Na pulty tohto reťazca prinášajú chuť pravej paradajky. Obľúbili si ich stovky Slovákov

  • 79 % Slovákov má najradšej paradajky, vyplýva to z prieskumu spoločnosti BILLA
  • V ich reťazcoch nájdeš až 700 ton voľných paradajok
  • Šťavnatú zeleninu sem dováža Paradajkovo, skupina OVOZELA aj Greencoop
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • 79 % Slovákov má najradšej paradajky, vyplýva to z prieskumu spoločnosti BILLA
  • V ich reťazcoch nájdeš až 700 ton voľných paradajok
  • Šťavnatú zeleninu sem dováža Paradajkovo, skupina OVOZELA aj Greencoop

Zelenina či ovocie sú v nákupných košíkoch Slovákov samozrejmosťou. Okrem toho, že hľadáme kvalitné a chutné suroviny, stále viac sa zameriavame aj na lokálne farmárske výrobky. Medzi tie najobľúbenejšie patria napríklad paradajky, uhorky, ale aj mrkva či zemiaky. Aj napriek tomu, že domáce produkty obľubuje stále viac zákazníkov, dodávatelia musia spĺňať prísne podmienky. Podľa obchodného reťazca BILLA sem patrí kvalita, schopnosť dodávateľa vyrábať dostatočné množstvo surovín a aj cena.

Iba máloktorým dodávateľom sa teda podarí všetky tieto podmienky splniť. Jedným z reťazcov, ktorý predávajú najviac slovenských výrobkov, je práve BILLA. V ich predajniach nájdeš päť lokálnych producentov ovocia a zeleniny.

„Záleží nám na tom, aby si naši zákazníci mali možnosť vybrať z pestrej ponuky lokálneho slovenského ovocia a preto si môžu vybrať aj výlučne slovenské produkty s označením Slovenská farma. Viacero druhov ovocia a zeleniny by v našich podmienkach nedozrelo, preto máme v ponuke aj ovocie a zeleninu od overených dodávateľov z kontrolovaných sadov zo slnečnejších prímorských oblastí,“ uviedla hovorkyňa siete predajní BILLA Kvetoslava Kirchnerová.

zdroj: BILLA

Podľa prieskumu spoločnosti, najobľúbenejšou zeleninou Slovákov je paradajka, preferuje ju až 79 % opýtaných. Práve paradajky pochádzajú od 3 najlepších slovenských výrobcov, a to Paradajkovo, skupina OVOZELA a Greencoop. Slovenské paradajky sa dajú v obchodnom reťazci zakúpiť počas celého roka. Z toho je 700 ton voľných paradajok a 5,5 milióna balení.

„Slováci si čoraz viac potrpia na lokálnosť produktov, ktoré k nám nemuseli v kamiónoch cestovať aj niekoľko dní. BILLA preto dáva priestor slovenským dodávateľom zeleniny a ovocia. Patrí sem napríklad Paradajkovo, skupina OVOZELA, Greencoop, Vitazel Agromacaj, Boni Fructi či Paulis. Ide o slovenských pestovateľov, ktorých názov by si si mal zapamätať. Práve oni totižto veľký reťazec pravidelne zásobujú zeleninou a ovocím, ktoré bolo vypestované v lokálnych podmienkach,“ vyjadrila sa BILLA.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Obaly na paradajky zabezpečujú samotní dodávatelia a BILLA sa s nimi snaží rokovať o ekologických alternatívach. Napríklad, sa im podarilo vymeniť zeleninu v plastových vaničkách za papierové. Podobná udržateľná budúcnosť čaká aj čučoriedky. Uhorky balia do plastu, kvôli rýchlo zhoršujúcej sa kvalite, pokiaľ zelenina zabalená nie je. Reťazec podľa svojich slov skúšal uhorky nebaliť, no rýchlejšie zoschli a zožltli, čo viedlo k väčšiemu plytvaniu potravinami.

Prieskum spoločnosti ukazuje, že zeleninu či ovocie kupuje aspoň raz za dva týždne 9 z 10 Slovákov. Zo štatistiky taktiež vyplýva, že pri nákupe ovocia a zeleniny zohráva hlavnú úlohu chuť, čerstvosť, kvalita a cena ako aj lokálnosť. Hneď po obľúbených paradajkách máme radi hlavne mrkvu a zemiaky, ktoré pre BILLU dodávajú Agromacaj, Vitazel či Paulis. Za nimi nasledujú uhorky, ktoré preferujú dve tretiny opýtaných a TOP 5 uzatvára paprika.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Z ovocia máme zase najradšej jahody, banány, ale aj hrozno. „Jahody jednoznačne patria medzi najobľúbenejšie ovocie, je však možné, že prvú priečku im zabezpečila aj ich sezóna, ktorá prebiehala práve počas dopytovania. Na druhom mieste sa umiestnili banány so 62 %, nasledujú jablká s 58 % a hrozno s 56 %. TOP 5 uzatvárajú čučoriedky. K obľúbenosti na úrovni zhruba 50 % sa tesne priblížili ešte čerešne, mandarínky a hrušky,“ uviedol Michal Vyšinský z prieskumnej agentúry 2muse.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech