Najväčší krach od čias svetovej krízy. Zrútila sa „banka startupov“

  • Banka z amerického Sillicon Valley vyhlásila platobnú neschopnosť
  • Bola významným poskytovateľom pôžičiek pre startupy
  • Ide o najväčší krach od 2008
peniaze krach
Ilustračná fotografia, Pixabay/sergeitokmakov,Unsplash/Viacheslav Bublyk
  • Banka z amerického Sillicon Valley vyhlásila platobnú neschopnosť
  • Bola významným poskytovateľom pôžičiek pre startupy
  • Ide o najväčší krach od 2008

Americké úrady v piatok zatvorili Silicon Valley Bank (SVB), aby ochránili vkladateľov. V pondelok (13. 3.) sa jej pobočky znovu otvoria, ale pod kontrolou Federálneho úradu na ochranu vkladov (FDIC).

Riziko pre finančný sektor

Oznámili to v piatok predstavitelia USA a Kalifornie, podľa ktorých problémy banky SVB vyvolali obavy zo šírenia nákazy vo finančnom sektore. TASR o tom informuje na základe správy AFP. Kalifornské Ministerstvo finančnej ochrany a inovácií (DFPI) zatvorilo SVB a určilo FDIC za príjemcu finančných prostriedkov.

Tieto opatrenia majú pomôcť vyriešiť krízu v dôležitej banke orientovanej na technologický sektor, ochrániť zákazníkov s vkladmi až do 250 000 dolárov (236 160,97 eura) a získať čas na nájdenie potenciálneho kupca. Veriteľ zo Silicon Valley sa dostal do problémov pre nedostatok likvidity a vyhlásil platobnú neschopnosť.

Celkovo 17 pobočiek SVB sa fyzicky znovu otvorí v pondelok pod kontrolou Národnej banky pre poistenie vkladov (Deposit Insurance National Bank, DINB) v Santa Clare, nového subjektu zriadeného FDIC.

Obavy z podobného osudu

„DINB zachová bežné pracovné hodiny banky Silicon Valley,“ uviedol FDIC. „Banková činnosť bude obnovená najneskôr v pondelok 13. marca vrátane online bankovníctva a ďalších služieb.“

SVP je prvou federálne poistenou inštitúciou, ktorá zlyhala od roku 2020, uviedol FDIC. Krízu v SVB vyvolal výpredaj akcií európskych bánk a kolísanie akcií amerických bánk.

banka
zdroj: Unsplash/Jonathan Cooper

Investori sa obávajú, že aj iné banky by mohli čeliť podobným stratám v dôsledku vplyvu rastúcich úrokových sadzieb, ktorými sa centrálne banky agresívne snažia skrotiť vysokú infláciu.

Historický krach

SVB pritom bola významným poskytovateľom pôžičiek pre americké startupy už od 80. rokov minulého storočia, dopĺňa Times of Israel. Ide o najväčší bankový krach od finančnej krízy v roku 2008.

Podľa agentúry AP je len malá šanca, že sa chaos rozšíri v širšom bankovom sektore ako v mesiacoch pred Veľkou recesiou. Najväčšie banky, ktoré by s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobili ekonomický kolaps, majú zdravé súvahy a dostatok kapitálu.

Nejde ani o žiadnu „malú rybu“. SVB bola 16. najväčšou bankou v Spojených štátoch. Denník uviedol, že pred centrálou banky sa v piatok vytvárali skupinky jej klientov, ktorí medzi sebou diskutovali, ako sa dostať k uloženým peniazom.

bankomat
zdroj: Unsplash/Eduardo Soares

„Nie je to dobrá situácia. Mnoho skutočne špičkových spoločností tu má veľmi vysokú mieru expozície,“ povedal jeden z nich.

Spomínané krízové opatrenie však chráni, aspoň do určitej miery, zákazníkov s vkladmi do výšky niekoľko státisícov dolárov a získava tak čas na nájdenie potenciálneho kupca všetkého, čo zostane po banke zo Silicon Valley.

V hodinách nasledujúcim ku krachu sa taktiež v rámci banky pozastavilo obchodovanie a SVB stratila až 60 % zo svojej pôvodnej ceny rozpredávaním cenných papierov v hodnote 1,8 miliardy dolárov. Ani táto snaha získať finančné prostriedky však nedokázala SVB udržať nad vodou.

Zdroje: TASR, Times of Israel, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá