Najobľúbenejší nápoj Slovákov. Týchto 7 pivovarov v centre Bratislavy, si varia vlastné pivá

  • V týchto podnikoch máš garanciu toho, že ti načapujú to najčerstvejšie pivo
  • Pozreli sme sa na pivovary v Starom Meste, ktoré si varia vlastné pivá
BeFunky-collage-62
Petra Stanová
  • V týchto podnikoch máš garanciu toho, že ti načapujú to najčerstvejšie pivo
  • Pozreli sme sa na pivovary v Starom Meste, ktoré si varia vlastné pivá

Ak si milovník piva, v Bratislave si prídeš na svoje. Len v okruhu pár metrov nájdeš niekoľko barov, reštaurácii a pivovarov, ktoré čapujú lahodné slovenské, české ale aj tie zo zahraničia. My sme sa dnes pozreli na tradičné slovenské pivovary, ktoré si varia vlastné pivá. U týchto podnikov máš garanciu toho, že ti načapujú to najčerstvejšie.

Bratislavský meštiansky pivovar

Varenie piva v Bratislave má stáročnú tradíciu. Súčasný pivovar na svojich stránkach uvádza, že už v polovici 15. storočia získalo jedenásť pivovarníkov na Zuckermandli povolenie variť pivo. V tých časoch sa pivo varilo v malom a konzumovalo priamo u  producenta.

Takáto výroba však bola neperspektívna, preto za aktívnej podpory mestských radných pánov vznikol v roku 1477 prvý bratislavský pivovar. Stál na rohu dnešnej Laurinskej ulice a Rybnej brány, dnes už však neexistuje. 

Meštiansky pivovar bol Bratislavčanmi mimoriadne obľúbený, nielen pre vynikajúce pivo a pre svoju polohu blízko dunajského nábrežia, ale hlavne pre vychýrenú pivovarskú reštauráciu s kvalitnou kuchyňou, ktorá bola jeho súčasťou.

pivovar
zdroj: Petra Stanová

Podávali sa v nej všetky kulinárske zázraky takmer každej z kuchýň desiatich národností zastúpených v meste, zjednotených do skvelej kuchyne. 

Likvidácia pivovaru sa konala krátko po oslave jeho dve storočnice. Posledné pivo opustilo jeho brány roku 1968. Meštiansky pivovar zbúrali kvôli stavbe mosta SNP.

Pivovar má dnes dve nové prevádzky, jednu na Drevenej ulici a druhú na Dunajskej ulici. Disponuje aj reštauráciou, v ktorej podáva chutné slovenské klasiky. Pivovar sám hovorí, že podáva „veľké pivo za malú cenu„. Veľký bratislavský ležiak ťa tu vyjde na 1,5 eura

Fabrika the Beer Pub

Pivovar Fabrika si varí vlastné pivo, ale čapuje aj české pivo značky Pilsner Urquell. Podnik si dá na správne načapovanom pive záležať preto hovorí, že ak ti ho načapujú zle, môžeš ho vrátiť. „Samozrejme každý správny pivár vie, že veľmi dôležité je to, ako sa samotné pivo načapuje a to je u nás prvoradé, znamená to, že ak u nás dostanete zle načapované pivo, môžete si ho vymeniť za nové.

V pivovare si môžeš vybrať medzi štyrmi vlastnoručne uvarenými pivami. 12-stupňový ležiak plzenského typu je vyrobený z kvalitných moravských sladov a českých chmeľov. Pivo sa podľa majiteľov vyznačuje bohatou penou a tradične miernou horkosťou. Za jedno veľké zaplatíš 2,30 eur.

Ak máš radšej silnejšie pivá, je tu pre teba 14-stupňová APA, ktorá stojí 2,9 eur alebo tmavého Dark lagera, ktorého ponúkajú za 2,8 eur.

Pivovar varí aj svetlé pšeničné pivo. „Má príjemnú arómu, ktorú okamžite sprevádza chuť citrusových plodov, muškátu, vanilky, banánov, až po končiacu jemne kyslú osviežujúcu chuť citrónov. Pivo, ktoré má byť mútne a kyslé,“ opisujú tvorcovia piva na svojom webe. Za pol litra tu zaplatíš 2,6 eur.

Kláštorný pivovar

Pivovar taktiež patrí k tým tradičnejším. Ako sami uvádzajú, roku 2015 im prior Milosrdných bratov posvätil varňu a priestory v pôvodných kláštorských pivniciach pod Flagshipom.

Ako prvé pivo uvarili 11-stupňového Kláštorného ležiaka. Varia ho bez pridania prídavkov alebo zmesí, čiže vždy z čerstvo namletého sladu, filtrovanej vody, žateckého chmeľu a pivovarských kvasníc.

Okrem ležiaka, ktorý tam nájdeš za 1,9 eur, môžeš vyskúšať aj jeho tmavú verziu za rovnakú cenu. Na výber je taktiež aj Kláštorný špeciál, ktorým ťa pivovar vždy prekvapí, medové 13-stupňové pivo, ktorého 0,3 litra stojí 2,8 alebo študentská „devinka“, ktorá ťa vyjde na 1,7 eur.

Z každého piva máš možnosť vyskúšať aj jeho maxi litrovú verziu.

Ružinovský pivovar Komín 

Miletička je známa aj za našimi hranicami. Je to miesto, kde nájdeš od cenovo výhodných záclon do obývačky, vreckové nože, čerstvú zeleninu ale aj dokonalé Bum Bo Nam Bo. 

