Najočakávanejšie lietadlo sveta zahájilo prevádzku, hovoria o ňom ako o lietajúcej veľrybe

  • Oproti predošlej generácii by sa podľa spoločnosti malo zvýšiť množstvo prepravy až o 30%
  • Beluga XL by sa mala stať úplne najväčším lietadlom na svete z pohľadu nákladného priestoru
BeFunky-collage-5
S.Ramadier/Airbus
  • Oproti predošlej generácii by sa podľa spoločnosti malo zvýšiť množstvo prepravy až o 30%
  • Beluga XL by sa mala stať úplne najväčším lietadlom na svete z pohľadu nákladného priestoru

Spravodajský portál CNN informuje, že do prevádzky oficiálne vstúpilo jedno z najočakávanejších lietadiel na svete – Airbus Beluga XL. Svoj prvý let uskutočnilo minulý týžden a zaradilo sa tak k jednému zo šiestich najväčších lietadiel, ktoré sú v súčasnosti v prevádzke. Beluga XL by sa mala stať aj úplne najväčším lietadlom na svete z pohľadu nákladného priestoru.

Lietadlo však nie je určené pre klasické osobné lety, keďže ide o nákladné lietadlo, ktoré predstavuje najnovšiu generáciu modelu Beluga.

Beluga XL ako lietajúca veľryba

Charakteristickou črtou tohto lietadla je predovšetkým jeho tvar, ktorým pripomína veľrybu. Dizajn lietadla bol vybraný na základe ankety spoločnosti, ktorej sa zúčastnilo 20-tisíc zamestnanco.

Okrem zábavného dizajnu, ktorý si podľa kapitána obľúbili všetci zamestnanci, je hlavnou výhodou predovšetkým väčší priestor či aerodynamická účinnosť lietadla. V praxi to znamená, že lietadlo má možnosť transportovať väčšie množstvo nákladu, než to bolo v prípade starého modelu. Oproti predošlej generácii by sa podľa spoločnosti malo zvýšiť množstvo prepravy až o 30%.

„Lietadlo je pre ich spoločnosť ikonické. Pre Airbus je to pracovný kôň a niečo viac ako len lietadlo,“ dodáva Christophe Cail, vedúci programu Beluga XL.

zdroj: airbus.com

Diely pre stroje sú vyrábané v jedenástich linkách vo viacerých mestách v Európe. Momentálne s Belugou XL podstupujú letecké skúšky, ktoré by mali overiť spoľahlivosť tohto stroja.

Kapitán lietadla Cail pritom hovorí o tom, že lietanie v Beluge je na nerozoznanie od počítačového simulátora.

Zdroje: CNN, airbus.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK