Najobľúbenejšia destinácia obhájila svoj titul: Motorom krajiny je turizmus

  • Ocenenie získal na základe cestovateľských recenzií na platforme Tripadvisor
  • Mesto patrí do špičky turizmu
dovolenka, žena, ryanair
Unsplash/Markus Winkler, Angelo Pantazis
  • Ocenenie získal na základe cestovateľských recenzií na platforme Tripadvisor
  • Mesto patrí do špičky turizmu

Ľudia si stále a dookola pochvaľujú jednu destináciu, ktorú miluje aj mnoho Slovákov. Tripadvisor, najväčšia cestovateľská sprievodcovská platforma, uverejnil rebríček tých najlepších z najlepších na udeľovaní ocenení Travellers‘ Choice Best of the Best Destination Awards 2023.

Prvé miesto v rebríčku obľúbenosti svetovej destinácie získal po druhýkrát v histórii z celkovo dvoch ročníkov opäť Dubaj, teda svoju pozíciu si obhájil. Ocenenie získal na základe cestovateľských recenzií na platforme Tripadvisor.

Toto opätovné uznanie len ukazuje, ako sa mesto snaží ekonomiku a priemysel orientovať práve smerom k turizmu a napĺňať tak víziu šejka Mohammeda bin Rašída Al-Maktúma, predsedu vlády Spojených Arabských Emirátov a „panovníka“ Dubaja.

Dubaj
zdroj: TS/Tripadvisor/Dubaj

Podarilo sa mu urobiť z mesta Dubaj najnavštevovanejšie a najobľúbenejšie mesto na život na tomto svete.

Víťazov tejto ankety Tripadvisor Travellers‘ Choice Award označujú milióny cestovateľov zo sveta. Sú to tí cestovatelia, ktorí nechávajú svoje nezaujaté recenzie a názory na nimi navštevované destinácie. Rebríček tohto roka bol zostavovaný za obdobie 12 mesiacov od 1. novembra 2021 do 31. októbra 2022.

AIN DUBAI
zdroj: TS/Tripadvisor/Dubaj

Neustála podpora cestovného ruchu

Dubaj začal rok 2023 zrušením 30-percentnej dane z predaja alkoholu. Zároveň prestáva vyberať poplatok za licenciu na alkohol, samotná licencia však bude potrebná naďalej. Cieľom je podporiť kľúčový sektor cestovného ruchu v situácii, keď konkurencia zo strany susedov rastie. Informovali o tom server BBC a denník Financial Times.

Dubaj uvoľňoval pravidlá v tejto oblasti už dlhší čas. Najnovšie kroky sú považované za úsilie výraznejšie zvýšiť atraktivitu Dubaja pre zahraničných návštevníkov. Rozhodnutie, ktoré vstúpilo do platnosti 1. januára, bude predbežne trvať jeden rok, pričom ako uviedol Financial Times, toto obdobie je považované za testovacie.

Dubaj roky lákal viac turistov než jeho susedia. Čiastočne k tomu prispela vyššia tolerancia emirátu a omnoho liberálnejší životný štýl. V poslednom období mu však vzrástla konkurencia zo strany bohatších susedov, ktorí sa usilujú znížiť závislosť od produkcie ropy práve rozvojom oblasti cestovného ruchu a finančníctva.

Saudská Arábia, ktorá bola v minulosti vysoko závislá od predaja ropy, v poslednom období investuje do rozvoja nových sektorov a výraznejšie sa otvára oblasti zábavy.

Podľa Financial Times začal Rijád vo väčšej miere prezentovať historické pamiatky krajiny a uvažuje o legalizácii predaja alkoholu. Katar, ktorý sa zahraničiu prezentoval najmä počas Majstrovstiev sveta vo futbale, rovnako výrazne zvýšil investície do oblasti cestovného ruchu a pohostinstva.

Ich motorom je turizmus

Počet pasažierov Medzinárodného letiska Dubaj v treťom kvartáli roka 2022 prekročil predpandemickú úroveň. Počas júla až septembra letisko vybavilo 18,5 milióna cestujúcich. V prvom kvartáli 2020, čiže tesne pred začiatkom pandémie ochorenia COVID-19, cez letisko prešlo 17,8 milióna pasažierov.

Rast počtu cestujúcich je vítanou správou pre ekonomiku Dubaja, ktorej motorom je turizmus. Na hrubom domácom produkte emirátu sa turizmus podieľa zhruba 12 percentami.

Od začiatku roka do záveru septembra cez letisko v Dubaji prešlo 46 miliónov cestujúcich, čo bolo 72 percent predpandemickej úrovne. Generálny riaditeľ letiska Paul Griffiths pre tlačovú agentúru The Associated Press povedal, že za celý tento rok jeho firma očakáva viac ako 64 miliónov pasažierov.

Odhadovaný celoročný počet cestujúcich je však stále vzdialený predpandemickej úrovni 86,4 milióna v roku 2019. Podľa Griffithsa letisko očakáva, že celoročný počet jeho pasažierov sa na úroveň z obdobia pred pandémiou dostane v roku 2023.

Zdroje: TS/Tripadvisor, TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá