Najväčšou firmou sveta už nie je Apple. Hodnota giganta, ktorý ju prekonal, sa pohybuje v biliónoch dolárov

  • Ide o prvú spoločnosť na svete, ktorej trhová kapitalizácia prekonala dva bilióny USD
  • Spoločnosť tak tromfla aj doterajšiu najväčšiu firmu na svete, ktorou bol americký Apple
aramco
TASR
  • Ide o prvú spoločnosť na svete, ktorej trhová kapitalizácia prekonala dva bilióny USD
  • Spoločnosť tak tromfla aj doterajšiu najväčšiu firmu na svete, ktorou bol americký Apple

Saudskoarabská ropná firma Saudi Aramco sa druhý deň na burze stala prvou spoločnosťou na svete, ktorej trhová kapitalizácia prekonala dva bilióny USD. Po začatí dnešného obchodovania akcie firmy stúpli o desať percent, neskôr však časť ziskov zmazal, uviedla agentúra Reuters.

Primárna ponuka Aramco bola najväčšou na svete a firma je teraz tiež najväčšou spoločnosťou na svete podľa trhovej kapitalizácie. Cena za akciu sa dnes zvýšila až na 38,7 rial (takmer 10 eur). Primárna ponuka akcií bola pritom stanovená na 32 rijalov (cca 8 eur).

Spoločnosť tak prekonala aj doterajšiu najväčšiu firmu na svete, ktorou bol americký Apple. Ich trhová hodnota bola podľa utorkovej záverečnej ceny akcií stanovená na 1,19 biliónov dolárov.

Najväčší producent ropy na svete

Analytici spoločnosti Bernstein však považujú akcie za nadhodnotené. Podľa nich je hodnota firmy okolo 1,36 bilióna USD. Primárnu ponuku pritom Aramco ohodnotila na 1,7 bilióna USD. „Saudi Aramco je najväčšou, najziskovejšou ropnou firmou na svete – ale veľkosť nie je všetko,“ napísali analytici.

Vstup Aramka na burzu potešil hlavne investorov v Saudskej Arábii a Perzskom zálive, podľa ktorých cenu akcií posilňuje garantovaná dividenda a skutočnosť, že región nemá žiadnu ďalšiu veľkú ropnú firmu s akciami na burze.

Saudská Arábia ponúkla 1,5 percenta akcií štátnej Aramco a z ponuky získala 25,6 miliardy USD. Aramco je najväčším producentom ropy na svete a na globálnej produkcii sa podieľa asi desiatimi percentami. Podnik vlani vytvoril čistý zisk 111 miliárd dolárov, čo z neho urobilo najziskovejšiu firmu na svete. Štát chce peniaze z predaja akcií použiť na zníženie závislosti svojej ekonomiky na rope, a tiež k tvorbe nových pracovných miest.

Zdroje: ČTK, HNonline

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK