Najlepšou univerzitou sveta je Harvard. Ako sa v rebríčku umiestnili tie zo Slovenska?

  • Slovensko má jednu univerzitu v prvej tisícke najlepších škôl sveta
  • Jednotkou je Harvard, ktorý nasleduje až 7 amerických univerzít
  • Česko má v prvej tisícke 7 škôl
Harvard.com
  • Slovensko má jednu univerzitu v prvej tisícke najlepších škôl sveta
  • Jednotkou je Harvard, ktorý nasleduje až 7 amerických univerzít
  • Česko má v prvej tisícke 7 škôl

Harvard sa stal najlepšiou univerzitou sveta. Vyplýva to z novej štúdie ARWU, ktorá každoročne hodnotí univerzity na svete. V prvej desiatke najlepších univerzít je až 8 škôl práve zo Spojených štátov. Harvard v rebríčku nasleduje Standford a Cambridge.

V prvej tisícke najlepších univerzít nechýba ani Slovensko. Univerzita Komenského v Bratislave sa umiestnila medzi 801-900 najlepšími univerzitami. Presná pozícia v rebríčku nie je zverejnená. Oproti minulému roku si však pohoršila. V roku 2018 bola na mieste medzi 701-800.

zdroj: TASR

Pre porovnanie, v prvej tisícke sa nachádza až 7 českých univerzít. Z toho najlepšiou sa stala Karlova Univerzita v Prahe, ktorá sa umiestnila medzi priečkami 201 až 300. Maďarsko má v prvej tisícke 5 a Poľsko až 9 univerzít.

ARWU je (Academic Ranking of World Universities) funguje od roku 2003 a každoročne publikuje správu o najlepších univerzitách sveta. Vydáva ju Šanghajská konzultačná agentúra.

ARWU sa spolieha na transparentné informácie a metodológiu dát. Používa 6 hlavných kritérii pri posudzovaní kvality univerzity.

Medzi ne patrí napríklad počet bývalých a súčasných výhercov Nobelových cien a ocenení v danom odbore, počet vedeckých publikácií v časopisoch Nature a Science alebo počet celkových citácii jednotlivých autorov na základe svetových indexov.

Top Universities in the USAcademic Ranking of World Universities 2019!

Gepostet von Academic Ranking of World Universities am Freitag, 16. August 2019

Zdroj: ARWU

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech