Najviac postihnutá krajina koronavírusom v Európe od 4. mája uvoľňuje opatrenia

  • Minister zdravotníctva sa v pondelok na tlačovej konferencii vyjadril, že začiatok mája prinesie krajine očakávané úľavy
  • To, či sa spustí futbalová sezóna, je otázne
italy
TASR/AP, Ashkan Forouzani: Unsplash.com
  • Minister zdravotníctva sa v pondelok na tlačovej konferencii vyjadril, že začiatok mája prinesie krajine očakávané úľavy
  • To, či sa spustí futbalová sezóna, je otázne

Mala by nastať takzvaná fáza číslo dva, upozornil Bloomberg. Po prvej fáze, kedy sa v krajine otvorilo niekoľko obchodov, ľudia sa pomaly začali vracať do práce a za veľmi prísnych bezpečnostných opatrení aj do bežného života, by mohlo nastúpiť ďalšie uvoľnenie.

Taliansko sa naň postupne pripravuje. Podľa pondelkových slov ministra zdravotníctva Roberta Speranzu, ktoré zaznamenali viaceré lokálne médiá, bude 4. máj dátumom, kedy sa na úľavách začne pracovať. 

Pomaly, postupne

Dúfam, že sa s podnikateľmi a asociáciami budeme môcť už čoskoro stretnúť a začať riešiť potrebné opatrenia,“ vyhlásil Speranza s dodatkom, že si každopádne treba dávať obrovský pozor, pretože vojna ešte nie je jednou bitkou vyhraná. 

K situácii sa vyjadril aj taliansky prezident Giuseppe Conte a o nových opatreniach informoval svet na svojom Facebooku. 

In queste ore continua senza sosta il lavoro del Governo, coadiuvato dall’équipe di esperti, al fine di coordinare la…

Gepostet von Giuseppe Conte am Montag, 20. April 2020

Prial by som si, aby som mohol povedať: Poďme všetko opäť otvoriť. Ihneď. Začneme od zajtra rána… Ale takéto rozhodnutie by bolo nezodpovedné. Viedlo by to k nekontrolovateľnému rastu krivky šírenia nákazy a zmarilo by to všetko úsilie, ktoré sme doteraz vyvinuli,“ napísal Conte v príspevku na Facebooku.

Musíme konať na základe národného plánu (opätovného otvorenia), ktorý však zohľadňuje územné osobitosti,“ dodal.

Pomôcť by mala aplikácia

Prvým krokom, ktorý smerom k rýchlejšiemu uvoľneniu opatrení a zabráneniu šírenia ochorenia COVID-19 krajna zaviedla, akurát testujú. Ide o aplikáciu pre smartfóny, za ktorou stojí startup Bending Spoons. Tá by mala podľa slov agentúry Reuters monitorovať polohu ľudí, ktorí majú pozitívny nález.

Speranza vyjadril tejto digitálnej vychytávke obrovskú podporu a verí, že by mohla mnohé procesy naštartovania krajiny smerom k normálnemu životu urýchliť. 

Taliani ako futbalový národ stále častejšie prichádzajú s otázkami, kedy sa opätovne rozbehne sezóna. Na takéto uvoľnenie reštrikcií však zo strany ministerstva prichádza jednoznačná odpoveď. 

Opatrenia uvoľňujú viaceré krajiny

Hoci som obrovský fanúšik, toto je momentálne ten posledný problém, ktorým sa zaoberám,“ odkázal obyvateľom v pondelok minister zdravotníctva. 

Presne pred týždňom pocítilo prvé úľavy aj susedné Rakúsko. Otvorili záhradné centrá, malé obchodíky pre domácich majstrov či predajne áut. Samozrejme, s najprísnejšími bezpečnostnými kritériami, ktoré pri ich zatiaľ stále len nevyhnutnej návšteve treba dodržiavať.

Sever krajiny, konkrétne Lombardský región, ktorý patril v čase vrcholu pandémie nového koronavírusu za najpostihnutejšie, sa však stále obáva, informuje BBC. Nepopierajú, že zmeny prídu a výrazne ich plánujú. 

V Taliansku je momentálne známych spolu 181 228 prípadov nákazy novým koronavírusom a viac ako 24 000 úmrtí. Denne pribúdajú desiatky nových pacientov. 

Zdroje: thelocal.it, bbc.com, reuters.com, bloomberg.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech