretie miesto obsadil výrobca hodiniek Rolex. Po rokoch však v rebríčku chýba spoločnosť Google.

Google sa na prvých priečkach rebríčkov Reputation Institute vyhrieval celé roky, teraz v ňom po prvý raz chýba. Nielen ako firma s najlepšou povesťou, ale napríklad aj ako najlepší zamestnávateľ.

zdroj: Reputation Institute

Do nemilosti sa dostal najmä kvôli zamestnaneckému aktivizmu. Vlani Google prepustil štyroch zamestnancov kvôli porušeniu opatrenia o dôverných informáciách. Títo zamestnanci však usporiadali protestné akcie proti Googlu, čo sa rýchlo rozšírilo na sociálnych sieťach.

Reputáciu firmy výrazne ovplyvňuje aj to, ako sa firma správa k zamestnancom a tretím stranám. V rebríčku napríklad chýba aj technologický gigant Apple.

Riaditeľka marketingových prehľadov Reputation Institute Isadora Levy pre CNBC povedala, že celkové skóre reputácie ovplyvňuje viacero faktorov. Napríklad to, ako je spoločnosť vnímaná celkovo, ako ľudia vnímajú jej produkty, vedenie, finančné výsledky, inovácie alebo to, ako je biznis prospešný pre spoločnosť.

Značky Lego a Disney si podľa nej počínajú veľmi dobre v produktoch a službách. „Vynikajúco sa im darí v inováciách, výborne sa prispôsobujú každý rok a prispôsobujú tomu aj ponuku produktov,“ dodáva Isadora Levy. Vyzdvihla napríklad vstup Disney do streamingu, ale aj snahu Lega vyrábať svoje kocky ekologickejšie – z recyklovaného plastu a z rastlinných materiálov.

zdroj: Unsplash

Firmy s históriou

„Keď sa pozrieme na tohtoročnú top desiatku, všetko sú to spoločnosti s desiatkami rokov úspešného fungovania. Sú zakorenené v histórii,“ dodáva Isadora Levy. Spoločnosť Lego funguje od roku 1932, kedy ju založil Ole Kirk Christiansen. V súčasnosti je najväčším výrobcom hračiek na svete a Christiansenovci sú dodnes najbohatšou rodinou v Dánsku.

Walt Disney Company funguje od roku 1923 a hoci sa preslávila najmä animovanými filmami, do jej portfólia patria napríklad aj filmy o hviezdnych vojnách, zábavné parky Disneyland alebo nová streamovacia služba Disney+.

Zdroje: CNBC, https://www.cnbc.com/2020/03/03/lego-is-the-worlds-most-reputable-company-disney-follows.html, Insights.reputationinstitute.com, Bloomberg

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech