Najmladší slovenský cirkusový akrobat: Svoj život mám poistený v najlepšej poisťovni na svete

  • The House of Dancing Water je unikátne akrobatické predstavenie, ktoré sleduje celý svet
  • Zažiť ho môžeš v čínskom meste Makao, a každé jedno predstavenie je nekompromisne vypredané
  • Za lístok zaplatíš aj 170 eur, no vidieť v ňom môžeš aj Slováka. Je totiž jediným svojho druhu na svete
vargovsky
  • The House of Dancing Water je unikátne akrobatické predstavenie, ktoré sleduje celý svet
  • Zažiť ho môžeš v čínskom meste Makao, a každé jedno predstavenie je nekompromisne vypredané
  • Za lístok zaplatíš aj 170 eur, no vidieť v ňom môžeš aj Slováka. Je totiž jediným svojho druhu na svete

Gymnastika nie je na Slovensku veľmi populárny šport. Možno preto o ľuďoch, ktorí sú v tejto oblasti úspešní veľa netušíme. Má 25 a pochádza z Bratislavy a trénuje od svojich 4 rokov. Ivan Vargovský, s ktorým sme sa rozprávali, sa stal počas svojej kariéry niekoľkonásobným majstrom Slovenska a za svoj najväčší úspech považuje ten z roku 2016, kedy získal 3.miesto na Svetovom pohári v Ľubľane.

zdroj: Archív Ivan Vargovský

Už dva roky je súčasťou Dragone – The House of Dancing Water v čínskom Makao. Ide o jeden z najznámejších a najúspešnejších cirkusových show na svete. Franco Dragone, ktorý je spoluzakladateľom známeho Cirque du Soleil, sa neskôr osamostatnil a vytvoril niekoľko projektov, medzi nimi aj Dragone, v ktorej je akrobatom Slovák Ivan.

zdroj: archív Ivan Vargovský

Ako ste sa vôbec ku takémuto kastingu do The House of Dancing Water dostali?

Všetko to začalo gymnastikou, ktorej som sa venoval cely život, tvrdo som drel. Tréner Martin Zvalo mi raz povedal “O pár rokov ťa vidím v cirkuse ako Jána Petroviča“. To bol prvý Slovák, ktorý sa dostal do cirkusu a je mojim obrovským vzorom. V tom čase som sa na tom len zasmial, nikdy by ma ani len nenapadlo, že to bude realitou.

(Ak poznáš aj ty niekoho so zaujímavým životným príbehom v zahraničí, daj nám vedieť na redakcia@startitup.sk a v ďalších článkoch sa môžeš objaviť aj ty alebo tvoj úspešný kamoš!)

Pár rokov som sa gymnastike stále venoval profesionálne a snažil som sa dosahovať čo najlepšie úspechy. Zúčastnil som sa na mnohých medzinárodných pretekoch, majstrovstvách sveta či Európy.

V 22 rokoch som skončil s gymnastikou súťažne a začal pôsobiť ako tréner. Popri tom som začal vystupovať na rôznych eventoch v akrobatickej skupine Akrobati.SK s Martinom Sákom ktorý pôsobil predtým 6 rokov v The House of Dancing Water.

Rok na to som sa dozvedel zo sociálnych médii, že sa bude konať kasting, tak som neváhal a hneď som poslal prihlášku.

A ako prebiehal?

Kasting sa konal v Budapešti vo februári 2018. Prvý deň sme strávili v gymnastickej telocvični a mali sme na pláne silové a akrobatické testy,  no bolo treba ukázať aj improvizačné a tanečné schopnosti. Druhý deň sme strávili v plavárni, kde testovali naše plavecké schopnosti, hlavne však skoky do vody z veže.

zdroj: Archív Ivan Vargovský

Vy ste sa predtým zúčastňovali skôr športových aktivít a súťaží. The House of Dancing Water je síce športová akrobacia, každopádne treba mať v sebe aj dávku umenia. Vnímate to tak? Vnímate seba ako umelca?

Počas gymnastickej kariéry som sa cítil ako športovec. Až vtedy, keď som začal vystupovať v aktobati.sk, začal som pociťovať, že niečo umelecké by vo mne mohlo byť.

zdroj: Archív Ivan Vargovský

Teraz musím počas vystúpenia prejavovať niekoľko rôznych charakterov, takže sa mi to dostalo pod kožu veľmi rýchlo. Takže áno, vnímam sa ako umelec.

Keď sa podpíše zmluva s tak lukratívnym cirkusom, čo všetko obsahuje? Čo môžete a čo nemôžete robiť, jesť?

Ja osobne som podpísal kontrakt na dva roky už druhý raz. Okrem vystúpení sa musím zúčastňovať na rôznych tréningoch a stretnutiach. Vyžaduje sa od nás byť plne sústredení pri všetkom, čo robíme, aby nedošlo k nehode či zraneniam.

Čo sa týka jedla, môžem jesť čo len chcem. Každý artista má svoj životný štýl. Pre mňa je dôležitá hmotnosť, ktorú sa snažím mať stabilnú. I keď sa stáva že zhreším, veď kto nie?

Môžete spolupracovať aj s inými spoločnosťami či umeleckými telesami, alebo byť súčasťou reklamných kampaní?

Spolupracovať s inými cirkusmi nemôžem a ani by som pri mojom dennom rozvrhu nemal čas na inú prácu . Zatiaľ som nemal možnosť spolupracovať na iných projektoch. Ale ak k tomu dôjde určite to overím.

zdroj: archív Ivan Vargovský

Máte svoje zdravie respektívne život poistený?

Pri mojej práci je potrebné mať kvalitnú poistku keďže denne vykonávam veľmi nebezpečné akrobatické triky. Od zamestnávateľa máme jedno z najlepších poistení na svete. Čiže všetky lekárske návštevy, vyšetrenia, operácie a ďalšie úkony, máme preplatené.

Koľko tréningov máte denne? Máte vôbec nejaký oddych?

Počas týždňa mávame tak 2-3 plánované tréningy, trvajú asi 30-60 minút. Plus mávame ešte dobrovoľné tréningy, ktorých sa môžme zúčastniť. A to ešte nerátam samostatné rozcvičky pred tréningami a pred vystúpením. Pred každým vystúpením si dávam najmenej 30 minút intenzívnej rozcvičky, posilňovania a strečingu.

zdroj: Archív Ivan Vargovský

Doobedia mávam voľné, no to väčšinou prespím.

A čo vystúpenia?

Vystúpenia sú dvakrát denne , päťkrát do týždňa. Ale mávame aj “víkendy” v utorky a stredy.

V akom veku končia akrobati v takomto cirkuse s profesionálnou kariérou?

Je to veľmi individuálne. Každý artista mal počas života aj iné profesie. Každá jedna show je náročná inými spôsobom. A záleží to aj od zranení, ktoré akrobat prekonal. Ja osobne by som bol rád, ak by som dokázal do 40 – 45 vystupovať a potom by som sa pokojne mohol venovať trénerskej profesii.

zdroj: Archív Ivan Vargovský

Je toto váš absolútny cieľ? Dá sa ešte posunúť na lukratívnejšie miesto?

Bol to môj životný sen dostať sa práve na toto miesto. Ale určite sú moje ambície vyššie, chcem sa posunúť aj ďalej respektívne na iné miesto. Určite chcem získať viac skúseností aj v iných cirkusoch.

Vie si Slovák rýchlo zvyknúť na nový kontinent a inú kultúru rýchlo? Oproti Slovensku diametrálne odlišné.

Zavisí to hlavne od povahy človeka. Každý je predsa zvyknutý na svoju komfortnú zónu, ale pre typy, ktoré sú dobrodružnejšie, by to nemal by žiaden problém. Ja osobne som toho názoru, že pokiaľ by išlo o akúkoľvek inú krajinu, adaptácia by bola bezproblémovejšia. Čo si budeme klamať, Čína ako krajina má diametrálne odlišnú kultúru, ľudí aj jedlo, a Slováci na niečo takéto nie sú úplne zvyknutí.

zdroj: Archív Ivan Vargovský

Práve preto som potreboval čas na to, aby som si zvykol. Pravdou je, že stále nedokážem akceptovať niektorých Číňanov, ktorí sa na verejnosti správajú nevychovane a absolútne nevhodne. Toto sa samozrejme, môže stať aj v Európe, ale určite zriedkavejšie.

Čo sa týka jedla, okolitých miest a atrakcií, Ázia je dokonalým miestom na cestovanie a objavovanie.

Chýba vám vôbec Slovensko?

Najviac mi chýba rodina a priatelia. Okrem toho som zatiaľ neprišiel na to, čo by mi vyslovene chýbalo.

zdroj: Archív Ivan Vargovský

Cestujete s Cirkusom? Máte priestor aj na súkromné výlety?

Cirkus je stabilný a necestuje vôbec. Je to kvôli tomu, že má bazén s objemom 14 miliónov litrov. Pre porovnanie, toľkoto vody by dokázalo zaplniť asi päť olympijských bazénov. Každé 3-4 mesiace máme deväť dní voľna. Vtedy sa snažíme so snúbenicou objavovať svet a cestovať do rôznych krajín.

zdroj: Archív Ivan Vargovský

A kam cestujete najbližšie?

Na Slovensko za dovolenkou. Aktuálne sa rušia lety kvôli novému koronavírusu. Teda ešte nevieme, či nás vôbec pustia “domov”.

Ako teda vyzerá aktuálna situácia v Makao? Sú akrobati bezpečnostne školení ohľadom koronavírusu?

Mali sme stretnutie, kde nám vysvetlili, ako sa chrániť a postupovať pri tomto víruse.

Naša show bola pred pár dňami zrušená. Možno ste zaregistrovali, že sa v krajine zrušili akcie a vystúpenia spojené s oslavami Čínskeho nového roku. Stalo sa tak práve z bezpečnostných dôvodov.

Aktuálne nám oznámili, aby sme v rámci hroziaceho zdravotného rizika prišli do práce až o 10 dní, ak sa samozrejme situácia nezhorší. Takže zatiaľ máme karanténu. Z domu nevychádzame, raz za čas chodíme nakupovať, aj to iba v noci, aby sme neboli v kontakte s veľkým množstvom ľudí.

Epicentrum Wu-chan je od Makao vzdialené približne 1 000 km. To je celkom dosť v porovnaní so slovenskými vzdialenosťami. Kedže sme prednedávnom oslávili Čínsky nový rok, tak z Wu-chan vycestovalo do sveta veľa obyvateľov. Vtedy nastalo riziko a panika, že sa vírus rozšíri. Treba si však dávať pozor, aj keď nežijete v Číne, alebo do nej priamo necestujete.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá