Najnovší prieskum ukazuje, komu mladí Slováci spoločne dlhujú niekoľko miliónov eur

  • Nedovŕšili ešte ani 30 rokov a spolu dlhujú telekomunikačným spoločnostiam niekoľko miliónov eur
  • Nízke úrokové sadzby dostali množstvo Slovákov do finančných problémov
  • Mladí dlhujú aj bankám a nebankovkám, a to približne 19 miliónov eur
simon-maage-706908-unsplash
Unsplash
  • Nedovŕšili ešte ani 30 rokov a spolu dlhujú telekomunikačným spoločnostiam niekoľko miliónov eur
  • Nízke úrokové sadzby dostali množstvo Slovákov do finančných problémov
  • Mladí dlhujú aj bankám a nebankovkám, a to približne 19 miliónov eur

Slováci do 28 rokov síce dobre zvlá­dajú nové tech­no­ló­gie a majú veľké am­bí­cie, ob­čas im však chý­bajú prak­tické ve­do­mosti a ochota sa uskrom­niť, aby zvládli ná­klady na vlastný život.

Sociálne médiá mladých navádzajú na to, aby mali v rukách každý nový výdobytok doby a na nástenke fotky z Dubaja. Ak na to nemajú, nie je nič ľahšie, ako si požičať. Veď by bol priam hriech nevyužiť historicky najnižšie úrokové sadzby. Ničím ojedinelým nie sú ani prípady, kedy si skupina mileniálov zoberie niekoľkotisícový úver len na to, aby sa mohli ísť zabaviť do Amsterdamu. Veď predsa sú lacné letenky. Úver však zrazu nemajú z čoho splácať, a tak si zoberú ďalší na splácanie toho prvého.

Finančnú negramotnosť mladších ročníkov podľa EOS KSI, ktorá sa zaoberá manažmentom pohľadávok, pociťujú aj telekomunikačné spoločnosti. Tým dlhuje peniaze až 12-tisíc Slovákov do 28 rokov. Informáciu priniesol portál Aktuality. V tejto vekovej skupine je ich najviac a spolu majú zaplatiť vyše 5,3 milióna eur. Ide o nesplácané pohľadávky v ťažkej delikvencii s omeškaním splácania aj jeden rok.

Jednotlivec má pritom na svojom konte dlh až vo výške 8580 eur. K takejto vysokej sume sa môžu dopracovať ľudia, ktorí mali napríklad extrémnu spotrebu na prenose dát doma, ale ešte pravdepodobnejšie v zahraničí alebo jednoducho prekročili predplatené balíky tým, že telefonovali na neznáme čísla do iných krajín.

Veľmi zaujímavý je vzťah mladých s nebankovkami a bankami. Minulý rok si Slováci od bánk požičali na bežnú spotrebu vyše 3,2 miliardy eur. Pre porovnanie, v roku 2009 to bolo takmer štvornásobne menej. Vyplýva to z údajov NBS za segment domácností a neziskových inštitúcií slúžiacich domácnostiam.

V súčasnosti mladšia generácia dlhuje bankám a nebankovkám v skutku astronomické sumy. Spolu ide o približne 19 miliónov eur. Dlžníkov je však o niečo menej, je ich približne 6-tisíc. Opäť ide o záväzky po lehote splatnosti, ktorých neúspešné vymáhanie banky a nebankovky presunuli na inkasnú spoločnosť EOS KSI. Ďalšie záväzky majú mladí ľudia v poisťovniach či lízingových spoločnostiach. Vyše 1,2 milióna eur dlhujú napríklad za škody, ktoré spôsobili nepoistenými autami.

V skupine dlžníkov sa samozrejme nachádza aj určité percento vysokoškolákov. Tí majú k dispozícii na život v priemere asi 270 eur. Najväčšia časť z nich peniaze stále dostáva ako dar. Sponzormi sú rodičia aj starí rodičia. Z prieskumu však vyplýva, že každý ôsmy vysokoškolák si žiadne peniaze bokom neodkladá. Takmer polovica z tých, ktorí si nesporia, uvádzala ako najčastejší dôvod nedostatočný príjem alebo to, že minú všetky peniaze, ktoré dostanú.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech