Najväčší festival módy na Slovensku: Na Fashion LIVE! nechýba extravagancia, prišli Tabák či Plačková

  • V piatok podvečer sa v bratislavskom centre Nivy začala najväčšia módna udalosť na Slovensku – Fashion LIVE!
  • Hlavnou témou podujatia je svetlo. Svoje kolekcie predviedli ostrieľaní návrhári aj nádejné mladé talenty
  • Okrem vyššieho počtu prehliadok nechýbal ani veľký záujem zo strany návštevníkov
  • Medzi účastníkmi nechýbala ani poslankyňa Romana Tabák, Zuzana Plačková či Jasmina Alagič Vrbovská
Fashion LIVE!
Snímky z Fashion LIVE!, Fashion LIVE!/Adam Tarana
  • V piatok podvečer sa v bratislavskom centre Nivy začala najväčšia módna udalosť na Slovensku – Fashion LIVE!
  • Hlavnou témou podujatia je svetlo. Svoje kolekcie predviedli ostrieľaní návrhári aj nádejné mladé talenty
  • Okrem vyššieho počtu prehliadok nechýbal ani veľký záujem zo strany návštevníkov
  • Medzi účastníkmi nechýbala ani poslankyňa Romana Tabák, Zuzana Plačková či Jasmina Alagič Vrbovská

V piatok podvečer sa začal 9. ročník najväčšej módnej akcie na Slovensku. Fashion LIVE! sa aj tento rok koná v bratislavskom centre Nivy. Okrem toho, že sa podujatie teší veľkému záujmu zo strany návrhárov, záujem nepoľavil ani na strane návštevníkov. Podujatie bolo takmer mesiac vopred úplne vypredané a oproti minulému roku sa do programu pridali až 4 autorské prehliadky. 

Startitup sa aj tento rok bol pozrieť na priebeh podujatia. Do reči sme sa dali s viacerými dizajnérmi, ktorí nám prezradili, aká myšlienka sa skrýva za ich kolekciou a ako hodnotia samotnú akciu. 

Hlavnou témou podujatia je Svetlo 

Pre tento ročník sa organizačný tím rozhodol zvoliť tému Svetlo. To sa odzrkadľuje v prístupe k tvorbe vizuálu podujatia, ale aj scény samotnej.

„K téme pristupujeme z rôznych hľadísk. Vopred si niečo zvolíme a následne sa to snažíme zakomponovať do scény a vizuálu. Tento rok to však bolo trošku obrátene. Videli sme skvelé 3D vizuály od Roba Hrušku, ktoré sa nám veľmi páčili s tým, že sme vedeli, že ich vieme aj technicky pretaviť do scény, kde sa môžu odohrávať napríklad na LEDke a rôznych nosičoch,“ objasňuje tému tohto ročníka spoluorganizátorka Zora Husarčíková.

Orvo prehliadka
zdroj: Fashion LIVE! / Adam Tarana

Scéna pracuje každý rok s niečím novým, čím si zachováva svoju unikátnosť. Podľa slov Lívie Štokingerovej, ktorá je zodpovedná za produkciu a vizuálnu stránku podujatia, bolo cieľom vytvoriť black box, do ktorého vchádzajú návštevníci.

Nad mólom sa nachádza levitujúca LED obrazovka, na ktorej je prenesený rozpohybovaný 3D vizuál od spomínaného Roba Hrušku. Do grafických vizuálov ho zapracovala grafická dizajnérka Kristína Drinková.

„Myslím, že sme to v piatok veľmi fajn rozbehli, z produkčného hľadiska nám všetko odsýpalo, takže dúfam, že to tak bude aj dnes,“ hodnotí Zora priebeh prvých dvoch dní.

„Veľmi ma teší, že viacerí dizajnéri, ktorí sa už u nás odpromovali, sa k nám vracajú. Máme od nich pozitívny feedback, radi tu prezentujú svoje kolekcie, a to je za mňa veľké pozitívum,“ dodáva. (Rozhovor sme nahrávali v sobotu poobede, pozn. red.)

Medzi stálice podujatia Fashion LIVE! patrí napríklad Boris Hanečka, Lenka Sršňová, Martin Hrča, Michaela Ľuptáková či Patrik Haaz. 

kolekcia Borisa Hanečku
zdroj: Fashion LIVE! / Adam Tarana

Príprave jedného ročníka sa organizátori venujú počas celého roka. Ide o komplexný proces, ktorý začína administratívnou časťou – komunikácia s partnermi, granty, hľadanie priestorov a podobne.

Na prelome mája a júna sa spúšťa open call pre dizajnérov a samotné prípravy naberajú na sile. Najintenzívnejšie práce prebiehajú mesiac pred samotným eventom.

V priebehu troch dní tak môžu fanúšikovia módy vidieť až 18 prehliadok. V piatkový večer ukázali to najlepšie zo svojich kolekcií absolventi VŠVU pod hlavičkou Ateliéru 343.

Barbora Peuch kolekcia
zdroj: Barbora Peuch

Po nich nasledovali Barbora Peuch so svojou kolekciou Unknown Street pre mestského človeka „ulice“. Ďalej sa predstavili Dominik Orvoš, ktorý pracuje pod značkou Orvo, Kura collection dizajnérky Jany Kurilákovej a Veronika Kostková so svojím wedding ateliérom.

Záver prvého prehliadkového dňa patril Lukášovi Krnáčovi, ktorého kolekcia sa niesla v duchu upcyklovaného denimu v spolupráci s Textil House.

prehliadka Krnáč
zdroj: Fashion LIVE! / Adam Tarana

„Ja sa väčšinou teším na nové tváre. Je to fresh a vždy je to také príjemné prekvapenie, pretože im dávame tú dôveru, že prinesú niečo nové. Menovite sa teším na Best fashion talent, kde budeme mať finalistov tejto súťaže, tak isto sa teším aj na Viktora Varga, ktorý otvára posledný deň podujatia. Je tam ale, samozrejme, viacero mien, ktoré podľa môjho názoru stoja za to a budeme ich ešte registrovať na tejto našej módnej scéne,“ dodáva Zora. 

Kuriérske uniformy

Sobota, ktorá bola zároveň druhým dňom veľkolepého módneho víkendu, rovnako patrila silnej zostave módnych návrhárov. Na móle sme mohli vidieť najnovšiu dámsku kolekciu značky HAAZ od Patrika Haaza či modely dizajnérky Petry Kovacs, ktorá vo svojej najnovšej kolekcii „Who Cares“ rozvíja tému udržateľnosti.

Renewals by Nosene & DHL dodali zase formou upcyklingu nový dych materiálom a látkam, ktoré boli buď poškodené, alebo jednoducho mali už to najlepšie za sebou. Nosené uniformy DHL upcyklovala študentka VŠVU Karin Elízová.  

prehliadka Nosene & DHL
zdroj: Fashion LIVE! / Adam Tarana

„Kolekcia vznikla ideou DHL, kedy chceli vytvoriť niečo upcyklované, tak sme spojili sily. Tým, že sa venujeme upcyklingu, tak sme oslovili Karin, s ktorou sme už pracovali na jednej kolekcii. Pracovali sme s poškodenými uniformami a niektoré by sa už nedali použiť vôbec. Dúfame, že sa to ľuďom páčilo a že to malo taký výsledok, aký sme chceli dosiahnuť,“ opisuje Katka Hutyrová, zakladateľka Nosene. 

prehliadka Nosene & DHL
zdroj: Fashion LIVE! / Adam Tarana

„Veľmi sa mi páčila prehliadka Lukáša Krnáča, ktorý mal krásnu kolekciu a bola perfektná aj so šou, akú vytvorili. Následne sa teším, samozrejme. na Borisa Hanečku, Mišku Ľuptákovú. Ale viac-menej každý dizajnér, ktorý tu vystupoval a prezentoval svoju prácu, tak má čo povedať svetu a má čo ukázať. Každý je nejakým svojím spôsobom zaujímavý, nedá sa mať jedného favorita,“ približuje Katka.

Na kúsok, ktorý nesmie chýbať v ich šatníku, odpovedali Katka s Karin jednohlasne – sako. „Sako, biele tričko a obyčajné rifle.“

Nechýbala ani slovenská smotánka

V sobotu sa viacerí tešili práve na prehliadku značky Factory WTF?! návrhára Milana Švingála, ktorý predvádzal svoju kolekciu na Fashion LIVE! po prvýkrát.

„Veľmi sa z toho teším. Podľa mňa je to najprofesionálnejšia akcia, čo sa týka fashion na Slovensku,“ približuje Milan. V outfite z jeho dielne prišla aj napríklad Jasmina Alagič Vrbovská či Zuzana Plačková. 

Factory WTF?!
zdroj: Fashion LIVE! / Adam Tarana

„Bola to konečne prehliadka po veľmi dlhej dobe, ktorú som urobil. Bavilo ma to a teším sa z toho. Vo svojej tvorbe sa nehrám na hlboké myšlienky, snažím sa robiť modely, ktoré, aj keď sú extravagantnejšie, tak sa dajú nosiť na rôzne udalosti alebo sú multifunkčné. Preto robím aj také šaty s odopínacou vlečkou alebo svadobné šaty krátke aj dlhé zároveň. Ja som v podstate iba zrekapituloval všetky prvky z mojej tvorby za 11 rokov,“ dodáva.

Rozmanitý typ modeliek

Zmyselnú rafinovanosť priniesla na sobotné mólo dizajnérka Michaela Ľuptáková so svojou novou kolekciou večerných a denných dámskych modelov s názvom Mon Esprit.

Jej kúsky sú inšpirované vírom rôznych vnemov z ulice a zo života. Dizajnérka zároveň opäť podčiarkla dôležitosť nositeľnosti outfitov výberom rozmanitých typov modeliek.

„Chcela som každej žene dopriať, aby bola pekná. Do tejto kolekcie som špeciálne robila veci s tým, že chcem, aby sme všetky mohli byť za peknú. Preto sme tu všetky vo všetkých konfekčných veľkostiach, lebo nie všetky sme modelky a myslím si, že každá z nás si zaslúži byť krásnou,“ približuje myšlienku svojej kolekcie dizajnérka Michaela Ľuptáková, ktorej šaty sme mohli vidieť aj na Let’s Dance. 

Michaela Ľuptáková
zdroj: Fashion LIVE! / Adam Tarana

Dobré šaty sú podľa jej slov žolíkom v šatníku. „Pretože potrebujete už iba pekné topánky a niekoľko kúskov bižutérie a tie šaty môžete nosiť nie len jedenkrát,“ dodáva Miška. 

Záver večera

Kolekcie Michaely Ľuptákovej či Borisa Hanečku si prišla pozrieť aj poslankyňa Romana Tabák. Práve mix 37 modelov Borisa Hanečku uzatváral druhý prehliadkový večer. Boris oblieka aj prezidentku Zuzanu Čaputovú.

„Inšpiráciou mojej kolekcie sa stala podmanivá mýtická Lilith, ktorá bola v raji Adamovou prvou ženou. Vyrobená z blata bez jeho kostí, mu chcela byť rovnocennou partnerkou. Lilith v raji zhrešila, spolčila sa s diablom a musela rajskú záhradu opustiť,“ približuje Boris Hanečka pre Fashion LIVE!.

kolekcia Borisa Hanečku
zdroj: Fashion LIVE! / Adam Tarana

Aj z tohto dôvodu v jeho kolekcii najviac dominovali odtiene zemitej béžovej, bordovej a čiernej. „Výrazné doplnky v podobe batohov a tašiek predstavujú transport Lilith z raja. Vtipný motív žehliacich dosiek som do prehliadky zakomponoval ako symbol toho, že Lilith je pracovitá a chce byť vždy vkusná, a preto si potrebuje ožehliť svoje veci,“ dodáva Boris. 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá