Najstrmšia, s najkrajším výhľadom či so saunou. Vieš, kde nájdeš lanovkové skvosty Európy?

  • Lanovky sú dokonalým spôsobom, ako navštíviť ťažko dostupné miesta planéty
  • Mnohé prekonávajú rekordy, poskytujú skutočne adrenalínové zážitky či pastvu pre oko
  • Toto sú lanovkové unikáty Európy
lanovky
instagram.com/_seilbahnench_, yllas.fi
  • Lanovky sú dokonalým spôsobom, ako navštíviť ťažko dostupné miesta planéty
  • Mnohé prekonávajú rekordy, poskytujú skutočne adrenalínové zážitky či pastvu pre oko
  • Toto sú lanovkové unikáty Európy

Lanové dráhy sa stavajú, aby umožnili prístup k miestam, kam sa noha bežného človeka len tak ľahko nedostane. Pre turizmus majú obrovský význam a už ani na Slovensku si bez nich nevieme predstaviť obyčajnú lyžovačku. Okrem toho, že sú atraktívnym spôsobom prepravy, poskytujú aj krásne výhľady a jednoznačne istú dávku adrenalínu. Mnohé prekonajú obrovské prevýšenie alebo sa nachádzajú vo výške, ktorá skutočne budí rešpekt.

Najvyššia lanovka

Absolútne najvyššiu lanovku v Európe nájdeš v švajčiarskom Zermatte. Lanovka Klein Matterhorn ťa vyvedie len kúsok pod vrchol štítu Klein Matterhorn vo výške 3 883 metrov. Poskytne ti úžasný výhľad na alpskú panorámu s vrchmi Matterhorn, Breithorn, Mont Blanc či Weiishorn. V skutočnosti tu nájdeš celú skupinu vlekov, ktoré prekonávajú rekordy. Kotvový vlek Grenzlift je najvyšším na svete, zubačka Gornergrat má za hodinu najvyššiu kapacitu na svete. Unikátom je aj lanovka Matterhorn Express, ktorá prekonáva výškový rozdiel viac ako 1 200 metrov, alebo lanovka Furggstatterl, ktorej trasa výnimočne prechádza dvomi krajinami – Švajčiarskom a Talianskom. Nájdeš tu tiež najvyššie položenú zjazdovku v Európe, takže si môžeš rekordne zalyžovať.

S najkrajším výhľadom a najväčším prevýšením 

To, ktorý výhľad je najkrajší, je čisto subjektívna vec. Napriek tomu sme si istí, že pohľad na Mont Blanc a alpské ľadovce z lanovky rozhodne patrí k TOP zážitkom. Preto práve lanovka Téléphérique de l‘ Aiguille du Midi zo známeho francúzskeho lyžiarskeho strediska Chamonix k vrchu Aiquille du Midi poskytuje jeden z najfascinujúcejších výhľadov. Táto lanovka postavená v roku 1995 bola dlho najvyššou na svete, dnes už ňou nie je, no napriek tomu stále prekonáva najväčšie prevýšenie, a to 2 800 metrov. V naozaj obrovskej výške budeš mať pocit, že lietaš v oblakoch. Skutoční odvážlivci a milovníci adrenalínu nájdu na vrchu Aiquille du Midi aj vyhliadkovú sklenenú plošinu nad kilometrovou priepasťou.

Najstrmšia pozemná lanovka

Pozemnú lanovku, ktorá prekoná 111 % prevýšenie a takmer 48-stupňové stúpanie, môžeš nájsť vo švajčiarskom meste Schwyz. Otvorili ju len pred pár dňami a jej výstavba trvala celých 14 rokov. Nová atrakcia za 52-miliónov švajčiarskych frankov je skutočne špeciálna, a to aj v alpskej krajine, v ktorej lanovka nie je ničím výnimočným. Vozne lanovky zaujmú už na prvý pohľad svojím bubnovým dizajnom, zaujímavá je tiež ich pohybujúca sa podlaha, vďaka ktorej môžu ľudia stáť rovno aj napriek veľkému sklonu trasy. Trasa prechádza tromi tunelmi a poskytuje výhľad na krásnu krajinu.

#stoos #swizerland #schwyz #neuestoosbahn

Príspevok, ktorý zdieľa Martina (@tiiinchennn),

Lanovka skrývajúca saunu

Kto iný by mohol skombinovať lanovku a saunu, keď nie Fíni? Predstav si vstúpiť zo zasneženého svahu do vyhriatej kabínky, prepraviť sa do ďalšej stanice a potom vystúpiť a hodiť sa do snehu. Tento bláznivý unikát nazývaný Sauna Gondola je jediným svojho druhu na svete a nájdeš ho v laponskom lyžiarskom rezorte Ylläs. Jej výstavba nebola lacnou záležitosťou, stála totiž viac ako 80-tisíc eur. Veľmi drahá je aj prevádzka atrakcie. Za celý zážitok si zaplatíš pomerne slušnú sumu 1 350 eur a je určený pre skupiny 9 až 12 ľudí. Preto si saunu prenajímajú len skupinky bohatých priaznivcov saunovania.

Lanovka nad Temžou

Nie je pravidlom, že musí spájať len vrchy a štíty. Klenotom medzi lanovkami je aj londýnska lanovka Emirates Air Line, ktorú sponzoruje rovnomenná letecká spoločnosť. Funguje od roku 2012 a bola postavená pri príležitosti letných olympijských hier. Lanovka má celkovú dĺžku 1 100 metrov a dosahuje rýchlosť 6 metrov za sekundu. Ako už popis napovedá, spája brehy rieke Temže, ktorou sa môžeš z výšky pokochať. Napriek tomu, že neuvidíš čarovnú prírodu a hory, ako v prípade alpských lanoviek, nepochybne je to veľký zážitok vidieť Londýn z výšky takmer 100 metrov. Ešte fascinujúcejší je pohľad na mesto z lanovky v noci.

Flying high

Príspevok, ktorý zdieľa Kate Lam (@katelamstagram),

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá