Najväčší slovenský žralok hotelierskeho biznisu kupuje stredisko v Rakúsku. Pandémia siahla na tržby aj jemu

  • Spoločnosť Tatry mountain resorts oznámila novú akvizíciu
  • V Rakúsku kúpila stredisko s veľkou perspektívou nielen v zimnej sezóne
tmr
TMR
  • Spoločnosť Tatry mountain resorts oznámila novú akvizíciu
  • V Rakúsku kúpila stredisko s veľkou perspektívou nielen v zimnej sezóne

Lyžiarske strediská po celom Slovensku zažívali bezprecedentnú sezónu, kedy mali v porovnaní so zahraničím vo svojom biznise zviazané ruky. Zimné strediská boli pripravené otvoriť svoje brány a niektoré dali milióny eur do zasnežovania, prípravy zjazdoviek a zabezpečenia pandemických opatrení. Aj tak mohli byť vo finále otvorení len pár dní.

Pandémia sa odzrkadlila aj na tržbách najväčšieho hráča v rámci horských stredísk a turistických služieb v regióne strednej a východnej Európy. Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. sa v roku 2020 dostala na Slovensku do straty z 4,087 milióna eur na -17,93 milióna eur a tržby jej klesli o 16 % na 89,61 milióna eur. Aktíva spoločnosti v súčasnosti predstavujú viac ako 486-miliónov eur.

zdroj: Finstat.sk

 

Dôsledky pandemickej krízy viedli v TMR aj k prepusteniu takmer 200 zamestnancov v slovenských prevádzkach spoločnosti. Spoločnosť zamestnávala pred príchodom koronakrízy vo všetkých krajinách takmer 3 500 osôb.

zdroj: Finstat.sk

Doterajšie „zoštíhľovanie štruktúr“ sa dotklo všetkých stredísk a pozícií – od sezónnych zamestnancov až po manažment. Po avizovanom hromadnom prepúšťaní na Slovensku by v TMR malo pracovať 1 100 zamestnancov, z toho 785 v slovenských prevádzkach.

Novinka v Rakúsku

Spoločnosť, ktorá momentálne pôsobí v štyroch krajinách Európy však ešte pred súčasnou krízou dohodla nový obchod. TMR oficiálne potvrdila, že kúpila Muttereralm Bergbahnen, ktoré prevádzkujú horské stredisko Muttereralm.

Za cenu 3,25 milióna eur ho firma získala od Turistického združenia Innsbruck – hlavného akcionára a obcí Götzens a Mutters. Ponuka TMR bola vyhodnotená ako najlepšia z ponúk od jedenástich uchádzačov z Rakúska a zahraničia. Od 1. mája 2021 spoločnosť definitívne stredisko prevzala.

Využiješ ešte otvorenie lyžiarskych stredísk na jarnú lyžovačku?

Na prvý pohľad nejde o veľký obchod, navyše prišiel v čase, v ktorom sme ešte netušili ako katastrofálne dopadne zimná sezóna a že budeme musieť prepúšťať. Pre nás je to však aj z profesionálneho hľadiska záväzok, že sme dokázali zrealizovať akvizíciu v Tirolsku, ktoré je považované za mekku alpského lyžovania,“ uviedol predseda predstavenstva TMR Igor Rattaj.

Do strediska sa rozhodli vstúpiť kvôli perspektíve jeho prepojenia so susediacim strediskom Axamer Lizum a možnosti budúceho napojenia na ďalší ľadovec. Celé stredisko má však zaujímavý potenciál nielen v zime, ale aj v lete. Chcú ho preto ďalej rozvíjať tak, ako to v Rakúsku deklarovali. Akvizícia zároveň zapadá do stratégie rozšírenia GOPASS-u do ďalších stredísk.

zdroj: TMR

Obce Götzens, Mutters a Innsbruck Tourist Board sa rozhodli stredisko predať nielen s cieľom zabezpečiť jeho ďalší rozvoj, ale aj z ekonomických dôvodov a kvôli neúspešnej snahe o jeho oddlženie, čo sa rovnako podpísalo na výhodných podmienkach celej transakcie.

Dôležitý bol aj fakt, že splátka ďalšej časti kúpnej ceny je podmienená práve dotáciou Turistického združenia Innsbruck do prepojenia Muttereralm so susedným strediskom Axamer Lizum. To má dnes 40 kilometrov zjazdoviek, 10 lanoviek a vlekov

Stredisko Muttereralm sa nachádza v atraktívnej lokalite len 10 kilometrov od centra Innsbrucku, ktorý bol už dvakrát dejiskom zimných olympijských hier. Priamo z Innsbrucku je dokonca dostupné električkou.

zdroj: TMR

Okrem zimnej ponuky v podobe lyžovania, sánkovania a pešej turistiky je v lete hlavným lákadlom spolu s turistikou a horolezectvom najmä horská cyklistika. Centrom diania je tamojší BikePark, v ktorom nájdeš až 17 kilometrov tratí. Dôkazom jeho výnimočných kvalít je aj prestížna Crankworx World Tour, počas ktorej sa tam každoročne stretávajú najlepší jazdci z celého sveta. 

V rámci realitných projektov sa skupina TMR orientuje prevažne na rozvoj, budovanie a predaj apartmánov a komerčných priestorov a prenájom hotelov v rezortoch TMR. Do konca finančného roka 2019 sa preinvestovalo do rozvoja a modernizácie stredísk TMR približne 400 miliónov eur. Akcie skupiny sú obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.

Ako pre Denník E potvrdil Igor Rattaj, jeho firma už nemá v pláne kupovanie ďalších lyžiarskych stredísk a jej ambíciou nie je ani výstavba nových lanoviek. Expanzia má spočívať v predaji kompletných obchodných riešení. Rattaj by chcel, aby si lyžiari v budúcnosti kupovali skipassy pohodlne cez aplikáciu, podobne ako v prípade služby Booking.com.

Čo majú pod krídlami? 

Na Slovensku TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Jasná Nízke Tatry a hotely Grand Jasná, Hotel Tri Studničky, Chalets Jasná Collection, Hotel Srdiečko, Hotel Pošta či Hotel Rotunda. Zároveň je vlastníkom Aquaparku Tatralandia, a teda najväčšieho aquaparku s celoročnou prevádzkou.

Vo Vysokých Tatrách má tento ginat pod sebou stredisko Vysoké Tatry s horskými lokalitami Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a Štrbské Pleso. Podpísaná je aj pod Grandhotelom Praha, Grandhotelom Starý Smokovec či Hotelom FIS na Štrbskom Plese.

V Rakúsku Skupina vlastní a prevádzkuje alpské stredisko na ľadovci Mölltaler Gletscher a jej sesterské stredisko Ankogel Mallnitz. V Čechách tiež nepriamo vlastní minoritný podiel v spoločnosti Melida, a.s., ktorá si prenajíma a prevádzkuje obľúbené stredisko Špindlerův Mlýn.

Spoločnosť si prenajíma a prevádzkuje aj český lyžiarsky areál Ještěd, Golf & Ski Resort Ostravice a Kaskáda Golf Rezort Brno, kde zastrešuje prevádzku hotela, reštaurácie a kongresového centra. V Poľsku má horské stredisko Szczyrk Mountain Resort a Legendiu.

Zdroje: TMR, Denník E, Finstat.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech