Najväčší mokrý trh vo Wu-chane, bývalé epicentrum nákazy, je oddnes opäť otvorený

  • Aj napriek varovaniam politických lídrov rôznych krajín a apelácií na WHO, trh Baishazhou dnes otvorili
  • Predaj je však oklieštený a prítomní sú aj zdravotníci
trh
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Aj napriek varovaniam politických lídrov rôznych krajín a apelácií na WHO, trh Baishazhou dnes otvorili
  • Predaj je však oklieštený a prítomní sú aj zdravotníci

Ešte pred niekoľkými dňami bola budúcnosť trhu so živými zvieratami vo Wu-chane neistá, informovala agentúra Reuters. Dnes je však opäť otvorený. Miesto, z ktorého sa podľa všetkých dostupných zdrojov začala šíriť nákaza spôsobujúca COVID-19, si od dnešného dňa žije svojím životom.

Trh Baishazhou má rozlohu viac ako 50 tisíc štvorcových metrov. Pre lepšiu predstavivosť ide o predajnú plochu, ktorá by pokryla 65 futbalových ihrísk. Do hry je opätovne zapojených viac ako 3 600 predajcov. Zákaz však dostal predaj divých zvierat a hydiny. Morské plody, ryby, zelenina a iné mäso pod zákaz nespadajú.

kampan zadarmo od startitup

Kritiky od najmocnejších vládnúcich krajín na seba nenechali dlho čakať. Proti takýmto praktikám sa postavil aj austrálsky premiér Scott Morrison, píše SBS. Vyzval Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO), aby sa k problému postavila zodpovedne a zabránila prevádzke miesta, ktoré sa stalo epicentrom celosvetovej pandémie.

Nový koronavírus do dnešného dňa zapríčinil smrť viac ako 127-tisíc ľudí a nakazených bolo presne 2 013 998. Európske aj svetové krajiny tak museli pristúpiť k ráznym opatreniam. Preto je podľa slov austrálskeho premiéra absurdné, aby sa toto miesto otvorilo. Mohlo by to znamenať urýchlenie druhej vlny nákazy. Napriek tomu sa dnešným dňom brány centrálneho trhoviska otvorili.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Trh pokrýva 70 percent čerstvej zeleniny, mäsa a rýb pre okolité mestá.

Reštrikcie pred samotným predajom

Aby to nevyzeralo, že pravidlá neexistujú, zdravotníci pred vstupom na trhovisko merajú teplotu nielen zákazníkom, ale aj samotným predajcom. Musia tiež predložiť oficiálne zdravotné vyhlásenie, že boli testovaní na nový koronavírus a nález bol negatívny.

Trh však na svojej popularite klesá. Ľudia sa boja a podľa miestnych zdrojov sa snažia vyhľadávať a nakupovať čerstvé produkty na iných miestach, prevažne v supermarketoch, kde je hygiena zaručená.

Budúcnosť ekonomiky nad obavy a strach

Vírusová stigma stále pretrváva. Povestnú tržnicu zatvorili koncom januára tohto roku, kedy sa už epidémia začala postupne preklápať do pandémie. Mokré trhy sú súčasťou života Číny a ich zrušenie by znamenalo pre krajinu narušenie identity a kultúrnej línie. Každopádne však začali podliehať hygienickým kontrolám a mnohí predajcovia, ktorí tu predávali len zeleninu a bežný typ mäsa sa s požiadavkami iných krajín na ich zatvorenie stotožňovali.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Tieto trhy sa stali populárnymi hlavne preto, lebo ryby a morské plody, ktoré sa tu predávali, si si mohol kúpiť čerstvejšie a za lacnejší peniaz ako v supermarkete. Nie u všetkých predajcov to bolo ale tak.

Dnes sa na trhovisku predávajú aj živé raky, ktoré sú pre tradičné pokrmy miestnych základom. Baishazhou nimi zásobuje celú Čínu. Niekedy sa tu podľa slov lokálneho denníka pre britský Daily Mail, zvyklo predať až 30 ton kôrovcov denne.

Zdroje: reuters.com, dailymail.co.uk, sbs.com.au

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá