Najpresnejšia predpoveď tejto zimy: V ktorom mesiaci bude na Slovensku najviac snežiť? (PREHĽAD)

  • Vo väčšine Európy by mali byť vyššie teploty
  • Snežiť u nás bude najviac až na začiatku budúceho roka
sneh počasie zima
Ilustračný obrázok, TASR/Ján Krošlák, Severe Weather/Andrej Flis
  • Vo väčšine Európy by mali byť vyššie teploty
  • Snežiť u nás bude najviac až na začiatku budúceho roka

Meteorologická zima (december, január, február) je už za dverami, a tak sú na rade prognózy na tohtoročnú zimnú sezónu. Najnovšie predpovede, ktoré sú čoraz presnejšie, ukazujú, že najbližších pár mesiacov aj vďaka prúdu El Niño nebude len o hustom snežení.

Portál Severe Weather zhromaždil najnovšie predpovede od dvoch najpovolanejších zdrojov – organizácie Európske centrum pre strednodobé predpovede počasia (ECMWF) a agentúry UK Met Office (UKMO). Oba modely predpovedajú pre Európu celkovo slabšie sneženie, než je normálne, s výnimkou Álp a vyšších oblastí severnej Európy.

Najviac by na našom území malo snežiť až vo februári

Podľa predpokladov by vo väčšine Európy mali byť vyššie teploty v porovnaní s tými priemernými. S chladnejšími teplotami by do kontaktu mali prísť obyvatelia najmä na severe a severozápade Európy. Nad Európou bude teda prevládať teplejšie a vlhké prúdenie zo severného Atlantiku do Európy.

Potenciálne scenáre sneženia sú obmedzené na vyššie nadmorské výšky s občasnými vpádmi sneženia aj do nižších polôh. V prípade zrážok sa vo veľkej časti Európy očakávajú normálne až nadpriemerné zrážky. Predpoveď sneženia ukazuje, že by nad Európou malo byť menej snehu, ako je dlhodobý priemer, a to aj napriek nadpriemerným zrážkam.

ECMWF a UKMO sa zhodujú v decembrovej predpovedi, podľa ktorej by malo snežiť prevažne v oblastiach Škandinávie, alpského regiónu Ruska, Turecka či Gruzínska. V prípade januára by najvýznamnejšiu nádielku snehu mali dostať na juhu Maďarska v Rumunsku, Rakúsku či na západe Ukrajiny. 

sneh zima chlad počasie
zdroj: TASR/AP/Mindaugas Kulbis, TASR/Daniel Stehlík

Vo februári sa medzi krajiny s predpokladaným najväčším snežením radí Veľká Británia, Švajčiarsko, sever Talianska, Maďarsko či sever Chorvátska. Podľa predpovede UKMO by počas druhého mesiaca budúceho roka malo intenzívne snežiť aj v našich susedných krajinách, vrátane severu a východu Slovenska.

Podľa portálu Severe Weather je normálne mať pri predlžovaní prognózy rozdielnu predpoveď medzi dvoma modelmi. V roku 2022 bola v predpovedi úspešnejšia ECMWF.

Pokiaľ zabudneš na svoju „snežnú“ povinnosť, hrozí ti pokuta

Vzhľadom na to, že na území Slovenska už začalo snežiť, vodiči by nemali zabúdať na jednu zo svojich povinností, ktorá sa spája práve so snehom. Za jej odignorovanie totiž môžu dostať pokutu, no tiež ohroziť premávku, ako sme ťa informovali v tomto článku.

Kým sa o sneh na vozovke starajú cestári, o sneh na vozidle sa musia postarať práve vodiči. Aj napriek tomu, že si mnohí povedia, že ide o detail, ktorému nemusia venovať pozornosť, opak je pravdou. Je to totiž činnosť, ktorá je uložená zákonom, píšu Autoviny.sk.

Túto povinnosť stanovuje § 38 odst. 4 Zákona o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Píše sa tu, že vodič vozidla je pred jazdou povinný odstrániť z vozidla a nákladu kusy ľadu a snehu, ktorým hrozí počas jazdy uvoľnenie. Ak teda vodič pred jazdou na aute nájde sneh, mal by sa ho zbaviť, inak auto nie je vhodné na prevádzku na verejnej komunikácii. Za ignorovanie tejto povinnosti vodičovi hrozí pokuta vo výške od 30 do 50 eur.

Okrem kapoty, strechy a ďalších častí auta by však svoju pozornosť vodiči mali upriamiť aj na tabuľku s evidenčným číslom. V prípade, že ju auto nemá čitateľnú, nesmie byť prevádzkované na verejných komunikáciách.

Zdroje: Severe Weather, archív Startitup, Autoviny.sk, Slov-lex.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá