Najväčší aquapark na Slovensku dáva radikálnu stopku plastom

  • Na Slovensko sa ročne dovezie 14-tisíc ton neobalových plastových výrobkov
  • Významnú časť z tohto objemu predstavujú práve plastové slamky, taniere, príbory a ďalšie produkty
  • Tieto jednorazové plasty sa vo veľkej väčšine na Slovensko dovážajú a u nás končia ako odpad
woo
pixabay.com, wikimedia.org
  • Na Slovensko sa ročne dovezie 14-tisíc ton neobalových plastových výrobkov
  • Významnú časť z tohto objemu predstavujú práve plastové slamky, taniere, príbory a ďalšie produkty
  • Tieto jednorazové plasty sa vo veľkej väčšine na Slovensko dovážajú a u nás končia ako odpad

Do boja proti zamorovaniu našej prírody plastami sa najnovšie pustil aj najväčší slovenský akvapark, informoval o tom v tlačovej správe

Akvapark Tatralandia, ktorý každoročne navštívia státisíce návštevníkov, pristúpil k radikálnemu obmedzeniu spotreby jednorazového plastového odpadu využívaného v gastronómii, v ktorej boli plasty dlhé roky hygienickým štandardom pri podávaní jedál a nápojov.

Produkciu plastového odpadu z gastronómie zníži až o 80 %. Tatralandia chce týmto krokom naplniť svoje ambiciózne ciele v oblasti ekológie a recyklácie odpadu. 

„Už od začiatku roka bol jednorazový plastový riad nahradený bio rozložiteľným kompostovateľným riadom. Viac ako 150-tisíc plastových tanierov a príborov ročne tak nahradili produkty, ktoré nezaťažujú životné prostredie,“ vysvetľuje F&B manažér z akvaparku Tatralandia Michal Mazalán.

zdroj: wikimedia.org

Ďalším dôležitým krokom bola stopka pre jednorazové plastové poháre. Keďže bezpečnosť a ochrana zdravia neumožňujú v blízkosti bazénov používať na servírovanie nápojov sklenené poháre, jednorazové plasty sme nahradili  umývateľnými zálohovanými pohármi. Aby sme ešte viac obmedzili využívanie plastových obalov, už na budúci rok budú mať návštevníci akvaparku možnosť zakúpiť si nápoje samoobslužne z výčapných zariadení, čo rovnako zníži spotrebu nápojov v plastových obaloch,“ objasňuje Mazalán.

zdroj: pixabay.com
 

V Tatralandii vystavili ekologickú stopku aj pre plastové slamky, ktoré nahradili biologicky rozložiteľnou verziou z kôstok. Ročná spotreba slamiek sa pohybovala na úrovni 250-tisíc kusov. Pre lepšiu predstavivosť – ich spojením by vznikla slamka dlhá približne 50 kilometrov, čo je v praxi vzdialenosť vzdušnou čiarou od Tatralandie takmer po Banskú Bystricu. 

Prosperujúci biznis skupiny TMR

Tatralandia patrí pod spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) je top subjektom v oblasti cestovného ruchu v Strednej a Východnej Európe.

Počas uplynulých 12-ich rokov TMR do rozvoja a modernizácie stredísk preinvestovali 350 miliónov eur. Vo finančnom roku 2017/18 pritom zrealizovali kapitálové investície za približne 54 miliónov eur, z toho zhruba 17 miliónov putovalo na Slovensko.

V minulom finančnom roku Skupina TMR vykázala 13% nárast výnosov a rast EBITDA na úrovni 8%. Čistý konsolidovaný zisk dosiahol 3,1 mil. eur  (od 1. novembra 2017 do 31. októbra 2018).

zdroj: tmr.sk, TMR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech