Najobľúbenejšie turistické destinácie sa presunú do krajín, ktoré by si naozaj nečakal

  • Turizmus mení smer, pozornosť sa obracia na rozvíjajúce ekonomiky
  • Očakáva sa, že v tomto roku sa celosvetovo uskutoční 1,4 miliardy ciest - o 5 percent viac ako vlani
pexels-photo-346885 (1)
Pexels.com
  • Turizmus mení smer, pozornosť sa obracia na rozvíjajúce ekonomiky
  • Očakáva sa, že v tomto roku sa celosvetovo uskutoční 1,4 miliardy ciest - o 5 percent viac ako vlani

Celkový objem tržieb z cestovného sa blíži k 2,5 biliónu dolárov. Tvrdí to Wouter Geerts, autor správy Euromonitor International Megatrends Shaping the Future of Travel, kde tiež avizuje, že Eiffelova veža, Stonehenge a iné topky z najväčších turistických atrakcii súčasnosti už v roku 2030 „nebudú v kurze“.

Turisti z celého sveta zmenia smer. Na zozname cestovateľských kníh budú najväčšími atrakciami Žlté hory a Šanghajská veža. Čína tak v turistickom ruchu prekoná Francúzsko.

Čína dosiahne prvenstvo aj v počte turistov. V zámorí ich v nasledujúcom desaťročí bude viac ako príslušníkov akejkoľvek inej krajiny. Môžu sa to vyššie príjmy, ktoré im otvárajú dreve do sveta.

„Destinácie ako Čína sú pripravené na zvýšenie cestovnom ruchu, pričom konkrétne Čína sa má do roku 2030 presadiť ako hlavný cieľ turistov,“ povedal na World Travel Market v Londýne vedúci oddelenia Euromonitor International Caroline Bremner.

V správe Euromonitoru sa odhaduje, že do Číny každoročne do konca nasledujúceho desaťročia príde 127 miliónov turistov, pričom očakáva nárast cestovania po krajine aj od svojich občanov. Do Francúzska príde „len“ 126 miliónov cestovateľov a do USA 116 miliónov.

Atraktivitu ázijského regiónu zvyšujú aj plánované olympijské hry v Tokiu a zimné olympijské hry v Pekingu. Cestovnému ruchu prospieva aj postupný proces uvoľňovania vízových obmedzení. Až 80% turistov v Azii pochádza z tamojšieho regiónu.

10 najrýchlejšie sa rozvíjajúcich turistických destináciami medzi rokmi 2016 a 2026 budú okrem Číny, India, Uganda, Brunej, Thajsko, Mjanmarsko, Omán, Mozambik a Vietnam. Cestovný ruch je dobrý biznis. Čína ale investovala, aby mu umožnila rozmach a to najmä zlepšením infraštruktúry, upravením  noriem, politík a iniciatív.

V indexe Fóra v roku 2017 Čína poskočila na 15. miesto v rebríčku výnimočných prírodných a kultúrnych zdrojov. Čína má veľký potenciál a mohla by ešte viac zlepšiť svoju konkurencieschopnosť a to riešením enviromentálnych problémov.  Kvôli tomu, že v Číne sa vyrába takmer všetko a nepatrí medzi najčistotnejšie národy, mnohé územia a najmä rieky sú dramaticky znečistené. Krajina ale na zlepšeniach pomaly pracuje.

Zdroj: World Economic Forum

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá