Najmenšie auto na svete váži 59 kilogramov. Je menšie ako chladnička, zmestí sa aj do výťahu

  • Toto auto je dokonca zapísané v Guinnessovej knihe rekordov
  • Pôvodne sa vyrábalo v rokoch 1962 – 1965
  • V roku 2010 sa výroba obnovila
Ilustračná fotografia
Ilustračná fotografia Instagram/matthiasmalmedie, Instagram/simonstahli
  • Toto auto je dokonca zapísané v Guinnessovej knihe rekordov
  • Pôvodne sa vyrábalo v rokoch 1962 – 1965
  • V roku 2010 sa výroba obnovila

Veril by si, že existuje legálne cestné vozidlo menšie ako tvoja chladnička? Peel P50, hrdý držiteľ Guinnessovho rekordu pre najmenšie sériovo vyrábané auto na svete, dokazuje, že aj nemožné je možné.

Tento miniatúrny zázrak však prichádza s cenou, ktorá nie je práve miniatúrna. Za najmenšie auto na svete zaplatíš 118-tisíc eur. Informuje o tom Supercarblondie.com.

K dispozícii je aj v elektrickej verzii

Áno, za tento unikátny stroj zaplatíš toľko, čo za niektoré špičkové luxusné autá s vysokým výkonom. P50 nevyzerá ako výsledok najmodernejšej technológie a inžinierstva, práve naopak.

Jeho pôvod siaha až do rokov 1962 až 1965, kedy ho začala vyrábať spoločnosť Peel Engineering Company na ostrove Man – práve odtiaľ pochádza aj jeho nezvyčajné meno. V roku 2010 sa výroba obnovila v Anglicku, tentoraz už s vylepšenou mechanikou a funkciami.

Prekvapenie však nekončí. Okrem benzínového variantu je Peel P50 k dispozícii aj v elektrickej verzii. Či už je to toto drobné autíčko alebo drevený prototyp Tesly Cybertruck, vozidlá nás niekedy dokážu zaskočiť nečakanými riešeniami.

Auto váži 59 kilogramov 

Technické parametre Peel P50 sú skutočne miniatúrne. P50 meria na dĺžku iba 137 cm a na šírku 99 cm, pričom váži iba 59 kg. Na výlet s celou rodinou teda s týmto autíčkom rozhodne nepomýšľajte. Pohodlne sa v ňom usadí len jeden dospelý (a to nie s najväčším komfortom) a možno ešte malá nákupná taška.

Peel P50 nie je len obyčajné auto. Ako informuje Autobild, jeho dizajn je naozaj netradičný a zaručene upúta pozornosť. Základom autíčka je kompaktná sklolaminátová kabína, v ktorej sa nachádza jediné sedadlo. Dizajn sedadla skôr pripomína pohodlnú záhradnú stoličku než klasické autosedadlo. Do kabíny sa dostanete cez jediné dvere umiestnené na ľavej strane.

Podvozok s rázvorom 1 270 mm sa opiera o tri kolesá. Dve predné kolesá slúžia na riadenie, zatiaľ čo zadné koleso poháňa autíčko vpred. Všetky kolesá sú odpružené vinutými pružinami, aby bola jazda čo najkomfortnejšia.

Pozitívom je však nízka spotreba paliva. P50 dokáže prejsť na jeden liter paliva pôsobivých 161 km, podobne ako študentský projekt elektromobilu, ktorý na jedno nabitie zvláda až 2 575 km. Na druhej strane, od tohto autíčka neočakávaj žiadne rýchlostné rekordy. Maximálna rýchlosť je obmedzená na 45 km/h, čo sa síce nevyrovná bežnému autu, no pre vozidlo tejto veľkosti je to celkom slušné.

Ak teda hľadáš luxusné, štýlové a rýchle auto, P50 nie je pre teba. No ak túžiš investovať do jedinečného kúska automobilovej histórie, Peel P50 je miniatúrnym kúskom neba pre nadšencov. Zaujímavým faktom je, že je menšie ako chladnička a podľa odborníkov sa zmestí aj do výťahu. 

Zdroje: Autobild , supercarblondie.com

Najnovšie videá

Trendové videá