Trhovisko Miletičova má svoju históriu, ktorá siaha až do 19. storočia. Z minulosti sa zachovalo aj pár pôvodných priestorov. Aj napriek niektorým historizujúcim prvkom  pôsobí budova veľmi moderne a to najmä v interiéroch. Dominantou  je veža a komín, ktorý je dnes symbolom pivovaru a reštaurácie pod ním.

Ružinovský pivovar Komín sa otvoril v roku 2015 a momentálne cez 8 narazených píp ponúka 3-4 pivá, ktoré sa varia v samotných priestoroch pivovaru. 

Mileticova mileticka trh komin
zdroj: Petra Stanová

Ako uvádzajú sami prevádzkovatelia, v roku 2017 nadviazali na myšlienku rozvoja pivovarníctva na Slovensku a po dvoch rokoch od otvorenia Ružinovského pivovaru Komín ho rozšírili o druhý minipivovar –Mestský pivovar Alžbetka. Nachádza sa v centre Bratislavy a hrdo nesie meno po arcivojvodkyni Alžbete Márii Rakúskej.

Momentálny nápojový lístok ponúka 11-stupňový svetlý ležiak, ktorý sa predáva za 1,5 eur a polotmavý 12-stupňový za 2,1 eur. Pivovar Komín má taktiež vo svojej ponuke aj 15-stupňovú ipu za 2,5 eur. Lístok je rovnaký v oboch prevádzkach.

Minipivovar Richtár Jakub

Minipivovar Richtár Jakub dostal názov podľa významného rodu bratislavských richtárov. Rod Jakubovcov bol na konci 13. storočia a v prvej polovici 14. storočia významným rodom bratislavských richtárov. Dnes sa u Jakuba varí rovnomenné pivo.

Naše pivo je do výčapu vedené priamo z pretlačného tanku. Tým nevznikajú žiadne transportné ani teplotne „šoky“, ktoré pivu nerobia dobre,“ uvádzajú prevádzkovatelia podniku na svojej stránke. 

Na výčape vždy nájdeš narazených 13 čapovaných pív. Základ tvorí domáca produkcia, zvyšok je z rôznych slovenských i zahraničných minipivovarov. Momentálne pivovar čapuje svojho svetlého 12-stupňového ležiaka Jakuba za 2,3 eur, 13-stupňovú Katarínu za 2,3 eur a 10-stupňovú Annu za 2,3 eur.

Pivovar Shenk – Výčap U Ernőho

Výčap U Ernőho už pre viacerých Bratislavčanov žijúcich v Starom Meste predstavuje piatkový rituál. Ako sami uvádzajú, ich pivá sú vyrobené nielen z vody, jačmenného sladu a chmeľu, ale aj pšenice, ryže, kukurice či raže.

Pri príprave piva radi experimentujeme a pivo nedáme do distribúcie, kým s ním nie sme 100% spokojní. Používame vlastné receptúry a poctivé suroviny, aby sme vám dali to najlepšie. Každé naše pivo v sebe ukrýva príbeh a divokú cestu. A hlavne, netreba to brať vážne, je to len pivo,“ uvádza Shenk na svojej stránke.

pivovar
zdroj: Petra Stanová

Ponuky pív sa dosť často menia. My sme mali minulý týždeň možnosť vybrať si z 8-stupňového Donalda, ktorý je ipa, 11-stupňovej Pamely a 11-stupňového ležiaka Bohumila pričom každé pivo bolo po 2,4 eur

Stupavar Beer Pub

Stupavské pivo Stupavar patrí so svojou širokou ponukou medzi jedno z najobľúbenejších pív, ktoré si môžeš dať v Bratislavskom kraji čerstvo načapovať. 

Stupavar spustil oficiálnu výrobu piva v januári 2013. Hneď v prvom roku pôsobenia vyvolal záujem laickej, ale aj odbornej verejnosti, čoho výsledkom boli tri ocenenia pivovarníckej asociácie malých a nezávislých pivovarov na Slovensku v troch ketegóriach: Pivovar roka 2013, Objav roka 2013 a Sládek roka 2013.

Od tohto obdobia má Stupavar už viac ako desiatku receptúr na spodne aj vrchne kvasené pivá, ktoré distribuuje do podnikov na výčap alebo svojej podnikovej predajne.

V roku 2016 prešiel pivovar rozširovaním technológie, čoho výsledkom je zdvojnásobenie výroby na rovnakej ploche s rozšírením výroby pre vrchne kvasené piva.

pivovar
zdroj: Petra Stanová

V Bratislave si ho môžeš vychutnať v Stupavar Beer Pube, ktorý pravidelne aktualizuje svoju ponuku na Facebooku

Starosloviensky pivovar 

Starosloviensky pivovar bol založený v decembri 2011, ako uvádzajú sami prevádzkovatielia, prvú várku uvarili v apríli 2012 a oficiálne sa otvorili brány pivovaru 1.mája 2012.

Nakoľko sme potrebovali navýšiť našu výrobnú kapacitu a v priestoroch v Bratislave už to nebolo možné, tak sme v r. 2014 presťahovali náš pivovar do Moravského Svätého Jánu, kde sme založili Svätojánsky pivovar a momentálne varíme naše pivečká v 1000 litrov veľkej varni,“ píše pivovar.

V bratislavskej prevádzke na Vysokej 15 je ponuka pív naozaj široká. Avšak samotný cenník je zverejnený len v samotnom pube. 

Pivovar však robí viacero akcii, napríklad pred nedávnom na svoje narodeniny zlacnel všetky veľké pivá na 1,28 eur.

Zdroje: Bratislavský meštiansky pivovar, Fabrika Beer Pub, Klastorny pivovar, Pivovar Komin, Pivovar Alžbetka, Minipivovar Richtár Jakub, Shenk, Stupavar, Starosloviensky pivovar

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech