Najstaršia horská chata má cez 150 rokov a chráni ju líška. „Rainerku“ Slováci milujú a je non-stop zaplnená

  • Najstaršou slovenskou horskou chatou je „Rainerka“
  • Po pôvodnom chatárovi ju po 23 rokoch prevzal jeho syn, ľudia ju milujú a rovnako aj zvieratá
  • Najstaršou slovenskou horskou chatou je „Rainerka“
  • Po pôvodnom chatárovi ju po 23 rokoch prevzal jeho syn, ľudia ju milujú a rovnako aj zvieratá

Zakladateľ Rainerovej chaty, Juraj Rainer, sa narodil pred 220 rokmi. Bol to úspešný podnikateľ a priekopník v oblasti cestovného ruchu vo Vysokých Tatrách. Táto chata je nielen najstaršou, ale aj prvou horskou chatou na Slovensku vôbec. Malinký útulný priestor takmer schátral, no Peter Petras ho zachránil a postavil opäť na nohy.

Leží vo Vysokých Tatrách

Nachádza sa v Starolesnianskej poľane vo Vysokých Tatrách, približne 25 minút pešou chôdzou od Hrebienka či Zamkovského chaty.

Juraj ju dal postaviť v roku 1863 v ústí Veľkej Studenej doliny.Rainerovci boli mimoriadne obľúbení, čo dosvedčujú záznamy návštevníkov v pamätných knihách najstaršej tatranskej osady. Najnáročnejším turistom odporúčali výstupy na Slavkovský štít. No najpopulárnejším bol výstup na Lomnický štít, informuje chata prostredníctvom Facebooku.

Aby bolo pre návštevníkov, ktorí sa chceli vybrať na Lomnícky štít, vôbec časovo možné zvládnuť túru, jednopriestorová kamenná chatka slúžila na ich prenocovanie zadarmo. Táto chata bola prvá na južnej strane Vysokých Tatier.

zdroj: Facebook/Rainerova Chata - Official/Jozef Dirga

Stala sa pobočkou chaty Kamzík

Neskoršie neďaleko Rainerky postavili väčšiu chatu Kamzík. Stala sa jej pobočkou a slúžila ako nocľaháreň pre nosičov a horských vodcov. Kamenná chatka časom chátrala, ľudia ju opustili a jej priestory začali slúžiť ako sklad piva. Neskôr sa prestala využívať úplne.

Na jej smutný osud sa prizeralo veľa ľudí, tak, ako na osud mnohých horských chát, z ktorých sa vytratil nielen život, ale aj jej pôvodná duša.

zdroj: Facebook/Rainerova Chata - Official/Ján Sekely

V roku 1997 sa dočkala spásy

V tom čase už Peter Petras slovenské hory veľmi dobre poznal. Rodený Kežmarčan pôsobil ako učiteľ, no všetok voľný čas trávil v Tatrách ako nosič. V roku 1997 sa rozhodol chatu prenajať a zrekonštruovať. Rok neskôr ju začal prevádzkovať. V tomto roku vznikla aj tradícia ľadového betlehemu, ktorá žije dodnes.

Gepostet von Zuzana Petraska am Sonntag, 16. Februar 2020

Ľadový betlehem

Tešia sa z neho každoročne celé húfy ľudí. Niet v horách snáď nikoho, kto by o ňom nevedel. Netreba sa čudovať, je to tradícia, ktorá má 22 rokov. Aj keď po Petrovi prebral správu chaty jeho syn, je to rodinný podnik a pevne veríme, že ľadová nádhera, netradičné dielo spod rúk bývalého chatára, bude sláviť Vianoce spolu s ostatnými ľuďmi ešte dlhé roky.

Petra záujem okolia teší, ale sám seba opisuje ako pomerne introvertného človeka. Každoročné otázky prichádzajúcich novinárov mu neprekážajú, jedinou ošemetnou je otázka, koľko snehu použil na stavbu betlehemu, na ktorú sa, pochopiteľne, veľmi ťažko odpovedá: Ale aj ja dospievam a už mi to nič nerobí, takže neprekáža mi žiadna otázka. Tohto roku sme na výrobu betlehemu použili 27 000 a pol lopaty snehu.

zdroj: Facebook/Rainerova Chata - Official/Ján Sekely

Dôkazom o obľúbenosti chaty je aj Eliška

Niet pochýb, že chatu ľudia zbožňujú, tiež nie je zázrakom, keď v hrách zazriete zviera, no v tomto prípade sa rozhodlo jedno prebývať priamo na chate. Je to líška, volajú ju Eliška a stala sa neodmysliteľnou súčasťou chaty už v minulom roku. Víta ľudí, ktorí prídu prenocovať, je stále nablízku a vždy sa jej ujde aj nejaké chutné sústo jedla.

Gepostet von Deniska Klokočova-richterova am Donnerstag, 5. März 2020

Všetky cesty vedú k Rajnerke

Na záver ti dáme zopár tipov ciest, ktorými sa k najstaršej chate dostaneš. Priamo z Hrebienka k nej vedie ľahko dostupný a bezbariérový chodník. Táto varianta patrí medzi najkratšie. Zo Starého Smokovca sa stačí vyviesť pozemnou lanovkou priamo na Hrebienok.

Trasa je nenáročná, krátka, a teda vhodná pre kohokoľvek. Trochu dlhší výlet sa naskytá na zelenej a neskôr červenej značke priamo zo Starého Smokovca. Táto varianta trvá asi 1 hodinu a 30 minút.

Dovolenka na Slovensku nie je lacný špás, týždňová vyjde rodinu 1 300 eur

Žltý turistický chodník vedie z Tatranskej Lesnej. Dĺžka výstupu je približne 2 hodiny. Zase raz, terén je prístupný aj pre starších ľudí.  Z Tatranskej Lomnice sa sem dostaneš po modrej značke približne za 2 hodiny a 30 minút.

Pozor, pokiaľ sa na chatu chystáš v zime, nezabudni si potrebnú výbavu, ako sú palice a mačky. Príjemná letná prechádzka sa za zmeneného počasia môže stať ťažšou. Na spiatočnú cestu môžeš využiť aj obľúbené sánky. Trať pre sánkarov má dĺžku 2,5 km.

Rainerova chata je ideálna na presne to využitie, s ktorého zámerom bola v roku 1863 postavená. Je pomerne útulná a malá, no ideálna na prenocovanie pri náročnejšej túre, zastavenie sa na doplnenie energie a zohriatie sa pri teplom čaji.

Zdroje: Facebook, Vysoké Tatry, Turisticky

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech